Víte, že hliník je nebezpečný?

Používáte hliník? Jaké nebezpečí na vás číhá

I přes veškerou zdravotní osvětu stále přetrvává dogma, že hliník není pro lidské tělo nebezpečný. I v současné době tak mnoho lidí stále přechovává a skladuje potraviny v nádobách s příměsí hliníku.  Málo lidí si ovšem uvědomuje, že tzv. toxicita hliníku je velmi závažný problém, který se nachází všude kolem nás. V čem je tedy hliník tolik nebezpečný? Jak se mu vyvarovat?

Je hliník toxický? A jak moc?

Jak známo, i běžně v domácnostech používaný alobal je vyrobený s příměsí hliníku. Pokud ho ovšem používáte jednou za čas, nic se vám samozřejmě nestane. V případě, že ovšem používáte alobal víc než často, potom se mohou začít objevovat obrovské zdravotní problémy. Po určité době se třeba začnou rozvíjet nemoci, jejichž startérem jsou toxiny, obsažené právě v tomto kovu. Ty se totiž častým používáním absorbují do těla, kde se začnou hromadit. Náš organismus tak již není schopen toto velké množství vylučovat na sto procent. Nahromaděné toxiny se potom ukládají do kostí, životně důležitých orgánů a tkání.

Nepodceňujte proto tento fakt, protože toxicita hliníku je opravdu velký problém. Otrava hliníku se projevuje nejčastěji bolestmi kostí, křečemi, svalovými slabostmi, zmateností a problémy s řečí. Dokonce bylo prokázáno, že pokud byly působení hliníku vystaveny delší dobu děti, narušilo to jejich růst a vývoj. Hliník je schopen zapříčinit i taková závažná onemocnění, jako jsou potíže s nervovým systémem, onemocnění mozku a plic, anémii. Na pozoru by se měly mít i těhotné ženy, neboť poslední studie prokázaly, že hliník je velmi nápomocen k poškození plodu. Je schopen způsobit vznik různých vad a abnormalit.

Kde se hliník nejvíc vyskytuje? Kde s ním přicházíme hlavně do styku?

Jelikož je hliník nejpoužívanějším a tím pádem nejběžnějším kovem na zemi, zákonitě se dostal na první příčku současného prostředí, ve kterém žijeme, které dnes a denně používáme. Například četné obaly od léků – ty obsahují velké procento hliníku. Je to opravdu paradoxní, protože si v dobré víře chceme zvýšit obranyschopnost kupříkladu vitamíny a přitom zvyšujeme riziko otravy hliníkem. I všemožné léky na předpis, obyčejný aspirin atd. jsou baleny do obalů, obsahující zrádný hliník.

Ale nejsou to pouze léky, které jsou baleny v hliníkových obalech. Na našem trhu je bohužel stále spousta produktů (potravin), jež jsou baleny stejným způsobem. I restaurace v drtivé většině používají hliník při balení jídla. V mnoha domácnostech je při vaření doslova nepostradatelný alobal. A tak by se dalo pokračovat dále. Nejhůře na tom jsou ale zřejmě lidé, kteří se pohybují poblíž těžebních míst hliníku. Takoví jedinci inhalují totiž hliník ve velkém, aniž by o tom měli vůbec nějaké tušení. A tato forma se považuje za největší nebezpečí způsobu přijímání hliníku do těla.

Jaká je možnost obrany před hliníkem? Jak se před ním chránit?

Za nejlepší způsob, jak zbavit tělo veškerých toxinů, je zcela jistě detoxikace. V dnešní době je dostupných spousta možností, jak tohoto dosáhnout. Poté je třeba se co možná nejvíce vyvarovat veškerých výrobků, které obsahují škodlivý kov hliník. V domácnostech jsou to především hliníkové příbory a nádobí, v obchodech pečlivě studovat obaly a nakupovat pouze takové, které jsou bez příměsi hliníku. Jednou z nejobávanějších složek v antiperspirantech a deodorantech jsou hliníkové (aluminiové) soli! Proto je potřeba si dát pozor při nákupu těchto výrobků (níže uvádíme výrobu domácího deodorantu).

V současné době je otrava hliníkem čím dál více frekventovanějším problémem, který má na svědomí nebo alespoň hraje významnou roli ve velkém výčtu nemocí. Dejte si proto pozor a vyvarujte se tohoto škodlivého kovu. Chraňte i lidi ve svém okolí. Vždyť zdraví je to nejdůležitější, co máme.

Výroba domácího deodorantu bez hliníkových solí:

3 lžíce bambuckého másla 
3 lžíce jedlé sody
2 lžíce kukuřičného škrobu (koupíte v potravinách)
2 lžíce kokosového oleje
(pár kapek oblíbeného esenciálního oleje) 

Na mírném plameni rozpusťte kokosový olej a bambucké máslo, vmíchejte sodu, škrob. Odstavte z plamene a v případě, že požadujete určitou vůni, tak přidejte voňavý olejíček.
Celé to nalejte do misky od krému nebo do skleničky. Z uvedeného množství vyjde téměř přesně polovina sklenky od přesnídávky. Nechte ztuhnout, zpočátku občas promíchejte.

Otestované zkušenosti:

- funguje minimálně 8 hodin po nanesení, v chladnějším počasí i 12 hodin

- nevoní ani nepáchne v základní verzi celkem nijak

- pocení nezabraňuje (není to antiperspirant), ale brání pachu

- na světlém prádle nenechává fleky, na tmavém pouze po vícenásobném použití, ale jdou bez problémů vyprat

- vyrobíte ho za 10 minut

- trvanlivost asi 4-5 měsíců

- netřeba dávat do ledničky