Víte, jak máte doma větrat?

I v zimních měsících se musí větrat. Jaká je ideální doba výměny vzduchu?

To, že jsou v létě při pěkném počasí dokořán otevřená okna, je samozřejmostí. Přiznejme si ale, že v zimních měsících máme tendenci teplem šetřit. V poslední době vznikl trend lepších a kvalitnějších izolací, které mají za úkol řešit únik tepla. Pro naši peněženku perfektní, ale na druhé straně izolace zamezuje přirozenému proudění vzduchu, který je také potřebný.

Minimální větrání? Potom pozor na plíseň

Zateplováním domů či výměnou starých oken za plastová, celkem logicky dochází k nedostatečné výměně vzduchu v budově. V takovýchto objektech, pokud se řádně nevětrá, se velmi často objevují plísně. A čím míň se větrá, tím více se jim daří. Starší domy, které neprošly rekonstrukcí oken, jsou přirozeně větrány spárami mezi okenními křídly a rámy. Budovy, jež okenními rekonstrukcemi prošly, sice mají malé tepelné ztráty, ale dům přestal dýchat. A to není zdravé jak pro jeho obyvatele, tak pro samotný dům. Velmi často se bohužel na tento holý fakt zapomíná hlavně v dětských pokojích či pracovnách.

Otevřete okna i v zimních měsících

Zvýšené množství oxidu uhličitého může navozovat ospalost a únavu. Když se obsah zvyšuje, lidé mohou mít bolesti hlavy, špatně spát a může to gradovat až nevolností. Vyšší koncentrace mohou způsobit i potíže s dýcháním.

Používáte mikroventilaci? Nedělejte to

Není zrovna málo těch, kteří si myslí, že pokud nechají dlouhodobě otevřenou mikroventilaci, že je vše v pořádku. Omyl, opak je pravdou. Odborníci před zimním používáním tohoto prostředku doslova varují. Díky němu se totiž určitá místa na stěnách v místnosti ochlazují a tím pádem se začíná kondenzovat vlhkost. A ta jak známo vede k plísním. Navíc může začít namrzat i těsnění oken.

Tři pravidla pro zimní větrání – krátce a vydatně

V zimních měsících by se mělo větrat minimálně třikrát denně. Nejprve ráno a hlavně před spaním. Samozřejmě že se dá větrat i během dne, třeba po obědě. Velmi důležité je otevřít okna při vaření anebo sušení prádla, po sprchování či koupání.

Větrat se musí krátce a intenzivně. V praxi to znamená 5 – 10 minut a to nejlépe otevřením všech oken naráz. Vzduch tak má možnost se velmi rychle vyměnit, aniž se konstrukce domu nějak výrazně ochladí. Místnosti se tak za malou chviličku opět vyhřejí na požadovanou teplotu.

Pokud jste majiteli střešních oken nad sebou či kombinaci střešních a fasádních oken, potom využijte takzvaného komínového efektu či efektu příčného větrání. Horký a vlhkými parami nasycený vzduch tak stoupá daleko rychleji nahoru a odejde tak výše položenými okny ven, zatímco ten čerstvý vzduch se dostane do interiéru těmi níže položenými.

Malá ukázka toho, jak dlouho se má větrat

Leden: 4 – 6 minut

Únor:   4 – 6 minut

Březen: 8 – 10 minut

Duben: 12 – 15 minut

Květen: 16 – 20 minut

Červen: 25 – 30 minut

Červenec: 25 – 30 minut

Srpen:   25 – 30 minut

Září:   16 – 20 minut

Říjen: 12 – 15 minut

Listopad: 8 – 10 minut

Prosinec: 4 – 6 minut

Je jasné, že vypsané doby větrání nejsou žádným zákonem, vždyť každému může vyhovovat něco jiného. Vždy ale pamatujte na to, že větrání otevřeným oknem dokořán je dobré pro všechna roční období. A proto využití ventilačky si nechte pouze pro letní měsíce.