Znáte Ajurvédu?

Ajurvéda

Název ajurvéda vznikl ze dvou slov sanskrtu – „ayur“ (život) a „veda“ (věda, moudrost, znalosti). Spojeno a volně přeloženo znamená ajurvéda „věda života.“ Ajurvéda – vše se vším souvisí.

Co je to ajurvéda

Prastará nauka o zdravém a vyváženém způsobu života, postavená na základě předpokladu duševní pohody a zdraví. Jedná se o precizně propracovaný léčebný systém, který vznikl v Indii před pěti tisíci lety.

Základní prvky a principy ajurvédy

Pochází z Véd - indických svatých spisů. Ajurvéda byla během tisíciletí praktikování zdokonalována a těsně přizpůsobena modernímu člověku a jeho životu. Ačkoliv prošla mnoha změnami, základní rysy zůstaly zachovány. Ajurvéda není ovšem pouze systém, který se zabývá lidským zdravím. Naprosto stejně se zaměřuje kromě lidského těla i na základní morální hodnoty a spiritualitu. Vše prostě souvisí se vším, nic není odděleno. Není asi žádnou novinkou, že pokud není v pořádku tělo, není v pořádku ani tzv. duševno. V každodenním životě to znamená, že jakýkoliv vnitřní nesoulad a přehlížení potíží, se musí zákonitě projevit ve všech sférách – duševní, psychické i tělesné. V těsném sledu následují potíže i v dalších životních oblastech (zdraví, vztahy, zaměstnání atd..). Ačkoliv je ajurvéda v Indii tradičním lékařským systémem, díky svým znalostem si postupně našla cestu do zemí celého světa. Ovlivnila tak celou řadu dalších léčebných systémů (například čínský).

Dnešní ajurvéda

V současné době už není ajurvéda pouze záležitostí zemí Orientu. S velkými úspěchy ji praktikují celosvětově terapeuti, lékaři a léčitelé. O její rozšíření do zemí západu se postaral především guru Maharishi Mahesh Yogi, který v jejím propagování zašel až tak daleko, že vytvořil dokonce finančně velmi silnou organizaci, podporující její výzkum. Vznikla tak metoda, jež zdůrazňuje především duchovní terapii a transcendentální meditaci. Tato meditace je známá jako Maharishi ajurvéda a používají ji lékaři i léčitelé po celém světě, nejen jako tradiční, ale i alternativní druh medicíny. Základní myšlenkou ajurvédské podpory zdraví je vyvážená strava, zdravý životní styl a pozitivní myšlení. Ajurvéda se zaměřuje na prevenci, kdy každého člověka hodnotí individuálně.

Ačkoliv je ajurvéda stará přes pět tisíc let, překvapivě není v žádném případě zastaralá. Její velmi praktické a časem perfektně prověřené principy, jsou dnes vynikající volbou pro ty, jež hledají preventivně zaměřenou péči o sebe samého.

Ajurvédská filozofie

Podle této filozofie se vesmír skládá z pěti základních elementů – éter, vzduch, voda, oheň, země – které tvoří vše kolem nás. Jejich kombinací vznikly tři základní energie lidského těla: váta, pitta a kapha.

váta - kombinace éteru a vzduchu, energie spojená s pohybem

pitta - kombinace vody a ohně - spojena s metabolismem

kapha - kombinace vody a země, dodává formu vnějším strukturám - tvoří kosti, šlachy, svaly, spojuje všechny buňky v jeden celek.

Rovnováha mezi těmito prvky je podle ajurvédy pro lidské zdraví to nejdůležitější.

Výhody ajurvédy

- nemá žádné vedlejší účinky

- nabízí zdravý, dlouhý a šťastný život bez nemocí

- poskytuje vědomosti o životě

- uvolňuje mysl

- je to nejen léčba, je to způsob života

- ukazuje dobré a špatné stravovací dopady na život

- pomáhá dosáhnout svobody

Léčení s ajurvédou

Ajurvéda neřeší na rozdíl od tradiční medicíny pouze symptomy na úrovni fyzického těla (ty jsou bohužel pouhým ukazatelem, informací o disharmonii energií), ale chápe člověka jako celek. Zaměřuje se především na odhalení vnitřní příčiny daného stavu, namísto léčení symptomů. Na základě diagnózy stanovené odborníkem, jsou pacientovi doporučovány nejen různé potraviny, byliny, potravinové doplňky a zvířecí produkty, ale také vyvážený způsob stravování včetně životosprávy, různé terapie a procedury, jako jsou například masáže, způsoby čištění, hudba anebo terapie pomocí vůní (aromaterapie), tělesná a dechová cvičení společně s meditacemi.

Ačkoliv je naprosto nezbytná konzultace s ošetřujícím lékařem, při vyléčení jakýchkoliv úporných zdravotních problémů, jsou na našem trhu k mání ajurvédské přípravky s „obecným" působením, vhodným pro každého (ajurvédská mýdla, oblíbené zubní pasty, šampóny, mastičky na akné, čajové směsi apod.).

Ajurvédské byliny

Ajurvédské byliny jsou velmi častým doplňkem nutričních požadavků při pravidelném udržování svého zdraví. Bylinné směsi podle ajurvédy jsou kombinací mnoha různých bylin, vzájemně synergicky působící. Samostatné, či jednotlivé byliny se v ajurvédě používají velmi zřídka. Jelikož jsou některé z bylin používané ajurvédou považovány za nejúčinnější a velmi silné adaptogeny na planetě (jejich příznivé působení je dokázáno ve více než 80% všech nemocí), staly se naprosto nezbytnými pro podporování a udržování zdravého lidského těla. Ajurvéda umí velmi detailně popsat atributy těchto léčivých bylin a jejich správné použití. Tím napomáhá urychlení hojení, včetně posílení orgánů a systémů v lidském těle.