Hrozí vám cukrovka, mrtvice, nebo degenerace sítnice? Otestujte se doma

Pálení, otoky, lehký třes – někdy naše tělo vysílá signály, které si nedokážeme správně vysvětlit. Je to důvod jít k lékaři, nebo jsou tyto obtíže zcela normální? Rychlý test vám pomůže lépe porozumět vlastnímu tělu a včas rozpoznat varovná znamení.

Vypadá to na cukrovku, nebo můžu být v klidu?

Test: V zrcadle si pořádně prohlédněte kůži v podpaží. 

Varovný signál: Pokud je hrubá a tmavě zbarvená, mohl by to být příznak diabetu. Vysoká koncentrace cukru v krvi totiž může být příčinou poruchy pigmentace. Nechte si změřit hladinu krevního cukru.

Mám ještě neporušenou oční sítnici?

Test: Amslerova mřížka, slouží k vyšetření oční sítnice. S ním můžete včas odhalit onemocnění jejího středu, místa nejostřejšího vidění (tzv. makuly) a jeho okolí. Jak na to?

Přidržte si mřížku ve vzdálenosti zhruba 30 až 40 cm před očima. Pokud nosíte brýle, nechte si je. Potom si zakryjte jedno oko dlaní a druhým okem pozorujte černý bod uprostřed. Následně oči vystřídejte.  

Varovný signál: Jestliže jsou linie kolem bodu zkřivené, zvětšené nebo vidíte v mřížce nějaké mezery či tmavá místa, vaše oči nejsou zrovna v nejlepší kondici – vypovídá to o makulární degeneraci. 

V takovém případě byste měli bezpodmínečně vyhledat lékaře, včasnou léčbou je možné zmírnit příznaky, nebo je dokonce úplně zastavit. Když naproti tomu bod uprostřed vidíte ostře a zřetelně a všechny linie jsou rovné, jasné a vidíte je výrazně, je vaše sítnice zcela zdravá.

Mám v pořádku nervy?

Test: Píchněte se párátkem do bérce a pak do chodidla. 

Varovný signál: Pokud cítíte i minimální bolest ještě po několika minutách, nebo naopak necítíte vůbec nic, trpíte možná některou poruchou nervů. Pro svůj klid navštivte neurologa, aby se vaše vnímání bolesti vysvětlilo.

Fungují mi ploténky bez problémů?

Test: Postavte se zpříma. Pokuste se nejdříve chodit po špičkách a pak po patách. 

Varovný signál: Když vám to jde špatně, může to poukazovat na výhřez meziobratlové ploténky. Raději si zajděte na ortopedii.

Tluče mi srdce tak, jak by mělo?

Test: Nahmatejte si prstem na zápěstí puls a klepejte nohou minutu v tomhle rytmu. Máte problémy rytmus udržet? Zopakujte test. 

Varovný signál: Když je puls i při druhém testování nepravidelný, může to znamenat, že trpíte srdeční arytmií. Vaši srdeční frekvenci by měl pro jistotu analyzovat kardiolog.

Jak vysoké riziko mozkové mrtvice mi hrozí?

Test: Postavte se na jednu nohu – nezáleží na tom, na kterou. Dokážete tak udržet rovnováhu 20 sekund, nebo dokonce déle, aniž byste se museli opřít nebo se příliš kymácet? 

Varovný signál: Lidé, kteří dokážou udržet rovnováhu jenom s obtížemi, prodělali často malou, takzvanou tichou mozkovou mrtvici. Většinou ji neprovází žádné výrazné symptomy, často je však předehrou větší mozkové mrtvice. Nechte se raději vyšetřit u praktického lékaře.

V jaké kondici jsou mé cévy?

Míváte především večer nebo v létě unavené a oteklé nohy, brní vás, nebo míváte v lýtkách a chodidlech křeče? To jsou příznaky začínající slabosti žilní stěny. Dávejte si nohy častěji nahoru. Také nezapomínejte na každodenní pohyb a dopřávejte svým nohám studenou sprchu. Ta stimuluje krevní oběh.

Máte na nohách metličky, nebo dokonce křečové žíly? Obojí vypovídá o tom, že už máte lehkou slabost žilní stěny. Pomůže vám cvičení, které napomáhá prokrvení: vsedě nebo vestoje si opřete chodidla na několik sekund o špičky. Pak položte paty na zem a zvedejte špičky nahoru. Opakujte pětkrát. 

Zanechávají na vašich nohách boty, ponožky a punčochy výrazné otisky? To jsou jasné příznaky slabosti žilní stěny, případně městnání krve v nohách. Nenoste ponožky nebo punčochy s příliš těsnými lemy. Ty by mohly prokrvení nohou bránit. 

Jsou na vašich nohách a kotnících patrné výrazné kožní změny? Když je kůže zarudlá, horká, loupe se nebo je suchá a silně vás svědí, pak trpíte slabostí žilní stěny. Měli byste se léčit u flebologa. Většinou to bývá dermatolog, který má navíc kvalifikaci pro léčení žilních problémů. 

Tip: Vláknina, kterou obsahují papriky, brokolice, pórek nebo bobulové ovoce, žilní stěny a chlopně posiluje. 

Zdroj:iDnes