Leden podle čínské medicíny

LEDEN – močový měchýř

Starý rok přejde do nového a nastává doba předsevzetí, rozhodnutí, přání a různých plánů. Jinými slovy člověk plánuje a snaží se začít žít tak nějak jinak, s nadějí, že tentokrát už to vyjde. Každý to má samozřejmě jinak, ale docela určitě by si každý měl vzít příklad z přírody, která v tomto období spí a sbírá sílu na příchod jara – na příval nové energie. I člověk by měl v zimním období více spát, dopřávat si dostatečný odpočinek, nahlížet více do svého nitra a pomaloučku se připravovat shromažďováním duševních a fyzických sil na nadcházející nový rok.

Podle starého čínského kalendáře je zima obdobím velkého jinu. Zimě totiž vládne element vody a tak je energie pramálo. A právě na tohle jsou nejcitlivějšími orgány v lidském těle v lednu močový měchýř a v únoru ledviny.

Močový měchýř – velmi důležitý lidský orgán, shromažďující moč neboli odpadní vodu z těla. Ta je produkována ledvinami a právě v močovém měchýři se hromadí, než je přirozenou cestou odvedena z těla pryč. A jelikož je lidský organismus  prakticky tvořen z vody, je nutné sledovat, jak na tom jsme. Světle žlutá, až průhledná barva moči nám ukazuje, že je vše v pořádku - tělo je správně zavodněno. Naproti tomu tmavě žlutá, až hnědá moč signalizuje nedostatek tekutin a je potřeba je doplnit. 

Oslabení močového měchýře – jak se projevuje

Mezi převážně chronické poruchy tohoto orgánu, které se řadí mezi nejčastější, se řadí i záněty močovodů a močového měchýře. Nazývají se cystitidy, různé mykózy, zúžení močovodů a močové trubice – to vše až po nádorové onemocnění. Oslabený močový měchýř se projevuje častým chozením na toaletu, někdy doprovázené pálením anebo i bolestí při močení a v podbřišku. Všeobecně platí, že na záněty močového měchýře jsou daleko více náchylné ženy.

Pozor na prochladnutí rukou a nohou. I studené končetiny totiž patří mezi další projevy oslabeného močového měchýře, jakož časté noční močení, záněty středního ucha, klidně i hluchota, různé noční můry a v neposlední řadě pomočování u dětí (pláč dítěte = tlak rodičů a školy). Oslabený močový měchýř může způsobovat i bolesti zad (hlavně v bederní oblasti a oblasti krční páteře anebo i ztuhlost kolem celé páteře). Dále mohou nastat problémy s kostmi.

Zamyslet bychom se měli i nad faktem, že každá nemoc má i svoji duchovní příčinu.  A právě u močového měchýře se jedná převážně ve lpění na starých názorech, strachu z uvolnění a skrytých slzách. Zánět a bolest močového měchýře – to jsou právě naše hluboko ukryté slzy a staré, či nové křivdy, jež nějak úzce souvisí s našimi vztahy. A proto je nutné naučit se s těmito pocity pracovat. Zbavujme se všeho starého. Naučme se vyjadřovat své i ty nejniternější pocity a je naprosto jedno, zda jsou příjemné, či nepříjemné.

Důležité je dostat se do rovnováhy. Jak na to?

V první řadě je nutné doplnit do organismu veškeré potřebné přirozené tekutiny. Nejideálnější je šungitová anebo přefiltrovaná voda. Za velmi vhodné jsou považovány i bylinkové čaje. Pečlivým doplňováním tekutin se močový měchýř pořádně propláchne, kdy veškeré škodliviny, způsobující problémy, jsou vyplaveny z těla ven. Ale pozor. Je nutné se velmi striktně vyvarovat všeho uměle sladkého. A je úplně jedno, jestli se jedná o nápoje anebo i cukr ve všech jeho podobách. Sladké totiž znemožňuje odplavení veškerých choroboplodných bakterií z těla. Za vhodné se považuje i použití různých éterických olejů (šalvěj, borovice, eukalyptus, rozmarýn…) k pravidelným masážím podbřišku.

