Jak na bolest krční páteře, zad, svalů a kloubů

Trápí vás bolesti zad, kloubů a svalů? Máme pro vás řešení

Bolesti zad, svalů a kloubů nejsou strašákem pouze starších lidí. To může potvrdit nejeden mladý člověk a to nutně nemusí být ani sportovec. Ti jsou tímto neduhem zřejmě postižení nejvíc. Podle statistik patří bolesti zad a pohybového ústrojí dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy v Česku. Potýká se s nimi podle těchto údajů bezmála 300 tisíc lidí v produktivním věku. V mnoha případech se ale může jednat i o onemocnění vnitřních orgánů. Například při bolesti bederní páteře může jít o problémy s ledvinami a močovým ústrojím, ale také gynekologická onemocnění. V oblasti hrudní páteře jsou to zase různá vnitřní onemocnění od problémů se srdcem, žaludkem či plícemi.

Zahraniční průzkumy uvádějí, že bolest zad v křížové oblasti už někdy v životě potrápila 60 až 90 procent populace ve vyspělých zemích. Následná léčba bolesti zad v kříži je velice zdlouhavá a drahá. Důvodů, proč nás bolí záda, je hned několik. Problémem většiny lidí, které trápí bolesti zad je to, že vlastně ani neznají správné držení těla. Vadným držením těla lidé přetěžují určitou skupinu svalů a naopak dostatečně nevyužívají jinou. To vede k přetěžování kloubů i k předčasné artróze. Není to ovšem pouze špatné držení těla, co způsobuje bolesti zad a pohybového ústrojí. I špatné sezení ničí páteř. Z toho logicky vyplývá, že dalším viníkem problémů se zády je sedavé zaměstnání. Častým jevem při práci na počítači je bolest krční páteře.

Problémy se zády má mnoho lidí i ráno po probuzení. Na vině může být také špatná matrace. I toto může způsobovat nejenom bolest zad, ale i bolest hlavy. Než tedy poběžíte k lékaři, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, zda si od nepříjemných bolestí zad nemůžete pomoci sami – mnohdy jsou ta nejjednodušší řešení také ta nejlepší.

V poslední době se doslova roztrhl pytel s různými druhy mastí, které nemají ani zdaleka takové slíbené (reklamy) efekty, jak jsou nám předkládány. Bolest paty či bolest kolene stále přetrvávají a lékaři předepisují léky na utišení. V konečném efektu to znamená zátěž pro žaludek, játra, ledviny atd. V současnosti jsou tyto bolesti označovány za civilizační onemocnění. Nejedná se však pouze o onemocnění moderní doby – trpěli jím i naši předkové, čemuž napovídají starší názvy jako je hexenšus (Hexen Schus), tedy ústřel čarodejnice. Často totiž vznikal náhle, na člověku nebylo nic vidět, a lidé se domnívali, že jde o zásah zlomocné osoby. Lékařské poznatky byly nepatrné a léčení se tehdy odehrávalo jen v mezích lidového léčitelství a přirozené moudrosti.

Velmi častým onemocněním je i bolest ramene anebo bolest kloubů. To může být neklamnou známkou nastupující artrózy, nebo se ke slovu hlásí počínající revmatoidní artritida neboli hezky česky revma anebo třeba jen jako důsledek prochladnutí, či nastupující chřipky. Všechny mají ale stejné příznaky – bolesti nohou, které jsou kolikrát doslova nesnesitelné. Do toho se přidávají bolesti kloubů a my víme, že něco není dobře. Bolesti svalů jsou s tímto problémem většinou úzce propojeny.

Když se řekne „mám dneska těžké nohy a bolesti nohou,“ může to mít různé příčiny. Od banálního přetažení sportem či prací až po první příznaky onemocnění. Častou příčinou bývá dlouhodobé sezení či stání, časté „tvrdé“ doskoky, zatěžování dolních končetin a zvedání či nošení těžkých břemen. Jako u mnoha dalších zdravotních potíží, hraje i tady velkou roli obezita, nevyvážená strava či nedostatečný přísun tekutin. Velký podíl na bolestech končetin hraje i třeba prodělaný či nedoléčený výron kotníku. Možností je opravdu spousta.

Naštěstí již žijeme v době, která nám skýtá velké množství možností, jak si ulevit od bolesti, aniž bychom museli sáhnout po chemii, která našemu tělu opravdu neprokazuje ty nejlepší služby.