Pověry o ledvinových kamenech

T

Traduje se, že se dají vyplavit brusinkových džusem, že se vytváří z vápníku v mléčných výrobcích, že vypadají jako šedé oblázky, že ….. Těch pověr je opravdu spousta. Jaká je tedy pravda?

Onemocnění ledvin, které zaviní kameny, se řadí mezi nejčastější choroby poslední doby. Praktická lékařka Bronislava Chlebovcová, ordinující v Lékařském domě Praha, se k tomuto tématu vyjádřila, že příčinou vzniku ledvinových kamenů je obyčejná minerální sůl. Tedy její nahromadění v močových cestách.

Prvenství tvoření kamenů má bezesporu šťavelan vápníku. Dále následuje kyselina močová, cystin a fosfáty. Zmiňované minerály vykrystalizují v moči, za jejíž pomoci ztvrdnou na kamínek.

Jak a proč tedy vznikají ledvinové kameny?

Ledvinové kameny se tvoří hlavně díky špatným stravovacím návykům (vysoký příjem nevhodných látek) a špatného vylučování látek z těla (nejčastěji při malém anebo nezdravém příjmu tekutin). Jedním z dalších činitelů je i uspěchaný způsob života. Jak známo, poslední dobou vládne světu stres, který způsobuje snížené vylučování moči, což jde ruku v ruce s tvorbou močových kamenů.

„Nefrolithiasou (močové kameny) trpí 2 – 3 krát častěji muži než ženy“, uvedla k problému internistka Michaela Štěpánková, taktéž z Lékařského domu Praha. K tomu zdůraznila, že k prevenci stačí dodržovat pitný režim, což obnáší příjem denních tekutin cca dva litry. Michaela Štěpánková dále dodává: „ Je třeba se také chránit před infekcemi močového ústrojí, někdy také vadí příliš bohatá strava na živočišné bílkoviny. Nutné je rovněž léčit případnou dnu, což je zvýšená hladina kyseliny močové. Ve vzácných případech, pokud se ledvinové kameny opakují, je nutné myslet na onemocnění příštítných tělísek. Ta v našem těle regulují mimo jiné hladinu vápníku a fosfátu. V drtivé většině nezhoubný nádor těchto tělísek se může projevit opakujícími se kolikami a ledvinovými kameny.“

„Je potřeba kontrolovat i barvu moči. Je to ukazatel, jak jsme na tom s příjmem tekutin. Pokud jich máme dostatek, barva moči je čirá nebo slabě žlutá. V případě tmavšího zabarvení moči je to známka, že naše tělo je dehydrované,“ ještě dodává lékařka Chlebovcová. Podle ní je nejlepší pít holou vodu a to nejlépe filtrovanou přes uhlíkový filtr. Velmi vhodné je do ní kápnout třeba pár kapek citronu. Naopak velmi nevhodné je pití slazených a sycených minerálek, ledových čajů, džusů. Vůbec nejhorší jsou kolové nápoje.

Doktorka Chlebovcová dále radí: „V případě opakování se ledvinových kamenů u pacienta (většinou se ví, jakého druhu byly), je vhodné nasadit speciální dietu.“

Nejčastější příznaky ledvinových kamenů

Je to hlavně nevolnost, až zvracení, nechutenství, bolest v bederní krajině, v dolní polovině břicha a tříslech, krev anebo hnis v moči.

Podle zkušeností lékařky Štěpínkové, bývají v ojedinělých případech velmi dlouho kameny „potichu.“ Sem tam se objeví pouze nějaké mírné bolesti v zádech, kterým nepřikládáme vcelku žádný význam. Ale to pouze do okamžiku, než močový kámen začne cestovat.

Jak se léčí ledvinové kameny

 „Léčba může být konzervativní, tzn., že pacient musí hodně pít, užívat tzv. spasmolytika, která zklidní bolest a zároveň napomáhají dilataci močových cest, aby kamínek mohl snáze vyjít. K tomu je potřeba také pohyb. Někdy je nutné, zejména při horečce, přidat i antibiotika,“ popsala doktorka Štěpánková. „Pokud nezaberou nebo není možné léčit konzervativním způsobem, je možné přejít na extrakorporální rázovou vlnu tzv. litotrypsi (LERV). To je možné ovšem za předpokladu, že je kamínek větší než osm milimetrů. Ten se rozdrtí a formou drobných úlomků a písku, vyjde z těla ven přirozenou cestou. Pokud se nalézá ve spodní části močových cest, lze jej stáhnout cystoskopicky speciální kličkou. Jako poslední možnost zbývá operační řešení.“

Jak je to s pověrami o ledvinových kamenech

Že ledvinové kameny dokážou pěkně potrápit, o tom se už přesvědčil nejeden z nás. Hodně věcí ale o nich přesto neví.

