Ranní rituál – celodenní spokojenost

Ranní rituál – celodenní spokojenost

Patříte mezi jedince, kteří ráno po zacvaknutí budíku doslova vystřelí jako šipka z postele? Anebo se řadíte mezi ty, jež se nemohou za žádnou cenu probudit a ještě se jen tak maličko povalují a podřimují, aby potom stejně vyletěli z vyhřáté postele, protože to dospávání maličko protáhli? A potom honem ranní hygiena a snídaně. Vše v poklusu? Všechno špatně a je naprosto jedno, jestli se řadíte k první, či druhé skupině. Většinou potom den nestojí za nic. Čím to je?

I na toto se zaměřili odborníci a přišli na hodně zajímavý poznatek. Všem bez rozdílu totiž doporučují velmi jednoduchý rituál – pořádné ranní protažení. To by se mělo bez rozdílu, provádět každičký den po probuzení. Takové protažení výrazně přispívá k celodenní spokojenosti každého člověka.

Zřejmě neexistuje člověk, kterému by se někdy nepodařilo zaspat. To zděšení, když člověk zjistí, že už je tolik hodin, donutí člověka doslova k vystřelení z postele, po kterém následuje chaotické pobíhání po bytě. Honem kartáček na zuby, v rychlosti kafe či čaj, snídani raději vynecháme, do toho se hekticky oblékáme. A vždy jako na potvoru není možné najít tu správnou ponožku do páru, punčocháče se při natahování protrhnou atd. A v tomto duchu zřejmě pokračuje celý den. Prostě jak vstaneme, tak prožíváme i celý den. Doslova se těšíme na večer, kdy ten zatraceně smolný den skončí.

A teď si představte, že ráno vstáváte v klidu, na všechno máte dostatek času, i když zíváte a chce se vám pořád ještě spát. I přesto bude vaše nálada o několik stupínků lepší a během dne se bude ještě stále zvyšovat. A aby byl váš den doslova dokonalý a spokojený, prostě se ráno po zacvaknutí budíku pořádně protáhněte. Tak, jak jen to nejvíc jde, klidně až budou kosti praštět.

Malá a přitom velmi účinná pomoc pro pohodu

Psycholožka z Harvardu Amy Cuddyová tvrdí, že právě takové ranní pořádné protažení se ze všeho nejvíc dokáže ovlivnit nejen naše emoce, ale i psychické rozpoložení během celého dne. Prostě je to způsob, jak lépe vnímat sám sebe.  „Lidé, kteří každé ráno vstávají a protahují se způsobem, kdy natahují ruce za hlavou do V, jsou více šťastní, téměř superšťastní,” uvedla pro Daily Telegraph Amy Cuddyová.

Podle psycholožky nemá ale ranní protáhnutí se vliv pouze na naše psychické rozpoložení, ale odrazí se i na chování vůči našemu okolí. Prostě vysíláme jakési pohodové paprsky. Naše dobré naladění se promítá do všech stran. Amy Cuddyová to vysvětluje jednoduše a velmi logicky – přirovnáním způsobu, jakým stojíme. Prostě pořádně protažené tělo se nehrbí, ale stojí zpříma. Pokud se hrbíme, naše ramena jsou povislá a máme ohnutá záda, zřejmě na okolí nepůsobíme právě povzbudivě. Ba naopak, takto působíme spíše depresivně, bez jakékoliv známky sebevědomí a hlavně hodně unaveně. Pokud ale stojíme zpříma, s úsměvem ve tváři a hrdě vztyčenou hlavou, zákonitě z nás vyzařuje sebevědomí, optimismus a vynikající nálada. Prostě žádné deprese. A právě za tímto naším vzezřením stojí taková obyčejná věc, jako je ranní protahovací rituál, který je v tomto velmi nápomocný.

Za shrbeným postojem člověka, který vysílá do svého okolí negativní signály, prý stojí i jeho způsob spaní. Jedná se o jedince, který rád spí a i se probouzí v takzvané fetální poloze, což je název pro polohu ještě nenarozeného plodu. Psycholožka Amy Cuddyová, jejíž výzkum byl prezentován i na serveru Business Insider, k tomu dodává: „Máme předběžné výsledky i o tom, že člověk, který spí schoulený v poloze plodu a takto se i často probouzí, bývá po probuzení více vystresovaný.“

Rada na závěr

Po zacvaknutí budíku žádné zběsilé vyskakování z postele. V klidu a pohodě  se slastně protáhněte, klidně až budou kosti lupat. A teprve potom vylezte z postele a pokračujte v dalších ranních rituálech, na které jste zvyklí. Uvidíte, že váš den bude doslova prosluněn a protkán výtečnou náladou bez stresu a depresí.