Ač se to zdá neuvěřitelné - smyslovým orgánem močového měchýře není nic jiného, než uši. Proto je nutné, si vždy dávat pozor na jejich ofouknutí v zimních měsících.

Co je to vlastně močení? Jedná se o uvolnění nahromaděné tekutiny, jež svým tlakem na močový měchýř nutí k jeho vyprázdnění. V případě, že tento přirozený proces přeneseme na psychiku či na duši, je potřeba se naučit uvolňovat své vnitřní, duševní tlaky. On totiž strach, podrážděnost, vztek, pocit nesvobody, či neschopnost prosadit se (hlavně u dětí) velmi oslabuje, klidně až blokuje právě močový měchýř. Je tedy velmi důležité naučit se vyjadřovat veškeré emoce a vlastní potřeby – to vše jemně, nepřidávat žádný přehnaný afekt a zlobu. Pěstování pravidelné duševní hygieny je v tomto případě na místě. A ze všeho nejdůležitější je dopřání si pořádného odpočinku a hlavně spánku. Pokud je to možné, vyvarovat se stresu (anebo ho umět uvolnit). 

Nápomocné potraviny, jež posilují lidský organismus

Po dlouhé době k nám zavítala pořádná zima, na kterou jsme si v posledních letech tak nějak odvykli, a právě proto se náš organismus potřebuje pořádně prohřát. Tím pádem by naše strava měla být bohatší na tuky a celkově sytější. Odborníci doporučují zařazení více slanějších potravin a pro změnu se vyhýbat stravě, bohaté na jednoduché cukry. V případě zánětů je velmi dobré doplňovat vitamín C a to v přirozené formě. Ten má za úkol okyselit moč a tak vlastně bojuje s choroboplodnými zárodky, jež se nám v močovém měchýři usadily. Jako prevence jsou vynikající brusinky – šťáva či sušené plody.

V lednu by se měly více konzumovat luštěniny, nejvhodnější jsou malé, červené fazole adzuka, žluté a černé sójové boby anebo fazole. Z ovoce se jeví jako vhodné pečená jablka. Zeleninu zastupují kořenové (mrkev, petržel) a kvašené (zelí), neměla by chybět cibule a česnek. Pohanka, oves, amarant, kroupy, či divoká rýže, to jsou zástupci obilovin, jež by neměly chybět v zimním jídelníčku. Chybět by samozřejmě neměly polévky, které dodávají tělu doslova životadárnou sílu, jež zajistí vnitřní teplo. Nejlepší jsou zeleninové a masové vývary, ale vždy bez mouky. Potřebné enzymy do organismu dopraví miso pasta nebo umeocet.

Ačkoliv jsou citrusové plody a mléčné výrobky plné potřebných vitamínů, stejně jako na podzim se nedoporučuje jejich konzumace. Přináší do těla chlad a organismus zahleňují. Odborníci doporučují se vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu.

Posilujte močový měchýř čajem z květů černého bezu, přesličky, jitrocele nebo břízy. Kalisie voňavá, silný antioxidant, používající se i při léčbě ledvin, výborně léčí narušenou činnost močového měchýře. Za její pomoci se z těla vylučují veškeré toxické látky a kromě těchto nemocí je její použití prakticky vhodné na vše (podporuje činnost prostaty, reguluje průjmy anebo pro změnu zácpu, je schopná odstranit otoky, hojí rány atd).

Bez povšimnutí bychom neměli nechat ani bylinku zvanou Buchu, perfektní při léčbě močového měchýře a ledvin. Na ni v žádném případě nedají dopustit jihoafričané, kteří si bez ní ani neumí představit život. A zapomenout bychom neměli ani na svízel, kukuřičná vlákna anebo přesličku. Ty mají na močový měchýř více nežli pozitivní a uklidňující vliv. Léčivá síla přesličky se navíc využívá při léčbě močových kamenů.