Listopad podle čínské medicíny

Listopad – chraňte si plíce

Pomaloučku nastupuje podzim - tak se vyznačuje měsíc listopad. Po ránu se začínají vyskytovat první mrazíky, svět kolem nás okouzluje barevnou krásou listí, které zvolna opadává ze stromů, začínají se k nám stahovat zimní ptáci – vrány, příroda se celkově utišuje a chystá se na zimní období, kdy odpočívá. I my – lidé - pociťujeme potřebu více odpočívat, prostě trávit více času doma.

A přesto v tomto časovém období je potřeba naučit se lépe hospodařit s naší energií, stejně jako to vidíme v přírodě. Nemálo jedinců v tomto ponurém období začíná pociťovat deprese, strach a v nemalé míře i špatnou náladu.

Elementem podzimu je podle čínské medicíny kov. A právě ke kovu jsou v listopadu přiřazeny plíce, v prosinci potom tlusté střevo.

Oslabení plic – jak se projevuje?

Dušnost, kašel, výrazná únava, nemožnost pořádného nadechnutí, bušení srdce, vysychání pleti – to jsou ty nejtypičtější projevy pro oslabené plíce. Existují ovšem i těžší onemocnění, jako je astma a zápal plic. Čínská medicína uvádí něco jako rovnici: zahleněné plíce rovnají se zaneseným a zahleněným střevům. Co se psychiky týče, je to právě neschopnost či prostá nechuť s kýmkoliv komunikovat, nastupuje smutná nálada.

Rovnováha plic – jak se do ní dostat?

Chodíte pozdě spát a ráno vyspáváte? Chyba. V tomto období by měl každý z nás chodit brzy spát a ráno vstávat s východem slunce. Jen tak jsme schopni nashromáždit naši duševní a fyzickou energii, která je pro nastupující období velmi důležitá. Navíc ji budeme velmi potřebovat v měsících zimních. Prostě se chovat přesně tak, jak nám ukazuje matka příroda. Vezměme si z ní příklad. Nic v ní už nepučí, ba naopak. Vše stahuje do země. Shromažďuje si potřebnou vodu ke kořenům stromů, ty pouští své listy a celkově se chystají k zimnímu spánku – odpočinku.

Pozornost je nutné zaměřit ne na okolní, vnější svět, ale na nás samotné. Je potřeba pobývat co nejčastěji venku, pokud možno, vyhýbat se zakouřenému prostředí a nočním aktivitám a to i přes to, že venkovní počasí není zrovna ideální pro procházky. Je potřeba si pamatovat, že plíce jsou životně důležitý orgán související s dýcháním. Je proto vhodné zařadit jakékoliv dýchací cviky a techniky. Mějme na paměti, že ne nadarmo se říká, že bez dechu není života.

Co se psychiky týká, jsou to právě plíce, jež nám dávají schopnost otevřené komunikace, tolerance, umění nesobecky nejenom dávat, ale i přijímat – svobodu nadechnutí. Ne nadarmo se říká, že něco není člověk schopen rozdýchat. Někdy je opravdu těžké nějakou situaci skutečně rozdýchat. Typickou nerovnováhou mezi dáváním a braním je kupříkladu astma. To postižené jedince doslova dusí, ačkoliv je pro všechny okolo vzduchu dostatek.

Naučit se přijímat = možnost volného nádechu a to do celých plic a dávat = čisté vydechnutí toho krásného a dobrého v nás.

Potraviny, jež jsou schopny posílit oslabené plíce

Jelikož bývá na podzim sucho, je potřeba zařadit do našeho jídelníčku daleko více potravin, které nám zajistí přísun tělesné šťávy. Pro tento účel jsou přímo ideální obiloviny, z nichž vyjmenujme například rýži, oves a takzvané Jobovy slzy (tropická obilovina Slzovka obecná neboli Jobovy slzy, její semena jsou bezlepková a obsahují přes 10% vody, 52% škrobu, cca 18% bílkovin a 7% tuku).

Další nezbytnou potravinou pro posílení plic jsou luštěniny. Zde se nejlépe hodí hnědá čočka. Bílé fazole a tofu.

Co se zeleniny týká, je velmi vhodná bílá ředkev, bílé zelí, kvašená zelenina, cibule, kedlubna, pórek, mrkev, česnek anebo křen.

Ovoce zastupují hrušky, jablka, hrozny, sušené švestky, meruňky a datle.

Koření je nejlepší používat takové, které je schopné nás zahřát. To znamená – skořice, fenykl, anýz, kmín, lékořice, koriandr nebo zázvor.

Za vhodnou potravinu se také považují houby, vlašské ořechy, med, mátový a šípkový čaj. Čaje jsou preferovány obecně. Hlavně ty, jež posilují plíce a průdušky. Tuto schopnost má nejenom jitrocel, mateřídouška a měsíček, ale i plicník, přeslička, kopřiva, rdesno ptačí a řebříček. Velmi nápomocny jsou i výtažky z bylin lichořeřišnice nebo echinacea. Lékořice je pro změnu vynikající jako podpora pro odkašlávání. V lidovém léčitelství se za tímto účelem dokonce doporučovalo žvýkat kořen puškvorce.

Co se mléčných výrobků týká, měli bychom se snažit je až do jara úplně vypustit. Vnáší totiž do našeho těla chlad a stejně jako mouka nás zahleňují. Také je vhodné zcela vyřadit kávu (kromě obilné) a černý čaj. Také je nutné hodně navýšit příjem potravin bohatých na přírodní vitamín C a zapomenout by se nemělo ani na hořčík, v jehož moci je uvolňování stažených průduškových svalů.

 

To nejlepší pro vaše plíce jsou domácí solné jeskyně, které svými parametry a vlastnostmi navozuje v místnosti identické podmínky ovzduší, jaké jsou v solných dolech, přírodních solných jeskyních, na mořském pobřeží a v neposlední řadě již zmiňovaných uměle stavěných solných jeskyních:

Domácí solná jeskyně SALIN S2 - zajistí čistění vzduchu v prostoru s objemem až 40m(jedna místnost). 

Domácí solná jeskyně Salin Plus - zajistí čistění vzduchu v prostoru s objemem do 150 m3 (menší byt).