Co nevíte o zelí...

lávkové zelí - co o něm nevíte

V našich kuchyních běžně používané zelí, upravované na mnoho způsobů - kdo by ho neznal. Víte ale o této chutné a hlavně zdravé zelenině vše? Ony totiž zelné listy mají daleko více využití, než spousta lidí vůbec tuší. Už naše babičky znaly úžasné léčivé schopnosti zelí a snad právě proto je zelí hojně využíváno v léčitelství. Zelné listy se tak zcela právem staly doslova magnetem, který je schopen z těla vytáhnout všemožné neduhy. Seznamte se prosím s dalšími možnostmi využití, jež nám tato zelenina skýtá. Nepoužívejte zelí pouze v kuchyni, ale vyzkoušejte i jeho léčivé účinky. 

Hlávkové zelí se u nás pěstuje coby košťálová zelenina neboli brukev zelná. Jedná se o dvouletou bylinu, která se pěstuje pro listy, tvořící charakteristickou hlávku. Používání hlávkového zelí se datuje až do pravěku. Jeho využití je doloženo již v době bronzové, kdy hlávkové zelí rostlo běžně divoce. Člověk je začal používat nejenom pro jeho vynikající chuť, ale také pro to, že si všiml jeho velmi pozitivních účinků na lidské zdraví. Hlávkové zelí získalo postupem času pro svoje všestranné využití v kuchyni, jednoduchou úpravu a dlouhou skladovatelnost (celé hlávky v chladu či naložené se solí a kmínem) velkou popularitu a stalo se tak základní složkou lidské potravy. Jeho konzumací se člověku dostávalo do těla potřebné denní dávky vitamínů - především vitamínu C a minerálních látek, ačkoliv nebyl ještě obeznámen s jejich blahodárným účinkem na lidský organismus. Zelí se postupně šlechtilo a dnes si můžeme vybrat z mnoha odrůd zelí bílého nebo červeného. S čerstvým nebo kysaným zelím je možno kombinovat množství pokrmů.

Jelikož zelí dokáže člověku dodat pocit sytosti a přitom má málo kalorií, je vynikající při hubnutí. Ve vnějších listech se nachází velké množství vitaminů A a B. Má perfektní detoxikační účinky, jeho vysoký obsah vláknin výborně působí na lidské zdraví. V syrové podobě může dokonce díky svým schopnostem pomoci i při předávkování alkoholem.

Pro zdraví by měl každý člověk zařadit zelí do jídelníčku a to nejlépe v syrové podobě, alespoň jednou týdně. Pomůžeme tím dobrému trávení, doplníme tolik potřebné vitamíny a jak ukazují různé průzkumy, může konzumace zelí působit i jako velmi dobrá prevence proti vzniku rakoviny žaludku, dvanácterníku nebo tlustého střeva. Naše prabáby používaly obklady ze zelných listů na spoustu problémů, mimo jiné i na loupání v kloubech či revma, hemeroidy, výrony, omrzliny, křečové žíly anebo klidně jen na natlučené koleno.

Otoky končetin díky traumatům

Na snižování otoků jsou zelné listy doslova ideální pomocníkem. Pokud vám z jakéhokoliv důvodu otékají ruce či nohy, které urputně bolí a rádi byste se tohoto neduhu zbavili, potom vyzkoušejte léčivou sílu zelných listů. Končetiny do nich jednoduše zabalte. Listy přiložte na postižená místa a zafixujte bandáží, aby se listy nemohly sesmeknout. Nejlépe je tak učinit na noc, kdy je tělo v klidu, tudíž je obklad ze zelných listů nejúčinnější. Ráno budete velmi mile překvapeni, protože po otoku většinou není ani památky. Prostě a jednoduše splaskne.

Problémy se štítnou žlázou

Štítná žláza je životně důležitá pro správnou funkci lidského organismu, jak každý velmi dobře ví. Hormony produkované právě štítnou žlázou jsou více nežli nápomocny ke správným metabolickým reakcím a procesům, díky nimž perfektně fungují i orgány v trávícím systému. Pokud máte problémy se štítnou žlázou a rádi byste obnovili její správnou funkčnost, potom pozorně čtěte tyto velmi jednoduché pokyny. V místě (na krku), kde se nachází štítná žláza, stačí přiložit zelné listy. Ty je nutné zafixovat buď šátkem či obvazem, aby na krku držely a nesjížděly. Takto „vyparáděni“ jděte spát. Tento postup je ale nutné opakovat dalších deset dní. Teprve po této době se dostavují léčivé účinky a projevuje se zlepšení.

Časté bolesti hlavy

Spousta lidí to zná: z ničeho nic se dostaví bolest hlavy a tak nezbývá nic jiného, než sáhnout po chemické pomoci v podobě prášku proti bolesti. Opravdu ale neexistuje jiná, účinná pomoc, než do sebe po hrstech sypat chemii?

Bolesti hlavy mohou být signálem, že člověk může mít například problém s očima. Těch důvodů může opravdu mnoho. Za urputnou bolestí hlavy může stát i jen prostá únava či dlouhotrvající stres. Pomoc je i v tomto případě velmi jednoduchá. Postačí obklad ze zelných listů. Přiložte si jich pár na čelo a na hlavu nasaďte čepici, klobouk či šátek, čímž zajistíte jejich fixaci. Listy odstraňte až v momentě, kdy se dostaví úlevný pocit z odcházející bolesti.

Bolestivé kojení

Pro ženy, doslova úpící bolestí při kojení, je pomoc jednodušší, než by si myslely. I v tomhle případě jsou zelné listy přímo ideálním prostředkem pro utlumení bolesti. Stačí přiložit pár zelných listů na bolavá prsa a počkat, až bolest odezní. Pomůckou je větší kojenecká podprsenka, kam se listy vloží. Kojící maminka tuto metodu může používat klidně několikrát za den či noc. Úleva přichází většinou během krátké doby.