Víte, proč se zbavit vzteku?

Varování proti vzteku! Zbavte se ho!

Znáte to. Tlak nebezpečně stoupá, začínáte vidět rudě, prostě adrenalin se hromadí. Z úst začínají vyklouzávat vzteklá a zlá slova. Takový menší infarktový stav. Patříte i vy mezi vzteklouny? Potom si nechte poradit, jak se co nejrychleji tohoto povahového rysu zbavit.

Není žádným tajemstvím, že v každém z nás dřímá nějaký ten vzteklý červík a jen čeká na příležitost, jak se dostat na povrch. Spousta z nás prostě okamžitě „vyšumí“ a je zle. A v tomto okamžiku je potřeba se zeptat sám sebe: opravdu mi ten, který mě „vytočil“, stojí za vztekání a rozčilování? Vždyť si tím zadělávám na pořádný zdravotní malér.  

Odborníci před tímto zdánlivě banálním problémem varují: „Dlouhodobým prožíváním vzteku, agrese a zlosti, stejně jako jejich brzděním, může tělo reagovat chronickým stresem. Obrovské tělesné obtíže, jako jsou například velká pracovní zátěž, různé rodinné problémy, mohou být také startérem chronického stresu.

V tomto případě jsou důsledky u každého jedince jiné. Někdo propadne přejídání, jiný jídlo odmítá, další sáhne po alkoholu nebo drogách a v horších případech si může postižený jedinec i sáhnout na život. Bolestivé nadýmání, zapáchající pot, bolesti a skřípání zubů, problémy s menstruací, to vše jsou další dopady chronického stresu. Odborníci dále uvádí, že tento problém může vyústit až rizikem vysokého krevního tlaku, žaludečními vředy, poruchou štítné žlázy, astmatem, náběhem na cukrovku, deprese a spousta dalších potíží v lehčích, či těžších formách.

Zlost a hněv – nejhorší strašák pro srdce

Fyzické zdraví každého vzteklouna vážně ohrožuje hromadění zlostných emocí. To si potom vybírá svoji daň v podobě koronárních srdečních onemocnění, anebo chorobě krevního oběhu. Podle statistik jsou nejvíce ohroženi starší muži. Pro rozvoj deprese zase velkou měrou přispívá hromadění stresu, zlosti a agrese, kdy se doslova odbourá imunita.

Jak k takovému procesu dochází? Lékaři vysvětlují: Věčné rozčilování, vztek a agrese dávají podnět k vyplavení řady hormonů a to zejména z nadledvin. Kardiovaskulární systém se připraví na obrovskou zátěžovou situaci. Srdeční frekvence se zvyšuje a s ní i krevní tlak, prokrvují se svaly, čímž se snižuje prokrvení orgánů, nastává mobilizace energetických rezerv, srdce začíná přečerpávat více krve a tím se změní celková srážlivost krve. V ten moment přestává fungovat imunitní systém a tělo není schopno se bránit.

Krátkodobý vztek…. zdravotní rizika

Nejenom dlouhotrvající vztek vede ke zdravotním problémům. I jednorázový zlostný výbuch vede k mnoha zdravotním komplikacím. Výzkum provedli odborníci na tuto problematiku a výsledek byl naprosto šokující. Dobrovolníci, jež se podrobili zkouškám, trpěli ještě dvě hodiny po výbuchu vzteku pětkrát vyšším rizikem srdečního infarktu a třikrát vyšším rizikem mrtvice.

Tyto výsledky jsou naprosto alarmující.

Zlost může i za psychické problémy

Jakékoli stresové situace mají nemalý vliv na naši psychiku. Tímto problémem se zabývá i americká psycholožka Laura Hayesová, která tvrdí, že za úzkostnými stavy a stresem stojí v drtivé většině zlost a negativní myšlenky. Dále na základě svých výzkumů zveřejnila  spoustu dalších poznatků. Mimo jiné také to, že ačkoliv našim předkům pomáhala zlost a vztek přežít, současné populaci spíše škodí. Dále varovala před faktem: ve zlosti člověk není schopen jednat adekvátně k dané situaci, jasné myšlení je zastřeno a schopnost vyjednávání je prakticky nulová. Tím odpadá možnost střízlivého uvažování.

Nevztekejte se, budete lépe spát

Umíte se pořádně vytočit? Potom znáte ten pocit bezmoci, kdy v noci ne a ne „zabrat“. Hlavou se vám honí spousta myšlenek o prožité emoční situaci, tělo i mysl se začíná uklidňovat a vy přemýšlíte nad tím, proč jste se nechali tak rozčílit. Vzteklá slova vás mrzí, ale už je bohužel nejde vzít zpět. Nastává čas, kdy přemýšlíte nad tím, jak se třeba omluvit anebo jen obrousit ostré hrany vyřčených slov.  A spánek stále nepřichází……..

Máte náběh na cukrovku? Potom se nevztekejte

Ačkoliv neexistuje přímá spojitost mezi návaly vzteku a vznikem cukrovky, podle publikací amerických odborníků, by mohl častý stres vést klidně až k úbytku cukru v našem těle – cukrovky.

Podle provedených studií se jednalo o lidi, kteří měli díky tomuto svému charakterovému rysu až 34% zvýšení rizika vzniku cukrovky. A to oproti dobrovolníkům s klidnou povahou.

Jak tedy na vztek?

Psychoterapeuti, zabývající se tímto ožehavým problémem doporučují: „Vztek musí mít možnost se odreagovat. Je potřeba najít si činnost, při které jsou emoce bezpečně fyzicky vybity. Někomu pomáhá běh, jiným jízda na kole, kickbox, štípání dřeva… Je důležité, aby se jednalo o fyzicky náročnou činnost, a je dobré ji provozovat nejen v obdobích vzteku, ale i v mezidobích relativního klidu. Pomůže to zmírnit jak intenzitu návalů vzteku, tak prodloužit klidnější fáze mezi nimi.“

Naučte se odpouštět. To je nejbezpečnější cesta k sebeuzdravení se od vzteku a tím pádem od všech zdravotních problémů s tím spojených.

 

Máte radu jak na vztek? Jak vyhrocené situace zvládáte vy? Podělte se s námi o své zkušenosti.