Víte, jak na rýmu či chřipku?

I obyčejná rýma potřebuje vyléčit.

Vyzkoušejte nejen léty osvědčenou inhalaci, ale i rýmovník.

Jak známo, nachlazení neboli rýma, se řadí mezi nejčastější onemocnění horních, dýchacích cest. V drtivé většině je to vlastně předzvěst dalších chorob, jako je například chřipka. Statistiky dokládají, že rýma dokáže potrápit dospělého jedince dvakrát až čtyřikrát do roka. Děti jsou ale daleko větší přeborníci, neboť zde statistiky hovoří až o trojnásobku výskytu rýmy. V praxi to znamená, že rýma potrápí dětskou populaci až dvanáctkrát do roka.

První pomoc při rýmě

Pro uvolnění nosní dutiny a zmírnění otoku sliznic je vhodné sáhnout po nosním spreji či kapkách, určených právě pro toto onemocnění. Aplikují se vždy do obou nosních dírek. Hodně důležité je také při léčbě striktně dodržovat pitný režim. Nejvhodnější je čistá voda, kterou je vhodné doplnit denně alespoň jednou sklenicí čerstvého džusu z mrkve, jablek, pomeranče a citronu. Tyto ingredience jsou nejlepšími dodavateli vitaminu C do těla.

Za vynikající pomocníky při léčbě rýmy jsou považovány bylinné čaje, jež primárně nebojují s rýmou, ale mají za úkol posílit organismus s oslabenou imunitou. Za nejlepší a nejvhodnější jsou považovány čaje s obsahem černého bezu, heřmánku, máty, lípy či tymiánu. Vynikajícím pomocníkem je doma připravený zázvorový čaj s medem a citronem. Zázvor totiž doslova proslul protizánětlivými a antibakteriálními účinky. Při rýmě perfektně snižuje obsah hlenu.

Každý asi ví, že rýma není spojena pouze s vysokou frekvencí smrkání, ale i podrážděním jak vstupní oblastí nosu, tak i sliznice. Pro zmírnění tohoto nepříjemného jevu jsou určeny různé balzámy či kapky z grepového oleje, jež jsou nápomocny obnovit normální stav nosních dutin. Extrakt z grepu je schopen bojovat až proti osmi stovkám kmenů bakterií a virů, celkově posiluje organismus a používá se jako prevence proti nachlazení a jiným infekčním atakům.

Mořská sůl

Není žádným tajemstvím, že roztok z přírodní mořské soli má obrovskou ozdravující sílu, díky které se řadí mezi ta nejlepší řešení při boji s hustou, nevodnatou rýmou. Podle odborníků je více nežli vhodné používat mořskou sůl s nosními kapkami. Tento roztok velmi šetrně oplachuje nosní sliznici, odstraňuje sekret a tím zajistí daleko lepší kontakt léků s tkaní. Následkem toho se předchází vzniku zánětu vedlejších nosních dutin a středouší a také tolik nepříjemným a hlavně bolestivým strupům v nose.

Použití těchto přípravků je jednoduché, navíc přináší okamžitou úlevu. Jsou vhodné i jako prevence.

Léty osvědčená inhalace

Snad od nepaměti se zcela běžně využívalo působení horké páry se solnými minerály a to v kombinaci s éterickými oleji či bylinami.

Za velmi účinné jsou považovány aromaterapeutické inhalace. Pro tento léčebný postup je potřeba dát do mísy s horkou vodou pouhých pár kapek éterického oleje. Pouhé tři kapky eukalyptu a tři kapky borovice lesní, postačí na uvolnění ucpaných dutin. Tři kapky myrty a tři kapky máty peprné zase uvolní ucpaný nos. Postup při inhalaci je následující: postačí si připravit roztok z vybranými esencemi a potom už jen stačí naklonit se nad mísu, zakrýt hlavu ručníkem a začít zhluboka dýchat cca patnáct minut. Je ale vhodné se i párkrát nadechnout čerstvého vzduchu, aby inhalace nebyla nepříjemná.

Léčba podle babiččiných receptů

Naše babičky vsázely při nachlazení a rýmě na poctivý a hlavně silný vývar z masa, nejlépe kuřecího či slepičího, vepřových kostí, kořenové zeleniny, cibule, česneku, nového koření a pepře, který je potřeba nechat „táhnout“ alespoň čtyři hodiny. Pozor! Vývar nesmí klokotat, pouze mírně probublávat. Šálek takto připraveného, horkého vývaru je schopen posílit organismus a hlavně uvolnit ucpaný nos.

Další radou našich babiček je umístění k posteli talířku s rozkrájenou cibulí a rozmačkaným česnekem. Tyto ingredience uvolňují silice, jež mají dezinfekční a antibiotické účinky. Honosí se i takovou silou, která je schopná pročistit ucpaný nos. Dalším, neméně vynikajícím pomocníkem při boji s nachlazením a rýmou je křen. Jeho sílu je ale nejlepší využít v počátcích rýmy. Příprava léčebné kůry z křenu je velmi jednoduchá. Stačí ho nastrouhat, smíchat s medem a tuto konzistenci požívat třikrát denně - jednu čajovou lžičku. Je také možné si nandat pořádnou dávku například k párku.

Pořiďte si zázračnou rostlinu - rýmovník

Rýmovník neboli Plectranthus amboinicus je rostlinka, která každého doslova okouzlí svojí příjemnou vůní. Mísí se v ní meduňka, máta a kafr. Samotná rostlinka je naprosto nenáročná. Postačí jí pouze dostatek světla a mírná zálivka. Za tuto minimální péči se každému odvděčí hned několikanásobně. Síla rýmovníku má svoji působnost například v dýchacích cestách. Jeho použití je snazší, než by si kdo myslel. Postačí pouze uštípnout jeden lísteček, zlomit ho a přičichávat, nejlépe před spaním. Je ale možné takto inhalovat i během dne. V momentě nástupu rýmy je možné nosit lístek všude sebou a přivonět si kdykoliv, kdy má člověk právě chuť. Další možností využití této neskutečné síly, je dát lístek do nádoby s vodou a poté postavit na noc na topení. Zkušení pěstitelé doporučují i čaj z jednoho lístku, který prý pomůže i při bolestech hlavy a nachlazení.