Co nevíte o kurkumě...

Kurkuma – přírodní všelék

Rakovinový byznys v naší zemi bohužel jenom vzkvétá a to navzdory faktu, že se dá najít i jiná cesta za zdravím. Není jí nic jiného, než medicína všemocné matky přírody, z jejíž dílny (jako mnoho dalších) pochází i kurkuma. Malá, naprosto zapomenutá bylinka, která by si díky svým doslova zázračným léčebným účinkům, zasloužila zařadit zpět do léčebného programu. Je tu ovšem jeden nezanedbatelný problém. Musí se totiž vědět, jak na to.

Léty vyzkoušené bylinky

Nejenom kurkuma, ale i spousta jiných, léty prověřených bylinek, se běžně používá jako klasické kuchyňské koření a to s výraznými, prokazatelně léčebnými účinky. A to je ten hlavní důvod, proč jsou již po tisíce let vyhledávány a používány, i když v současné době EU vydává předpisy, podle nichž by měly být zakázané.

Každá bylina má jiné, slabší či silnější léčivé účinky, ovšem právě kurkuma se řadí díky své léčebné síle mezi léčivky číslo jedna. Zcela právem je proto používána po několik století v čínské medicíně a v ajurvédě.

Zasloužila se o to především celá řada bioaktivních složek (kurkuminoidy), obsažených v této obdivuhodné bylince. Nejznámější z nich je kurkumin, který byl speciálně prozkoumaný. Z tohoto výzkumu vyšlo najevo, že má nejméně 150 léčivých účinků. Jako jeden z nejdůležitějších je uvedeno výrazné protirakovinné působení.

Všemocný pomocník proti neurologickým poruchám

Kurkumin je ale mocný i v případě neurologických onemocnění. Vědci objevili, že jako jeden z mála dokáže prolomit krevní bariéru mozku a z tohoto důvodu se řadí mezi jedničky v léčbě neurologických poruch. Dokonce si troufne i na takové závažné nemoci, jako je Alzheimer, Parkinson. Ve hře jsou i následky mrtvice. Podle vědců, může zázračná kurkuma pomoci i zde. Kurkumin ale nemusí používat pouze nemocní jedinci. Jelikož je to velmi silný antioxidant s protizánětlivými účinky, je vhodný i pro zdravé a to z prostého důvodu: podporuje kondici mozku.

Další výbornou vlastností kurkuminu je jeho oblast působení. Modulováním velkého množství genů se svým způsobem podobá působení vitamínu D. V praxi to znamená, že se nastěhuje do buněčných membrán a tím vlastně mění jejich fyzikální vlastnosti. Laicky řečeno – obnovuje v buňkách porušený řád.

Ani tzv. signální molekuly (hormony, růstové faktory a další) nezůstávají v kladném působení kurkuminu ušetřeny.

Turmeron – cesta ke zdraví

Turmeron je další látka obsažená v kurkumě. Je schopná zajistit nárůst kmenových buněk v mozku až o úžasných 80%, jak vypovídají vědecké výzkumy současné doby. Při neurodegenerativních onemocněních, jako je například již zmiňovaný Alzheimer anebo při mozkové mrtvici, by mohl turmeron v kombinaci s kurkuminem, pomoci obnovit poškozené funkce mozku.

Podle výzkumů není kurkuma zaměřená pouze na neurologická onemocnění, ale je schopná pomoci i v boji s artritidou, onemocnění plic a jater, metabolické poruchy, autoimunitní onemocnění, kardiovaskulární problémy a spoustu dalších typů zánětlivých procesů.

Léčivé účinky kurkumy zasahují i v případě osteoartritidy. Je prokázáno, že již při denních dávkách 200 mg kurkuminu, se pacientům s tímto onemocněním snížila bolest a výrazně zlepšila pohyblivost. I lidé trpící vysokou hladinou cholesterolu by měli požívat tento všelék. Kurkumin také zabraňuje velké srážlivosti krve. Tím  odbourává riziko trombózy a infarktu, odstraňuje symptomy spojené s cukrovkou ll. typu, velmi účinně bojuje s revmatoidní artritidou a roztroušenou sklerózou. Je schopný uchránit poškození organismu ozářením a těžkými kovy potlačuje replikaci viru HIV a tvorbu nádorů, podporuje hojení, chrání játra a zvyšuje sekreci žluči, zabraňuje vzniku šedého zákalu a plicní fibrózy.

Nevyléčitelná rakovina?

Dr. William LaValley, jeden z předních světových odborníků při léčbě rakoviny přírodními metodami, strávil studiem kurkumy mnoho let. Jeho poznatky jsou přímo famózní. Dospěl k závěru, že tato bylinka je ve všech směrech stoprocentně účinná pro všechny typy rakoviny a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Kurkumin totiž umí ničit rakovinotvorné buňky a zároveň podporuje růst zdravých. Tím vlastně brání vytváření zhoubné krevní sítě, jež rakovinné nádory potřebují ke svému růstu. Dr. William LaValley proto vřele doporučuje používat kurkumin společně s případnou chemoterapií.

Optimální dávka kurkuminu pro zdraví

Požívat kurkumu v jídle bohužel nestačí. Samotný kořen kurkumy totiž obsahuje jen malé množství (asi 3%) kurkuminu a v této podobě ho není lidský organismus ani schopen absorbovat. Jak tedy na to? Asi za nejlepší se jeví užívání extraktu z kurkumy. Ale pozor. Je vždy nutné, aby tento produkt byl vyroben s označením BIO, kde musí být obsah alespoň 95% kurkumionidů, bez přísad plnidel, aditiv a stabilizátorů.

Dr. William LaValley dále uvádí, že k léčbě rakoviny jsou potřebné 3 – 4 denní dávky a to 3 gramů kvalitního bio kurkuminu. Opět vyvstává otázka, jak tedy na to? Ale ovšem, je tu způsob, jak předejít těmto těžkostem. Jednou z možností je využití přírodního, práškového kurkuminu. Jeho smícháním s 1 – 2 žloutky a 1 – 2 lžícemi kokosového oleje, vznikne mikroemulze, kterou je potřeba rozmíchat ručním mixerem.

Další variantou, jak získat účinný lék, je možnost svaření litru vody s lžičkou práškového kurkuminu. Ten se do vody přidává až v momentě, kdy voda vře. Stačí deset minut povařit a tím vznikne 12% roztok nevalné chuti. Ten se ihned po jeho zchladnutí popíjí, protože čím déle bude odvar stát, tím rychleji z něho bude kurkumin mizet. Již po 6 hodinách bude nápoj obsahovat pouhých 6% kurkuminu.