Víte, na kterém boku máte spát?

Jaké jsou výhody spánku na levém boku


Výhody spánku na levém boku naznačovala již starověká indická věda ajurvéda. Že na tom doopravdy něco bude, ukazují i nedávné studie vedoucí k závěru, že tato poloha nejen že dokáže navodit lepší a daleko kvalitnější spánek, než v jiných polohách, ale také se prokázalo, že má mnoho dalších, neméně významných zdravotních výhod.   

Podle nejnovějších studií vyplývá, že pro pořádně a správně odpočinutého člověka jsou důležité nejen prospané hodiny, ale právě i poloha při spaní. A zde je právě vyzdvihována poloha spánku na levém boku. Co se prospaných hodin týče, lékaři doporučovaná denní „spací“ dávka pro dospělého jedince je průměrně osm hodin. Je samozřejmé, že některým lidem stačí spát méně a zase naopak se najdou tací, kterým prostě vyhovuje zmíněných osm hodin, bez nichž nejsou schopni normálně fungovat.

Podporuje lepší trávení

Spánkem na levém boku můžeme být nápomocni snazšímu průchodu veškerých odpadních látek, mířících ze žaludku do tlustého střeva. Tím se zvyšuje pravděpodobnost tolik důležité pravidelné stolice v dopoledních hodinách. Tato lehká průchodnost je dána polohou žaludku, který není v těle umístěn přesně uprostřed – nachází se spíše na levé straně těla.  

Problémy s žáhou – pálení

Každý, kdo trpí na pálení žáhy, moc dobře ví, jak nepříjemně se usíná s tímto problémem (nebo ho během noci budí). Nepříjemné pálení žáhy způsobuje mnoho potravin a lidé trpící tímto neduhem již z praxe ví, kterým potravinám se vyhýbat. Pro ty, jež občas podlehnou choutkám pro ně zakázané potraviny, proto odborníci doporučují vyzkoušet právě spaní na levém boku. Tato poloha je schopná uklidnit rozbouřené žaludeční šťávy (ty mají na svědomí nepříjemné pálení žáhy) a tak dopřát člověku klidnější spánek.

Podpora lymfatického systému

Lymfatický systém je jedinečný čistící systém, který má za úkol odvádět z těla veškeré škodliviny, vznikající nejen při různých funkcích organismu, ale i těch, které do těla vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Stává se tak nedílnou součástí imunitního systému a má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby. Spánek na levém boku umožňuje snadnější absorpci všech přebytečných tekutin a jejich transport do krevního řečiště. Je to dané tím, že levá strana, co se lymfy týče, je daleko dominantnější, než strana pravá.

Spánek na levém boku stimuluje mozek

Průzkumy dále prokázaly, že spánek na levém boku je schopen zlepšit i činnost mozku a to nejen během probouzení, ale i během prvních pár hodin po něm.

Slezina a její funkce

Velkým podílníkem správného fungování lymfatického systému, který pracuje na filtrování lymfy a krve je slezina, která je jeho nedílnou součástí. Pro ty, jež nevědí, kde se slezina nachází, je to levá strana. Proto spánek na levé straně umožňuje lehčí odvodnění a i funkci samotného orgánu.

Srdce a jeho správné fungování

Jelikož se srdce nachází na levé straně, tak i zde logicky musí fungovat zákon gravitace. V případě spánku na levém boku to platí dvojnásob. Touto polohou každý spáč svému nejdůležitějšímu orgánu v těle hodně ulehčí. Je také velmi pravděpodobné zlepšení jeho prokrvování a tím pádem logicky i jeho funkce.

Bolesti zad – jak je zmírnit?

Trpíte bolestmi zad? Potom zcela jistě znáte ten pocit, že nemáte jinou možnost nebo volbu, spát buď na jedné anebo na druhé straně. Ze zkušeností již víte, že spánek na břiše není tím pravým ořechovým, neboť při této poloze musí zákonitě takto spící člověk vyvrátit hlavu do boku. A to není zrovna vhodná poloha pro páteř. Navíc takto nepřirozeně zkroucená páteř má za následek ještě větší problémy s bolestmi zad. Spánek na levém boku nejenom že uvolňuje napětí páteře, ale také i dolní části zad a dokonce i břicha. 

Spánek na levém boku je také vynikající pro těhotné

Je to již mnoho let, co lékaři doporučují těhotným ženám spánek na levém boku a doslova je odrazují spát na boku pravém. Pro toto varování mají několik závažných důvodů. První, velmi důležitý, je snadnější průtok krve do plodu. Dalším bodem jsou bolesti zad, na které těhotné ženy snad trpí nejvíc. A v neposlední řadě je to tlak na dělohu a pro život velmi důležitá játra, která jsou jak známo umístěna v těle na pravé straně. Celkově si také těhotné ženy spící na levé straně zajišťují lepší krevní oběh v celém těle.

A tak, ačkoli západní medicína považovala teorii o pozitivních vlivech spánku na levém boku za velmi kontroverzní téma, starověká věda ajurvéda pozitivním účinkům na tělo věří a dokonce má pro ně i vědecký základ.

Poukazuje na umístění jednotlivých orgánů v našem těle, což dokazuje, že spaní na levém boku je ta nejlepší pozice, co se zdravotního hlediska týká. Vyzkoušejte spánek na levém boku i vy.