Víte, jak získat pořádnou dávku energie?

Jak na to? Zde jsou čtyři rady.

Patříte mezi jedince, kteří mají pocit, že se v jejich životě všechno tak nějak zaseklo a zůstalo trčet na jednom místě? A chcete s tím konečně něco udělat? Pokud ano, potom přineste do života v novém roce alespoň maličko nové energie. Jednoduše řečeno, udělejte pořádný průvan ve svém bytí.

Máte na to přímo vynikající čas pro správný start. Je leden a to je přímo ideální čas pro větší či menší změny v životě. Lidé totiž mají pocit, že s novým rokem nastupují na novou dráhu, něco jako čistý, nepopsaný list. Na něj mohou začít psát znovu a hlavně lépe. Samozřejmě, že tato příležitost je tu pro každého. A proto vpusťte i vy do svého života čerstvý vítr – proud energie, která dokáže rozhýbat to, co již dlouho stojí na jednom místě. Je to tak jednoduché – stačí pouze této energii otevřít dveře do bytu či domu. Zajímá vás, jak na to?

Ukliďte si

A to nejenom doslovně, ale i obrazně. Uklizeno okolo sebe – uklizeno i v sobě. Tahle jednoduchá rovnice podle odborníků dokonale funguje. V praxi to znamená jediné: všimli jste si někdy, že pokud se ocitnete v uspořádaném prostoru, kde má každý předmět své místo, nikde se nic zbytečně neválí či nekupí žádné zbytečnosti a nepovalují se hromady papírů, vaše nálada a pocity se zlepší? Všimli jste si, jak se vám uleví a opadl z vás jakýsi pocit tlaku v momentě, kdy jste si uklidili svůj pracovní stůl, porovnali dlouho nakupené prádlo, či přerovnali zásuvku, ze které na vás vyčítavě koukala hromádka nepořádku? Pokud ano, potom jste na nejlepší cestě zvítězit sami nad sebou. Jakmile si totiž zorganizujete své pracovní a životní prostředí, zorganizujete si tím automaticky i vlastní myšlenky – tedy prostor ve vlastní hlavě. Nepořádek a chaos kolem vás totiž vyžaduje vaši plnou pozornost a v momentě, kdy vás přestane rozptylovat, okamžitě pocítíte nový příval energie a celkového nadšené do čehokoli, do jakékoli výzvy, která je před vás postavená.

Neschraňujte zbytečnosti – vyhazujte je

Kritickým okem se podívejte na svůj dům či byt – opravdu potřebujete vlastnit veškeré věci, které vlastně ani nepotřebujete? Vážně jich musí být tolik? Je až překvapivé, jak velké množství lidí přiznává, že když vyrazili na jakoukoli delší cestu, jak málo věcí potřebovali, čili kolik věcí jim vlastně vůbec nechybělo. Zjistili totiž, že spousta věcí, jež se jim kupí v domě, je pro jejich běžný život naprosto nepotřebná. Jsou to tedy věci, jež zbytečně zabírají prostor v domě. Pokuste se proto protřídit záplavy majetku kolem sebe. Začněte zase konečně volně dýchat. Vlastnictví tak velkého množství věci každého zbytečně svazuje a tak vlastně omezuje mnohem víc, než si každý z nás vůbec připouští. Vyzkoušejte ten očistný pocit z vyřazování a vyhazování.

Je jasné, že první krok je nejtěžší. Pokud máte pocit, že to sami nezvládnete, není nic jednoduššího, než si pozvat nějakého parťáka, který vám s prvotním rozhodnutím o tom, co vlastně potřebujete a co ne, pomůže. Věřte, že po překonání prvního kroku už to půjde samo a že budete více nežli mile překvapeni, kolik zbytečností jste kolem sebe nakupili, a že je vlastně ale vůbec nepotřebujete. Ihned poté budete doslova uneseni, jak moc se toho změní. Vaše životní energie totiž bude moci volněji proudit a to díky uvolněnému prostoru.

Mějte doma živo

V případě, že máte pocit tak nějak přešlapujícího života na místě a nehýbajícího se vpřed, buďte akční a postrčte energii kolem sebe třeba tím, že si do života vpustíte kousek přírody. Obklopte se zelení, v žádném případě nešetřete květinami či rostlinami. V případě, že vám doma pravidelně vždy všechno usychá, pořiďte si odolné kaktusy. Jako osvědčený záchytný bod či chcete-li první pomoc, spolehlivě slouží řezané květiny.

Další možností jsou takzvané přírodní živly – palte vonné tyčinky, zapalujte svíčky anebo si pořiďte miniaturní fontánku. Její šumění a bublání má neuvěřitelné účinky pro lidské nitro. Neuškodí ani pořízení jakékoli zenové zahrádky, jež je proslulá svými maličkými hrabičkami. Vyzkoušejte a budete doslova mile překvapeni, jak je uklidňující rovnání písku.    

Stimulujte svoji energii také smyslovými vjemy. Stačí rozsvítit domov lávovou či solnou lampou. Vynikající je také aromalampa s některou energezující vůní. Vybrat si můžete mezi vůněmi citrusů, všemožných jehličnanů, eukalyptu, máty anebo růží. Pověste si na jakékoli místo třeba zvonkohru, vyrobenou ze dřeva či kovu. Záleží na každém z vás, které pocinkávání vám bude milejší.

Přerovnávejte věci kolem sebe

Poslední a zřejmě nejnáročnější metoda, jak vnést do života nový vítr, je přerovnávání. Nebojte se věci kolem sebe změnit. Vyzkoušejte něco naprosto nového a to jen tím, že přerovnáte nábytek. Změníte tak zaběhlé trasy, které vás donutí chodit jinudy. Změnit místa, kde sedíte. Přeprogramujte si svůj mozek na nové vzorce. Tímto krokem uvedete do chodu další a další podpůrné procesy, přinášející do vašeho života tolik potřebnou změnu. Stačí jen tak málo – vyzkoušet to. 

Najděte si čas na změnu.

To je snad to nejdůležitější, co pro sebe můžete udělat. Je potřeba si uvědomit, že to bude stát nejenom spoustu práce, ale i starostí. Smiřte se s tím, že nikdy nepřijde doba klidu, kdy se všechno tak nějak zastaví. A proto skočte do toho rovnýma nohama, kdy si čas na změnu prostě uděláte, kdy rozvíříte tu nudnou rutinu. Pokud tak neučiníte, z místa se nikdy nehnete. A hlavně věřte tomu, že si jednou budete děkovat, že jste do toho šli.