Víte, co dokáže česnek?

Tisíci lety prověřená síla česneku

Britští vědci, zabývající se výzkumem léku proti bakterii velmi nebezpečného zlatého stafylokoka, došli k neuvěřitelnému poznatku. Jelikož je tento mikrob odolný vůči všem dostupným antibiotikům, velkým překvapením bylo zjištění, že na něho platí pouze jedna věc a to česnekový lektvar zhotovený podle receptu, starého přes tisíc let.

Kniha receptů z devátého století, vázaná v kůži, byla náhodně objevena v Britské knihovně. Jedná se o jednu z nejstarších knih v zemi, pojednávající o lékařství, v níž je například obsažen i jakýsi „oční balzám.“

Podle CCN uvedla překladatelka a expertka na anglosaskou kulturu z Nottinghamské univerzity, že vybrali tento recept z důvodu práce s přísadami, jako je právě česnek. Podle jejích slov totiž vědci právě nyní zkoumají jeho antibiotický účinek.

Vedoucí týmu, mikrobioložka Freya Harrisonová k tomuto tématu dodala: „Návod na přípravu lektvaru z česneku jsme se snažili zachovat co nejvěrněji. To samé se týká i přesných dílů veškerých přísad.“ Ty se skládaly i z vína, jež mohlo růst v 9. století, dále v receptu byly i takové přídavné ingredience, jako je cibule nebo pórek, či dokonce kravská žluč.

Tato konzistence se měla podle návodu vařit pouze v mosazné nádobě, po uvaření nechat devět dnů odpočívat a teprve po té filtrovat přes látku. Po takto připraveném lektvaru se vědci po jeho použití nestačili divit jeho doslova zázračným účinkům.

Tyto obdivuhodné poznatky shrnula Harrisonová jednou větou: „Jak jsme zjistili, jedná se o všemocně účinné nové antibiotikum v boji proti stafylokokům.“