Máte pořád studené ruce a nohy?

 

Máte pořád studené ruce a nohy? Ptáte se proč? Možná za to může stres.

Zná to asi každý. Ruce i nohy studené jako led. A to pořád, i když vlastně není žádná zima. Může to být známka přicházející nemoci, která pomine v momentě, kdy se vyléčíme. Co ale dělat, pokud je tento stav setrvalý? Vždyť ruce i nohy jsou daleko více náchylné na chlad, než ostatní části těla.

Někdo to řeší ponožkami na noc, protože zima od nohou je snad to nejhorší, co může být. A ruku na srdce, kolik z nás by usnulo, kdyby nám byla zima? A doslova mrazivý zážitek musí být pro druhé lidi se dotknout takovýchto ledových rukou. Jak to tedy je vlastně ve skutečnosti se studenými končetinami? Proč má někdo pořád tak strašně studené nohy a ruce?

Ruce a nohy jsou nejháklivějšími na zimu

Není žádnou novinkou, že člověku, nacházejícímu se v chladném prostředí, není nikdy zima jako první například na břicho, prsa, či záda (tedy na střed těla), ale vždy jako první pocítí člověk zimu většinou od noh a hned po té na rukou. MUDr. Martina Čapková z Polikliniky I. P. Pavlova tento jev vysvětluje takto: „Studené ruce a nohy jsou důsledkem omezení průtoku krve periferní části těla. Omezení proudění teplé krve z jádra organismu má za cíl zachovat optimální teplotu v tělesném centru hrudníku - srdce, dutina břišní, ledviny a to vše na úkor končetin. Jde o normální reakci na chlad, která má pomoci člověku udržet tělesnou teplotu i v extrémně chladných podmínkách. Pokud má někdo chladné ruce nebo nohy po celý den, je třeba pátrat po příčině tohoto jevu.“

Nezřídka mohou za tyto problémy nervy

Představte si situaci, kdy je doslova parné léto, člověk se potí, až se z něho lije, ale vaše nohy jsou neustále studené jako led. V tomto případě je jasné, že něco ve vašem těle není v pořádku. Tohle už vážně není normální stav a je potřeba se pídit po příčině, proč tomu tak vlastně je. Tímto problémem trpí především ženy. Často jsou na vině tzv. neurocirkulační poruchy. Jedná se o celou řadu různých, obtížně specifikovatelných nervových poruch, jež ale vždy tak nějak souvisí s psychickou nepohodou a stresem. „Stres stav zhoršuje nebo i vyvolává. Při stresu totiž přirozeně dochází k zmenšení průsvitu cévy,“ uvádí doktorka Martina Čapková.

Na tento problém studených rukou a nohou (následek stresu) neexistuje bohužel v současné době žádná speciální léčba. Lékaři, zabývající se tímto problémem doporučují se co nejvíce udržovat v psychické pohodě, což ale vždy není tak jednoduché. Napomoci by měl dostatečný spánkový režim, relaxace, velmi nápomocný je i pravidelný pohyb (procházky, sport, práce na zahrádce atd.). V případě neustupujících potíží je vhodná konzultace s psychologem.

I některé nemoci mohou být příčinou studených končetin

Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy. Přesně tato nemoc je spojována s pocitem studených končetin. Další, velmi nepříjemnou nemocí, s níž souvisí i mravenčení a snížená citlivost končetin, je cukrovka. Hodně zákeřnou nemocí je ischemická choroba dolních končetin. Její zákeřnost je daná nenápadnými příznaky (pouze studené nohy, což mnoho lidí považuje za normální), tudíž v drtivé většině sami postižení ani neví, že touto nemocí trpí.

Dalším faktorem je špatné prokrvení končetin. MUDr. Martina Čapková to komentuje takto: „Dále dochází k snížení průchodnosti cév například syndromu krčního žebra, při poškození cév či v důsledku dlouhodobé manuální práce se sbíječkou. Zřídka za to mohou i rostoucí nádory plic, či autoimunitní onemocnění pojivové tkáně, lupus, vaskulitida a sklerodermie.“

Dalším syndromem, který také existuje a jehož primárním projevem jsou pro změnu studené ruce, je Raynaudův syndrom. Ten je mimo jiné spouštěn především stresem, ale v ojedinělých případech ho mohou způsobovat i výše uváděné choroby. Doktorka Martina Čapková tento jev vysvětluje: „Při onemocnění dochází k poruše elasticity krevní cévy, která reaguje na chlad nepřiměřeným smrštěním a omezením průtoku. U Raynaudova syndromu dochází někdy klidně až k vysoce bolestivému zbělení konečků prstů.“

Pokud tedy máte podezření, že vaše věčně studené nohy již dávno neodpovídají normálu, je zcela na místě zauvažovat o návštěvě lékaře. Stud není opravdu na místě. Je jasné, že se může jednat o pouhou banalitu, ale také nemusí. Klidně může jít i o vážnější onemocnění, které není nikdy radno podcenit.

Jídlo pro zahřátí

V případě, že se řadíte mezi ty, jež mají v jednom kuse studené nohy a ruce v důsledku pouze těch banálnějších příčin, potom vyzkoušejte jídla, která vám pomohou prohřát nejenom vaše věčně studené končetiny, ale i celé tělo. Přímo ideální jsou například potraviny s termogenním efektem.

O této vynikající pomoci informuje i dietoložka Karolína Hlavatá, odborná garantka iniciativy „Vím co jím a piju“:  „Jak tělo spaluje, tak se také zahřívá a samozřejmě spaluje i kalorie. Nejúčinnější jsou v tomto ohledu potraviny s vysokým obsahem bílkovin či některé koření.“ Za nejvhodnější koření potom uvádí chilli, kari, kurkumu, známý zázvor anebo běžně používaný pepř.