Víte, jak poznat nemocná játra, rakovinu, či mrtvici?

Jednoduše - podle vlastního jazyka.

Jazyk je orgán, který na první pohled okamžitě napoví, co se s naším tělem děje. Ne nadarmo ho chtějí vidět lékaři při vyšetření. Nejedná se ovšem pouze o nějakou tu infekci. Jazyk toho o našem zdraví napoví daleko více. Nevěříte? Potom zkuste sami na sebe vypláznout jazyk do zrcadla a prozkoumejte ho v každé situaci. Ale pozor, nejdříve byste měli vědět, jak má vypadat jazyk normálně, jakou má barvu a strukturu. Je potřeba vědět, kde se nachází různé nerovnosti, hrbolky nebo rýhy, anebo popraskaný jazyk. Pokud tohle zvládnete, potom jste schopni odhalit jakoukoliv další změnu a rozpoznat kupříkladu počínající infekční onemocnění.

Změna barvy jazyka ne vždy znamená onemocnění

Jazyk vyznačující se zdravím, by měl mít jasně růžovou barvu, bez jakéhokoliv povlaku, skvrn a vyrážek. Je samozřejmé, že se během dne může díky různorodé potravě zabarvit do různých jiných odstínů. Proto by nikdo neměl panikařit, když zpozoruje, že jeho jazyk už nemá jasnou barvu, ale třeba dostal výrazné červené zabarvení nebo šedavý tón, či dokonce zčernal. Nemusí být v podezření ihned nějaká infekce. Místo paniky si raději vzpomeňte, co jste za celý zkonzumovali a vypili. Vždyť přechodné zbarvení jazyka způsobují různé sladkosti, oblíbená káva, hodně zabarví jazyk například červené víno, bobulovité ovoce atd. Přecitlivělost až zarudnutí dásní a sliznic může způsobit mentol, tedy nejčastější složka ústních vod, past a žvýkaček.

Jazyk a nedostatek železa

Při nastupující horečce, infekci horních cest dýchacích nebo i spále, jazyk zčervená. Nad touto barvou převládá bílý povlak na jazyku. Jasně rudou barvu jazyka může mít ale na svědomí i nedostatek různých (pro tělo potřebných) látek ve stravě, především železa a vitamínů B. Na různé otravy nebo srdeční příhody reaguje jazyk tmavým odstínem. Hodně bledý jazyk (jakoby bez krve) je pro změnu typický pro anémii a pro dlouhodobé vyčerpání organismu. Při obou anamnézách ale postačí opět přísun železa a dostatečná relaxace.              

Povlak na jazyku? Je potřeba s ním bojovat

Trápí vás povlak na jazyku? Nezoufejte. V drtivé většině se jedná pouze o špatnou hygienu. Existuje spousta možností, jak se ho zbavit, aby váš jazyk měl opět tu správnou barvu. Mezi ty nejčastější patří škrabka na jazyk. K zahození také nejsou speciálně upravené kartáčky na zuby, jež mají za tímto účelem z druhé strany hlavy zdrsnělou plošku. Zapomínat bysme neměli ani na ústní vodu, která by se měla používat každý den. Ústní vody s rostlinnými extrakty mají výborné protizánětlivé a rovněž dezinfekční účinky. Jsou vhodné u pacientů se zánětem dásní a parodontózou. Po bylinné ústní vodě můžete sáhnout také při nachlazení nebo při jiném onemocnění horních cest dýchacích, kdy je obvykle postižena i ústní dutina a hltan.

Pokud máte čisté svědomí, co se hygieny týká a přesto se s povlakem potýkáte, potom se může jednat o zdravotní problémy. Již zmiňovaný bílý povlak na jazyku značí počínající onemocnění dýchacích cest, angínu anebo nebo je klidně ve hře i  streptokoková infekce. Může to být ale i signál něčeho závažnějšího, jako onemocnění žaludku, střev, slinivky nebo žlučníku. Pokud tyto problémy přetrvávají a navíc se k nim přidávají další, jako jsou trávící obtíže nebo daleko častější bolest břicha, potom je více nežli vhodná návštěva lékaře.