Povídá se, že brusinkový džus vyplaví ledvinové kameny. Omyl! Brusinky jsou sice vynikající, ale jen jako prevence při zánětu močových cest. Ledvinové kameny může ještě zhoršit. Jak vysvětluje doktor Mantu Gupta, ředitel The Kidney Stone Center at Mount Sinai Hospital pro serverYahoo Health: „Brusinkový džus obsahuje v hojné míře oxalát (šťavelan vápenatý). Právě ten má na svědomí tvorbu ledvinových kamenů.“

Povídá se, že ledvinové kameny se projevují jako bolest břicha nebo ledvin. Omyl! Ledvinové kameny o sobě dávají hlavně bolestí v boku, v podbřišku anebo v tříslech.

Projevují se spíše jako porodní kontrakce. Stejně totiž jako u porodu, i koliková bolest provázející ledvinové kameny, přichází v určitých intervalech a může mít podobu ostré bodavé bolesti, nebo bolesti připomínající menstruační křeče.

I doktor Philip Buffington z The Urology Group v Ohiu potvrzuje, že se bolest neobjevuje v oblasti ledvin. „Poté, co se kámen zvětší na velikost 2 až 3 mm před močovým měchýřem, zablokuje proud moči, což se projeví velmi výraznou bolestí v boku, podbřišku a tříslech. Tuto kolikovitou bolest obvykle doprovází celková nevolnost a pocit na zvracení, někdy i průjem,“ dodává tento zkušený lékař.

Povídá se, že ledvinové kameny vznikají díky konzumaci mléčných výrobků. Omyl!    

Vápník, jenž je obsažený v mléku, je neškodný. Ba naopak. Jak uvádí doktor Gupta, pravý opak je pravdou. Podle něj totiž právě strava s nízkým obsahem vápníku zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů. Proto je přímo nezbytné, dát si po obědě sklenici mléka. Prostě zvýšit konzumaci potravin s obsahem tolik potřebného hořčíku.

Také doktorka Chlebovcová se s tímto názorem ztotožňuje: „ Vápník na sebe navazuje kyselinu šťavelovou přímo v trávící soustavě.“

Povídá se, že pokaždé z těla vyjde několik ledvinových kamenů. Omyl! Ledvinových kamenů může být více anebo také jen jeden. Podle zkušeného doktora Buffingtona, vyjde většinou z pacienta pouze a jenom jeden kámen. Jak dále upozorňuje, pacient, který má již zkušenost s tímto bolestivým onemocněním, má devadesátiprocentní pravděpodobnost, že se mu utvoří během následujících čtyř let nové, ledvinové kameny.

Povídá se, že potraviny bohaté na šťavelany jsou vždy prapůvodem tvorby ledvinových kamenů. Omyl! Je to jen částečná pravda. Hlavním viníkem jsou v drtivé většině genetické dispozice, i když se většina ledvinových kamenů skládá z krystalů šťavelanu vápenatého a nadměrná konzumace potravin se šťavelany je tak opravdu může způsobit.

Podle lékařky Michaely Štěpánkové ale mohou ledvinové kameny být různého původu. „Nejčastěji jsou kameny oxalátového původu spolu s vápníkem, (oxaláty jsou známé šťavelany obsažené v některých potravinách jako špenát, reveň, některá zelenina). Někdy jsou kameny z fosforečnanu vápenitého, z kyseliny močové (urátové kameny vznikají ze stravy jako je čokoláda, jogurty, zelí, z mladého masa, kávy, čaje, alkoholu), dále xantinové, cystinové. Nejčastěji se jedná o kameny smíšeného obsahu.“

Povídá se, že ledvinové kameny mají tvar malých, šedých oblázků. Omyl! Ledvinové kameny mají podobu všemožných tvarů, velikosti, barvy i struktury. Pacienti mohou vyloučit třeba jen jeden kamínek o velikosti zrnka písku, nebo také několik kamínků podobné perlám či ostré zubaté žluté kameny nebo dokonce hnědé kameny o velikosti golfového míčku.

Doktor Mantu Gupta doporučuje kámen zachytit a přinést k lékaři na analýzu. Složení kamene pomůže totiž určit, co kámen způsobilo a tak je možné zabránit dalším problémům.

 

EKOMARKET.cz doporučuje na správnou funkci ledvin:

Apotheke bylinný čaj - Ledvinový - podporuje činnost ledvin a vylučování odpadních produktů z těla. 

Březové pupeny - mají velmi příznivý vliv při zánětu kostí, chorobách ledvin a zánětu močových cest.

Melounový olej 100% - při potížích s ledvinami, kdy je potřeba časté vylučování moči jako například u ledvinových kamenů. 

Cedrový olej 100% - při potížích s ledvinami, psoriáze, hormonální rovnováhou, žaludečními vředy.