Znáte Bachovy květové esence?

Bachovy květové esence      

Jedná se o rostlinnou medicínu, připravenou podle receptu britského lékaře, bakteriologa a homeopata - doktora Edwarda Bacha. Ten pocítil ve třicátých letech minulého století silnou nespokojenost s jednostranností vědecké medicíny a na základě homeopatiky připravil léčivé esence z 38 výtažků divoce rostoucích, nejedovatých rostlin, připravené za použití homeopatických metod. Jejich pečlivě sestavená kombinace vede k nastolení harmonie těla a mysli.

Každá jednotlivá esence se vztahuje k určitému negativnímu problému a různým charakterovým rysům jednotlivců. Bachovy květové esence jsou schopny pomoci lidem, trpícími některými negativními pocity a je zcela lhostejno, zdali se jedná o problémy dlouhodobé nebo přišly zčistajasna. Doktor Bach byl pevně přesvědčený o tom, že nedobrý fyzický stav má na svědomí psychickou nerovnost. A právě proto se pustil do výroby receptur, jež mají za úkol vracet každého z nás do přirozeného stavu rovnováhy.

Jak již bylo zmíněno, obsahují originální Bachovy květové esence 38 jednotlivých esencí, jež jsou připravovány ručně a to v přísném souladu podle originálních receptur doktora Edwarda Bacha. Některé esence se opakují, neboť jejich zaměření je umožňuje zařadit do více skupin. Ale pozor – jedná se pouze o skupiny sdružující esence zaměřených na podobné problémy. Každý jednotlivec potřebuje jiné esence a ty je potřeba vždy velmi pečlivě vybrat.

Co je vlastně Bachova krizová esence (nouzová esence)

Jedná se o esenci, jejímž úkolem je pomoci každému z nás v krizových situacích, obnovit klid a mír v našich duších a hlavně nastolit kontrolu nad našimi pocity. Žádná jiná Bachova esence nepůsobí tak rychle, účinně a univerzálně. Za krizovou situaci se považují jakékoliv stresové stavy, které se nám mohou přihodit během dne (nečekaně). Určitě znáte ten pocit, kdy se cítíte nervózně třeba před lékařským vyšetřením, ze kterého máte strach. Může se také jednat o stresující zkoušku, která vás čeká. Anebo se můžete dostat do šoku po nenadálé hádce, při obdržení neblahé zprávy apod. Prostě v situaci, kdy jste doslova vyvedení z míry a nutně potřebujete nabýt ztracený klid a psychickou rovnováhu.

Krizová esence se tak stala právem nejznámější kombinací Bachových esencí, složené ze směsi pěti esencí: Devaterník penízkovitý, Slíva třešňová, Netýkavka žlaznatá, Snědek okoličnatý a Bílá lesní réva. Doktor Bach tuto esenci připravil poprvé v roce 1930 a od té doby již pomohla milionům lidí na celém světě. Bachova krizová esence by zcela právem neměla chybět v žádné domácí lékárničce.

Na co jsou dobré Bachovy esence

V první řadě se jedná o tzv. negativní emoce. Řadí se sem strach, vyčerpání, špatné, či nedostatečné sebevědomí, pýchy a dokonce i tlumí přílišné nadšení, vedoucí někdy až k fanatismu, a spousta dalších. Esence jsou velmi nápomocné při harmonizaci těchto pocitů, pacienta zklidňují a dostávají ho do přítomného okamžiku. Tak se každý z nás může podívat objektivně sám na sebe, střízlivě vyhodnotit svou situaci a pocity a to vše bez zbytečných emocí, které jsou někdy na škodu. Bachovy esence umožňují každému z nás postupně sundávat klapky z očí, či odloupnout nabalené slupky problémů, které nás tíží. A tím nám vlastně pomáhají poznat sami sebe. Pomáhají nám odkrýt tu roušku, abychom poznali, jací vlastně jsme, jaký cíl a smysl má náš život. Nasměruje nás a doslova vrátí odvahu pro cestu, kterou bychom se rádi vydali. Za pomocí Bachových esencí si každý z nás hravě uskuteční své sny a přání. 

Manuál pro používání Bachových esencí

V tomto manuálu si musí každý jedinec najít svou individuální Bachovu esenci. Mějte ale opravdu na paměti, že Bachova esence není náhradou za lékařskou či psychologickou pomoc. Nevysazujte předepsané léky bez předchozí konzultace s lékařem!

Jak tedy postupovat při vyhledávání těch nejvhodnějších Bachových esencí? Přečtěte si pozorně charakteristiky, jež jsou vždy uvedené u každé jednotlivé esence. Najděte svoji shodu mezi popisem esence a svým skutečným, zdravotním stavem. Jakmile ji objevíte, máte vhodnou esenci pro řešení svého psychického stavu. Hledejte ovšem pozorně, může se totiž stát, že tomu, co hledáte, může odpovídat i více Bachových esencí. Jelikož se Bachovy esence ale vzájemně doplňují, může být účelné souběžné užívání dvou nebo i více Bachových esencí. Používat souběžně se tak dá klidně až šest esencí. V drtivé většině si ale každý vystačí s kombinací dvou až tří esencí.

V případě, že si nechcete míchat vlastní Bachovy esence, lze využít již namíchané kombinace.

Jak Bachovy esence podávat

Zvolená esence (případně více esencí) se může aplikovat přímo do úst. Je zde i možnost použití 0,5 l plastové láhve s neperlivou vodou, do níž se přidají čtyři kapky od každé esence. Láhev uzavřete a pořádně protřepejte. Takto obohacená voda o Bachovy esence se dá popíjet celý den.

Jak dlouho používat Bachovy esence

Bachovy esence jsou schopny odbourat pocit strachu, trémy, akutního šoku (veškeré akutní psychické stavy) během několika minut. Ovšem délka užívání Bachových esencí pro podporu sebevědomí, vnitřního klidu, soustředění apod. je značně individuální a může se pohybovat v rozmezí několika dnů až týdnů.