Babské rady, které vás postaví na nohy

C

Cibule, česnek a pálenka: zaručené recepty, které staví na nohy

V současném podzimním období, kdy jsou plískanice a mlhy na denním pořádku, slýcháme velmi často větu: „Něco na mě leze.“ Slunečných dnů pomalu ubývá a  jejich energie se tudíž vytrácí. Počasí se střídá jak na běžícím pásu, razantní výkyvy ranních a denních teplot jsou velké a tak není divu, když někde něco „nakoupíme.“ Jak říká staré přísloví: „Zvyk je železná košile.“ A tak vytahujeme teplejší oblečení, až je mnohdy pozdě a trápí nás rýma a kašel. Prostě na nás něco leze.

I třeba právě z tohoto důvodu dostává naše imunita doslova na frak a proto je dobré začít s nějakou tou prevencí. Není to jenom o vhodnějším, teplejším oblečení. Je potřeba zvýšit a přísun vhodných vitamínů. Do prevence je také více nežli vhodné zařadit pohyb. O tom ale teď mluvit nebudeme. Soustředíme se na situaci, co dělat, když na nás útočí nějaký ten bacil a pomaloučku s námi začíná klepat zimnice a my do sebe nechceme sypat chemii. Kde tedy hledat tu zaručenou první pomoc a říci tak nemoci stop? Zde se dozvíte zaručené recepty, za které dají jejich autoři ruku do ohně.

Gabriela K.: Mám čerstvě odzkoušeno: divizna + vitamín C + česnečka (na jednu porci tři stroužky česneku) čtyřikrát denně. Piju a jím to třetí den a kromě mini kašlíku jsem fit.

Honza Z.: Lžičku mořské soli do hrnku vlažné vody, kloktat a vyplachovat nosohltan. Očistí sliznice a usnadní dýchání, pomáhá při možném zalehnutí uší. A pak taky patku měkkého chlebíku se sádlem, tři palice česneku na plátky a jednu velkou cibuli navrch. Sice ti na celý den přestanou fungovat chuťové buňky, ale upíři, tedy bacily, na tebe nepůjdou.

Radim N.: Zázvor, med, citron ...... ale kýbl. Pak ještě horký čaj se slivovicí a pod peřinu vypotit. Klidně i tři hrnky.......

Petr K.: U nás se vždy říkalo, že demižon slivovice vyléčí i zlomenou nohu.

Annie K.: Silný zázvorový čaj s medem a citrónem, hodně čaje a dobrý je i silný poctivý domácí hovězí vývar (vše konzumovat v posteli).

Pete N.: Já osobně sním vždycky tak kilo pomerančů, pak mám kyselý i oči, ale pomůže to, druhej den už mi je hej.

Radim N.: Když už se něco odváží na mne lézt, úspěšně to přepiju svařákem. A k tomu vitamíny. A na krk kloktám Listerinem - ústní vodou.

Petr K.: Používám sirup z medu, cibule a zázvoru. Na chřipku Modafen.

Michaela K.: 3T - teplo, ticho, tekutiny. Někdy si holt tělo řekne o odpočinek a přechozené virózy sedají na srdce. Tak zvolnit a brzké uzdravení přeji.

Helča K.: Všechno, co už tady padlo. A pokud to jen trochu jde, po práci rovnou do postele a spát a spát.

Lenka M.: Dám si sirup z vincentky, tabletu na krk a pomodlím se.

Staňka D.: Zázvorový čaj, ale výborné zkušenosti mám také s preventanem akut. Nevím, jestli funguje jako placebo, ale funguje.

Petra L.: Pokud je to jen krk, tak Tantum Verde sprej do krku, příjemně hřejivé oblečení přes den a pár dní po sobě popíjení vincentky pokojové teploty a zázvorového čaje s medem.

Zuzana J.: Vezmu si Aspirin C a vykloktám si šalvějí.

Pavlína K.: Mně pomáhá lžíce jablečného octa zapitá vodou. Dvakrát až třikrát denně.

Nela Š.: Přítel chroupe denně stroužek česneku. Já už ho necítím a ostatní si zvykají.

Gabriela T.: Na bolení v krku je naprosto skvělá obyčejná majoránka - udělat z ní čaj a pít co
nejteplejší. Jinak cibule, česnek, zázvor a černý rybíz.

Jana R.: Cibule je skutečný dočasný zabiják společenského života, ale česneku bych dala šanci - když se vytáhne „srdíčko“, tak prý není cítit. Ale ruku do ohně bych za to nedala. Zato sůl, to je všelék. Kloktám slanou vodu (hodně slanou vodu). Jen si člověk nesmí loknout, to je pak každé WC daleko.

A nakonec odpověď, která sklidila nejvíce „lajků“:

Zdenka H. (na dotaz, co udělá, když se vzbudí a něco na ni leze): Řeknu manželovi, že teď ne, že mě bolí hlava.

 

A teď několik ověřených faktů, proč tyto babské rady mohou opravdu fungovat.

Česnek je považován za přírodní antibiotikum. Díky obsahu alicinu má i desinfekční účinky a kromě spousty jiných obsahuje hlavně vitaminy A, B a C a k tomu vápník, železo a hořčík.

Cibule je známá svou schopností brzdit zánětlivé procesy a uvolňování hlenu. Je to dané vysokým obsahem éterického oleje. Stejně jako česnek, obsahuje kromě mnoha vitaminů a minerálů i alicin.

Zázvor nejenom že vyvolává pocení, ale také blahodárně prohřívá celý organismus. Jeho antiseptické účinky jsou preventivním prostředkem při potížích se záněty horních i dolních dýchacích cest. Některé účinné látky vznikají až při skladování či tepelné úpravě oddenku.

Slivovice. Nejčastěji používaný prostředek při nachlazení. Díky vysokému obsahu alkoholu má desinfekční účinky.

Vitamín C je naprosto nepostradatelný pro mnoho důležitých, tělesných funkcí. Při jeho nedostatku se velice razantně projevuje zvýšení špatné odolnosti proti infekcím. Tělo přestane vytvářet zásoby a veškeré přebytky začne vylučovat ledvinami z těla ven.

Solný roztok je schopen při správné aplikaci do nosu vyplavit viry a bakterie, jež se zachycují na sliznicích. Velmi účinně tak pomáhá i proti zánětu dutin vedlejších.

Med. Opravdu spoustu zdraví prospěšných látek obsahuje právě med. Jedná se nejenom o vitaminy, minerály, antioxidanty a enzymy, ale i o látky s antibakteriálními účinky. Vysoce kvalitní med je tak schopen posílit imunitní systém. 

Vincentka nejenom svým obsahem, ale i vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů, usazených v dýchacích cestách. Tím podporuje lepší dýchání při nachlazení.

Divizna je léčivá bylinka, která je nápomocná při uvolňování sekretu. Na postižené, často vysušené a podrážděné sliznici vytváří ochranný povlak, který těmto problémům zabraňuje.

Sexuální abstinence je při léčbě velmi potřebná. Dopřeje totiž znavenému tělu potřebný klid a spánek, jež má tak šanci lépe regenerovat.