Co nevíte o kouření...

Kouření brání osteoporóze a Parkinsonově chorobě.

Jak zjistili vědci (New York/Sydney), má kouření na lidský organismus v jistých oblastech pozitivní efekt. Není žádným tajemstvím, že kouření má doslova zhoubný dopad na lidské tělo a zřejmě se nenajde žádný jedinec, který by o tomto faktu pochyboval. Přes tato veškerá fakta ovšem vědci a lékaři z celého světa došli k doslova šokujícím výsledkům - kouření totiž může kupodivu lidskému zdraví v určitých oblastech i prospívat. Zapátrejte ve svém nejbližším okolí a s překvapením zjistíte, že velmi těžko naleznete kuřáka, jež by trpěl Parkinsonovou chorobou.

Celá škála odborných průzkumů již v minulosti několikrát prokázala, že kouření je škodlivé a zcela jistě dokáže i zabíjet. Jak známo, může vést k rakovině plic a ústní dutiny, k infarktu nebo mrtvici, poruchám krevního oběhu a klidně i k cukrovce. Přes veškerá tato fakta ale vědci přišli s šokujícími výsledky výzkumu, který prokázal, že kouření má nejen smrtící účinky, ale i na lidské zdraví pozitivní účinky. Ale pozor. V tomto okamžiku je velmi důležité upozornění, že ty negativní mají stále větší procento.

A v čem že tedy tkví tajemství prospěchu kouření? Každý kuřák jistě potvrdí, že samotné zapálení si cigarety je schopno odbourat stres, který jak známo je velmi škodlivý a stojí za spoustou zdravotních problémů. Výzkumy spojené s tímto problémem prokázaly, že závislost na nikotinu je vždy spojena s určitými situacemi. Například ranní káva. Pro drtivou většinu kuřáků nepředstavitelná bez cigarety. A protože si na ni navykl a tento ranní rituál jej uklidňuje, bude ji vyžadovat vždy, když ráno provoní byt čerstvá káva. Tento každodenní rituál nejen že uspokojí kuřákovu závislost na nikotinu, ale pomůže mu zbavit se škodlivého stresu. 

Vědci dále prokázali, že cigarety podstatně snižují riziko Parkinsonovy choroby. Ty škodolibější zřejmě napadne, že je to dané faktem, že se kuřáci ani nedožijí věku, kdy tato choroba lidi postihuje. Pozor, pravdou je opak. Proč tomu tak je ale nikdo netuší. Podle zveřejněné vědecké studie (časopis Neurology) ale pro minimalizaci rizika onemocnění není podstatné, kolik cigaret denně kuřák vykouří, ale počet let, kdy tomuto zlozvyku holduje.

A šokující výsledky zachází ještě dál. Kouření podle vědců také napomáhá prevenci i dalších chorob. Například schizofrenie. Nikotin je ji totiž schopný pokud ne vyléčit, tak zcela jistě ji zlepšit a to díky schopnosti vyrovnání hladiny serotoninu a dopaminu. Nikotin navíc zmírňuje i příznaky Alzheimerovy choroby. Výzkumy také prokázaly, že stejně jako u Parkinsonovy choroby platí pravidlo, že v případě, kdy kuřák s kouřením přestane, tento ochranný efekt se postupem času vytratí.

A další (doslova bombou) je zjištění, že cigarety jsou podle nejnovějšího výzkumu schopny velmi snížit riziko výměny kyčelního, či kolenního kloubu. Z dosud nezjištěných důvodů totiž kouření chrání před zrádnou a velmi problematickou osteoporózou. Tyto výsledky vyplývají ze studií, jež byly provedeny na Univerzitě of Adelaide v Austrálii.

Za nejžhavější jsou považovány ale výsledky, které prokazují, že kouření má paradoxně vliv také na obezitu, jejíž riziko docela výrazně snižuje. Je prokázáno, že u lidí, kteří se rozhodli s kouřením přestat, nastupuje zrychlené přibírání na váze. A zde je podle odborníků jeden z mnoha důvodů, proč se muži tohoto zlozvyku dokáží zbavit snadněji, než ženy. Magazín Psychology & Behavior na základě těchto převratných poznatků publikoval studii, v níž navíc uvádí, že kuřáci přibírají na váze pomaleji a to z jednoho prostého důvodu - nikotin snižuje chuť k jídlu.

Problém okolo kouření je tak nějak zašmodrchaný. Samotné kouření totiž stojí za nespočtem infarktů. Paradoxem ovšem je fakt, že kuřáci prodělající infarkt, mají daleko menší míru úmrtnosti, než nekuřáci. Faktem ovšem je, že v řadě případů může u kuřáků za infarkt právě nikotin. Dalším nesporným bodem je také fakt, že kuřáci jsou na infarkt náchylnější dokonce o deset let dříve, než nekuřáci.