Víte, jaká je nejlepší matrace pro děti?

Podle čeho vybírat tu nejlepší matraci pro dítě? Zdravější je tvrdší

Není žádnou novinkou, že ačkoliv spousta z nás vynakládá spoustu energie při výběru té nejvhodnější matrace pro náš zdravý a klidný spánek, je u dětí většinou tento výběr poněkud podceněný. To je ale velká chyba, protože jak známo, mladé tělo se teprve vyvíjí. Proto by se měl klást daleko větší důraz na to, na čem vlastně naše dítě tráví noc. V případě špatného výběru se to na něm může odrazit v podobě poškození páteře a to na celý život.

Lidské tělo se totiž od narození přes pubertu až do dospělosti vyvíjí, sílí a roste.

Vysvětlení k tomuto faktu podává Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí: „ Matrace může mít vliv i na správný vývoj těla. Je to dáno strukturálními a funkčními změnami tvrdých a měkkých tkání pohybového aparátu. A právě proto je výběr kvalitní vhodné matrace ještě důležitější než u dospělého člověka.“

Kvalitní matrace musí poskytovat dostatečnou podporu nejen páteři, ale i celému tělu. V případě, že je páteř v nesprávné poloze (dlouhodobě), může se stát, že se u dětí bude špatně vyvíjet.

„To může mít za následek nejen přechodné, ale i trvalejší změny na páteři, které se v dospělosti jen velmi obtížně napravují,“ varuje lékařka Tomanová a zároveň upozorňuje, že je důležitý i výběr vhodného polštáře.

„Matrace je důležitým prvkem, ovlivňující také regeneraci těla dítěte,“ reaguje na tento problém fyzioterapeut René Kacián. „Špatná matrace mu nezajistí anatomickou polohu páteře během spánku a nemůže tak dojít k uvolnění a kvalitnímu odpočinku,“ dodává ještě k tomuto tématu.

Nejlepší je tvrdší matrace

Různí experti na tento problém se shodli, že pro dětské tělo je lepší spíše tvrdší matrace. Podle primářky ústavu v Brandýse nad Orlicí Michaely Tomanové, by se měli rodiče zajímat rovněž o dostatečnou tloušťku matrace, aby se při zátěži neprohýbala. „U dětí obecně doporučuji vybírat matrace spíše tvrdší - na stupnici tvrdosti od 1 do 5 je to 3 i více. Neměli bychom zapomenout také na výběr kvalitního roštu, bez kterého pak ani sebelepší matrace nesplní svůj účel. A hlavně musíme při výběru matrace pro dítě dbát především na to, aby páteři poskytovala dostatečnou podporu.“ Primářka Tomanová dále zdůraznila, že tvrdá matrace je méně riziková než měkká a to i z bezpečnostního hlediska. Měkká matrace se například u novorozenců vůbec nedoporučuje. Může totiž zvyšovat riziko syndromu náhlého úmrtí kojence.

Odborník na matrace a zdravý spánek ze společnosti Johann Malle Jakub Šoufek, k tomuto tématu přidává i praktickou radu, jak tedy matraci pro dítě vybírat a podle jakých kritérií se řídit. „Jelikož musí matrace za každou cenu udržet anatomický tvar páteře, lze obecně říci, že správnou tuhost matrace nejlépe určíme podle toho, že ležícímu dítěti je matrace ve všech polohách během spánku dokonalou oporou páteře a nedochází k její deformaci. Je proto nutné, aby ji alespoň již větší děti vždy dostatečně otestovaly. Ideálně samozřejmě pod dohledem nějakého odborníka.

Pokud se nebudete moci ani potom rozhodnout, volte vždy matraci středně tvrdou až tvrdou,“ říká Šoufek. Ten ještě k problému výběru matrace dodává, že jelikož dítě tráví v posteli mnohem více času, měli by rodiče tu správnou matraci vybírat opravdu velice pečlivě. S ohledem na to, že je dítě navíc v ustavičném pohybu, musí být jeho matrace vysoce kvalitní. To znamená pevná a odpovídající věku a váze dítěte.

Matrace pro teenagery

Výběr matrace pro dospívající mládež je velmi podobný jako u dospělých. Tady už rodiče nemusí tolik koukat na peníze, protože je vhodné pořídit koupit ještě kvalitnější a dražší matraci standardní velikosti, neboť tato může sloužit delší dobu. A přesně mezi takové patří stoprocentně takzvaná taštičková matrace. Odborníci jsou ale stále toho názoru, že je vhodnější volit spíše tvrdší matraci a při samotném výběru je velice důležité zohlednit i váhu potomka. Zcela určitě není ale dobré kupovat dítěti například matraci s rozdělenými zónami, které jsou určeny spíše až pro dospělé.

Fyzioterapeut Kacián k tomuto tématu dodává: „Matraci volíme tak, aby poskytovala kvalitní oporu a anatomickou polohu páteře. Můžeme také přihlédnout k tomu, zda máme doma sportovce či budoucího počítačového odborníka. Nezapomínáme i na vhodnou oporu krční páteře zvolením správné výšky polštáře.“

„Páteř by se neměla na boku ani na zádech a to především v oblasti bederní páteře v žádném případě prohýbat.“ Upozorňuje primářka Michaela Tomanová.

Mějte ale na paměti, že je důležité v každém věku dítěte až do dospělosti sledovat, jak dostatečnou oporu matrace spícímu potomkovi v různých polohách poskytuje. „Když si dítě zvykne na tvrdší a tudíž zdravější matraci, bude to mít i do budoucna za přirozené,“ dodává fyzioterapeut René Kacián.