Červenec podle čínské medicíny

Červenec – je třeba si hlídat krevní oběh

Letní měsíc červenec slibuje krásné, slunečné a horké dny, proložené teplými nocemi. K tomuto měsíci neodmyslitelně patří každodenní koupání, opalování a večerní posezení v oblíbené hospůdce. Sluníčko se probouzí brzy a jeho sluneční paprsky vnáší do našich životů tolik potřebné energie. Lidé pociťují různé emoce, jako je radost ze života, zasněnost, bezstarostnost. Někoho ovšem může zasáhnout i žárlivost.

Jelikož je měsíc červenec ve znamení elementu ohně, je v tomto čase nejvíce ohrožen systém krevního oběhu. Na vině je oheň, horko, rudá barva a velká fyzická aktivita. Tyto vládnou po celý měsíc. Jak známo, krevní oběh je uzavřený systém, tvořený zejména srdcem a cévami. Lidský organismus má velký a malý oběh. Malý srdeční oběh zajišťuje cirkulaci krve mezi srdcem a plícemi, kdy po své pouti nabírá kyslík. Ten poté proudí do velkého krevního oběhu, kde nastupuje cestu ze srdce do zbytku těla. Tak zásobuje kyslíkem a potřebnými živinami veškeré buňky v těle. Jinými a jednoduššími slovy – k srdci přivádí krev žíly a od srdce odvádí krev tepny. Shrnuto: oběhový systém tímto jednoduchým způsobem působí na veškeré tělesné orgány a to jako systém, přivádějící do buněk veškeré potřebné živiny, kyslík, enzymy, hormony, teplo a další. Zároveň funguje i jako pohlcovač zplodin a nežádoucích látek, jež odvádí do tzv. detoxikačních orgánů. Ty představují ledviny, játra anebo kůže. Tímto způsobem udržuje v jednom kuse vnitřní prostředí lidského těla v rovnováze a to nejen obecně z pohledu živin či odpadů, ale i z pohledu nezbytné termoregulace.

Jak nastavit správnou rovnováhu při oslabení krevního oběhu a jak se projevuje?

Nejsilnější energie krevního oběhu je mezi 19. – 21. hodinou. Pro změnu nejoslabenější je ráno a to mezi 7. - 9. hodinou.  

Oslabený krevní oběh se projevuje hlavně změnami srdečního rytmu či tepu, nastávají poruchy spánku, postižený jedinec pociťuje celkovou tělesnou slabost, u někoho se mohou vyskytnout křečové žíly, hluboké příčné praskliny na jazyku (ty mohou značit náchylnost k cévním poruchám mozku), poruchou srážlivosti krve a kornatění cév. Někomu mohou ztěžknout a mravenčit končetiny, nezřídka se objevují křeče dolních končetin. Hlavním ukazatelem je ale vysoký, či nízký krevní tlak. Ale pozor, nezaměňujme určité ukazatele problému za jiné. Ono například mravenčení v rukou může být dáno zablokovanou krční páteří v tom nejužším místě, kudy protékají tělní tekutiny.

Co se krevního tlaku týká, rozdělme lidské jedince na jing a jang. Převážně jingoví lidé, trpící nízkým tlakem, trpí na závratě a to klidně až do stavu k omdlévání. Jejich končetiny bývají zpravidla chladné. Jangoví lidé mají krevní tlak vysoký. Jejich potíže se točí kolem bolestí hlavy a bušení srdce.