Zvrásněný a zkrabacený jazyk

Jazyk nás také dokáže upozornit i na takovou banalitu, jako je dlouhodobě nevyhovující pitný režim a zvýšenou dehydrataci. Poukazuje na tento fakt zkrabacením nebo houbovitou strukturou. Zvrásněný jazyk může být také nejenom důsledkem nedostatečné hygieny, ale také kouřením, kdy vzniká navíc žlutý povlak na jazyku. Cigaretový kouř dutinu ústní vysušuje. Kouření také mění ústní mikroflóru, oxid uhelnatý podporuje růst anaerobních bakterií. Kouření má na ústní dutinu i jiné, doslova devastační účinky. Jedná se například o zvýšené množství zubního plaku, daleko více se u kuřáků vyskytují zubní kazy a o nepříjemném zápachu snad nebudeme ani mluvit.

Skvrny a boláčky na jazyku není radno podceňovat

Opravdu velká pozornost by se měla věnovat takovým změnám, jako jsou fleky na jazyku. Nemusí se ovšem jednat pouze o ně, ve hře jsou i různé afty na jazyku. Afty jsou zřejmě nejčastějším problémem, které dokáží spoustu lidí pořádně potrápit. Jejich původ není bohužel stále úplně jasný. Pokud jimi trpíte pravidelně (například ve stresu), sáhněte po preventivním opatření v podobě kyseliny listové, železa a vitaminu B2. Nezavrhujte ani různé doplňky stravy, cílené na celkové posílení imunity.

Nejvíce jsou v našem organismu zřejmě ohrožena játra. Jazyk na toto nebezpečí dokáže upozornit zarudlými skvrnami. V některých případech se takto prezentuje i rakovina jater Na tuto patálii je, kromě okamžité návštěvy lékaře, přímo jako stvořený ostropestřec regenerace jater. Nepleťte si to ale se světlými skvrnami, které se objevují po užívání antibiotik. Tyto skvrny ale mohou být také projevem kvasinkového onemocnění například moučnivky (typická je u dětí, může ale napadnout i dospělého). Jak ho rozpoznat? Je to jednoduché. Pokud jdou skvrny sice seškrábnout, ale zůstávají po nich bolestivá ložiska (tzn. nastupuje bolest jazyka), potom je více nežli pravděpodobné, že se jedná právě o kvasinky. V případě, že skvrny seškrábnout nejdou (skvrny nebolí), může jít o daleko závažnější problém a tím je rakovina jazyka.

Komplikace při dýchání – pocit zduření jazyka

Spousta jedinců již zřejmě zažila ten pocit, kdy si myslí, že jim otekl jazyk a to zejména v oblasti kořene. Nebo mají pocit pálení jazyka a patra, někdy se jedná pouze o pálení jazyka, přecházející až v brnění jazyka.Tyto příznaky v praxi ale ještě nemusí znamenat žádnou zdravotní katastrofu. Klidně může jít o alergii anebo o infekční onemocnění či refluxní chorobu jícnu. Pokud se situace opakuje, je potřeba vysledovat, při jaké příležitosti obtíže nastávají. To znamená, zjistit, zdali nejsou na vině některé potraviny, které jste zkonzumovali. Může se klidně jednat i o pikantní jídla anebo pohyb v nějakém prostředí. Při přetrvávajících potížích je vhodná i návštěva ORL, alergologie, případně  gastroenterologie.

Mozková mrtvice příznaky

Kontrolou jazyka je možné odhalit i prvotní příznaky infarktu. Zdravý jazyk se totiž pohybuje v našich ústech rovnoměrně a plynule. V momentě, kdy se začne jakoby stáčet do strany, je potřeba jednat velmi rychle, neboť se může opravdu jednat o infarkt. Uhýbající a stáčející se jazyk do strany je jeden z prvotních příznaků mozkové mrtvice, podle nichž je možné správně vyhodnotit situaci a postiženému tak včas (kdy hraje obrovskou roli každá minuta) pomoci.

 

EKOMARKET.cz doporučuje:

Komplet vitaminů B forte, 60 tbl.

Kyselina listová 400 mcg - 90 tbl. 

Dentasol - sérum na dásně a sliznici dutiny ústní 

TOPVET Ostropestřec bylinný extrakt

TOPVET Detoxikace + Jatra kapky 50ml 

Ostropestřecový olej 100 %