Co nevíte o medvědím česneku

Medvědí česnek – co o něm nevíte

Allium ursinum neboli medvědí česnek, se řadí mezi rostliny z čeledi liliovitých. Jedná se o vytrvalé byliny s podzemními cibulemi. Jejich lodyhy jsou přímé, s oblými listy. Mají drobné květy, jež se skládají do kulovitých květenství, v takzvaném okolíku. 

Planě rostoucí medvědí česnek se u nás hojně vyskytuje v podlužních lesích, v Polabí atd. Od nepaměti ho lidé sbírali a konzumovali právě pro jeho vynikající účinky na lidské zdraví. Brzy na jaře se jako vysoký zdroj vitamínů, minerálních látek a fytocidů sbírá jeho nať. Ta se na rozdíl od listů, které se krátce spařují horkou vodou, jí syrová, třeba jen tak nadrobno nasekaná na chleba (máslo, pomazánky atd..). Listy se naproti tomu po spaření buď pomelou na masovém strojku anebo rozmixují (včetně nálevu) na kaši. Takto zpracovaný medvědí česnek se přidává do jarních polévek, pomazánek a klidně i do jarních, kopřivových špenátů.

V medvědím česneku obsažené silice působí vysoce baktericidně. Obsahuje glykosidy, éterické oleje a velkou řadu účinných látek s antibiotickým efektem a působí jako vyzkoušený prostředek na snižování krevního tlaku i na pročištění organismu. Medvědí česnek je více nežli vhodný při potížích s nechutenstvím a velmi se osvědčil při ateroskleroze, dně a revmatismu. Je přímo ukázkovým preventivním bojovníkem proti chřipce.

Kdo by nevěděl o tom, že klasický česnek je plný vitaminů a úžasným pomocníkem v boji proti všemožným nemocem. Oproti němu je ale medvědí česnek daleko účinnější. Jedná se o silné přírodní antibiotikum, je antibakteriální a protiplísňový, má močopudné a projímavé účinky. Díky jeho velké škále využití se s vynikajícími výsledky používá při léčbě různých mykóz, při nežádoucích střevních bakteriích, parazitech a nadýmání. Je stoprocentně účinný pro zničení zlatého stafylokoka.

Medvědí česnek také snižuje krevní tlak, proces kornatění tepen se zastavuje. Lidský organismus je za pomoci medvědího česneku chráněn před kardiovaskulárními chorobami, zabraňuje krevním sraženinám a je také vysoce účinným bojovníkem proti vzniku rakovinového bujení. Čerstvé nasekané listy mají čistící účinek na ledviny, močový měchýř a stimulují odchod moči. Medvědí česnek je navíc silný přírodní antioxidant. Podobně jako cibule, má medvědí česnek i vynikající preventivní účinky proti rakovině jícnu, žaludku a tlustého střeva.

Již naši předkové znali sílu a léčebné účinky medvědího česneku. Používali ho nejenom při léčbě křečových žil, při závratích a návalech, ale i při potížích s dechem. Jeho účinná, léčebná síla jde ale ještě dál. Byl využíván i jako tonikum při oslabeném nervovém systému. Velmi efektivně se osvědčil při revmatických bolestech.

Medvědí česnek obsahuje křemičité sloučeniny a spoustu dalších stopových prvků (mimo jiné i jód). Veškeré tyto prvky brání vypuknutí nemocem vyššího věku, jako je vápenatí cévních stěn, jsou schopny snížit potíže krevního oběhu a arteriosklerózy.

Medvědí česnek dále obsahuje sirné sloučeniny a kyselinu L-askorbovou. Právě z tohoto důvodu má velmi vysoký obsah vitamínu C. 100g této rostliny poskytne až 150 mg vitamínu C, což je více než trojnásobná denní doporučená dávka. Kromě již zmiňovaných prvků, obsahuje medvědí česnek i známou sloučeninu aliin, stejně jako česnek kuchyňský, jen s tím rozdílem, že v medvědím česneku je jeho obsah daleko vyšší.  

Polévky, saláty, těstoviny a bramborové pokrmy s čerstvými listy medvědího česneku jsou specifické zvláštní, silnou chutí. Ta chuťově hodně připomíná česnek kuchyňský, ale na rozdíl od něj není po jeho konzumaci cítit nepříjemný česnekový odér. Jedná se o bylinku, jež velmi příznivě působí jak na žaludek, tak na celý trávící systém a hlavně krevní oběh. Také má perfektní účinek podporující chuť k jídlu. Dále snižuje hladinu krevního cukru, léčí průjmy infekčního původu a dokonale čistí krev.

Medvědí česnek dále obsahuje velké množství flavonoidů, působící proti virům a bakteriím. Má vysoký obsah již zmiňovaného, tolik pro lidské tělo potřebného jódu, vinylsulfid, esenciální oleje, fruktózu, bílkoviny a chlorofyl.

Za pozornost zcela jistě stojí zmínka, že je naprosto jedinečný a skvělý bojovník při vypuzování parazitů.

Pěstování medvědího česneku na zahrádce

Jak na to? Je to velmi jednoduché a zvládne to opravdu naprosto každý. Shluk rostlin medvědího česneku se vyryje i s balem, který je přesadí na stinné místo. Je potřeba zajistit hlubokou zeminu s kyselým pH. Pozor, rostlinky vyžadují dostatek vláhy. Za úplně nejlepší se považuje vysadit dceřiné cibulky na stinný záhon. Je schopný růst i v polyetylénových pytlích, v němž je rašelinový substrát. Medvědí česnek je také možné pěstovat na stinném či pohostinném místě s vlhkou, humózní půdou. Půda by se neměla přihnojovat.

A jak je sázet? Cibulky v trsech (cca 10 kusů) se sází ve vzdálenosti asi 20 cm.

Kdy cibulky sázet? Ideálně od začátku března až do konce listopadu.

Nyní je pravý čas se podívat po svém okolí, kde roste medvědí česnek. 

 

Upozornění

 

Medvědí česnek se v teplejších lokalitách začíná klubat již ke konci února, připomíná listy konvalinky, s tou si jej však nepleťme, na rozdíl od medvědího česneku je totiž jedovatá. Při sběru však žádný strach, typická česneková vůně nám napoví, že jsme tady správně.