Energie čchi je společně s krví symbolem životní energie. Z toho je možné logicky vyvodit jednoduchý závěr: lidé trpící nízkým tlakem mají málo životní energie. Ona totiž proudí velmi pomalu a slabě. Takto postižení lidé bývají zpravidla pasivnější, jakékoliv životní překážky a výzvy zvládají hůře a celkově se vyvarují konfliktům. U těchto jedinců je doslova nutné pořádně rozproudit krev. Tohoto se docílí pohybem anebo uvědoměním si své zdravé hodnoty a v neposlední řadě vlastní důležitosti. Oproti tomu lidé s vysokým krevním tlakem jsou plni napětí (někdy až příliš velkého duševního napětí). Většinou si libují v konfliktních situacích a jejich ego je silně dominantní. Energie těchto jedinců je silná a velmi rychlá. Výčet těchto vlastností znamená, že životnost jejich srdce se velmi rychle zkracuje. Rada? Je nutné se zklidnit, dokázat si připustit, že i názory jiných jsou také důležité. Je potřeba přijmout svoji postradatelnost. Je více nežli nutné být k sobě pořádně upřímný a pořádně se sladit se svým duchovním srdcem. Prostě a jednoduše přijmout to, co nelze změnit a zbytečně se netrápit tím, co není v našich silách jakkoliv ovlivnit.

Potraviny, které jsou schopné pomoci posílit krevní oběh

Zásadou číslo jedna je odlehčení jídelníčku. V praxi to znamená se vyvarovat veškerých tučných jídel a hlavně omezit solení. Jak známo, sůl krevnímu tlaku opravdu neprospívá. Zásobovat pořádně tělo tekutinami by se mělo nejen po celý rok, ale obzvlášť v těchto parných dnech. Samozřejmostí je vynechání cukru a alkoholu. Za nejideálnější je považována obyčejná voda, klidně s trochou máty a citronu. Vynikající na osvěžení je i čaj rooibos anebo naředěné čerstvě vylisované šťávy z ovoce.

Prostě a jednoduše je potřeba za všech okolností vyživit tělo a tím podpořit koloběh krve.

Obiloviny: pohanka – výrazný zdroj rutinu, který má za úkol zpevnit cévy. Dále jsou to obilné kličky, kukuřice a rýže. Je potřeba se zaměřit na dostatečný přísun Omega 3 mastných kyselin. Ten zajistí hlavně lněný olej, vlašské ořechy, rybí tuk, dýňová semínka. Omega 3 mastné kyseliny jsou pro lidský organismus doslova nezbytné. V jejich moci je snížení LDL cholesterolu a zvýšení HDL cholesterolu. Rozpouští vysoce škodlivé usazeniny na stěnách cév.

Z ryb sáhněte po makrelách, lososech, pstruzích anebo tuňácích. Zkombinujte s antioxidanty, které jsou rozpustné v tucích – vitamín E, karoteny.

Luštěniny: mungo, sója, červené fazolky adzuki.

V případě mléčných výrobků jsou krevnímu oběhu prospěšnější ovčí, či kozí produkty a to v čerstvé formě.

Vynikající a vždy doporučovaná (v tomto teplém období) je konzumace zeleniny a to v jakémkoliv množství. Listová zelenina má přímo blahodárný účinek na krvetvorbu. A jelikož je v tomto období dostupná snad jakákoliv zelenina, sáhněte klidně po rajčatech, červené řepě, okurkách, špenátu, brokolici, květáku, ledovém či hlávkovém salátě. Vynikající je také čínské zelí, hrášek, fazolové lusky anebo artyčoky. Dbejte za všech okolností na zásady zdravého talíře a to – zelenina by měla zaujímat vždy půlku talíře. Ovoce konzumujte takové, které je momentálně k mání.

Koření: velmi příznivě působí na krevní oběh celá škála koření, jako je například skořice, kmín, rozmarýn, majoránka, koriandr, fenykl, barevný pepř anebo hřebíček.

Bylinky: zde se doporučuje zařazení meduňky, černého bezu, ginko biloby, rozrazilu, rakytníku, třapatky, řebříčku, kostivalu, vřesu, divizny, břízy, smetanky, sedmikrásky či kopřivy.

Také výluh z medvědího česneku anebo nálev z hlohu obecného velmi dobře slouží k úpravě krevního tlaku.

V neposlední řadě je nutné si hlídat dostatek minerálů, jako je draslík, zinek, hořčík a vápník.

 

EKOMARKET.cz v červenci doporučuje:

Lněné oleje

Vápník 

Zinek