Znáte bojovníky proti bolesti? (2)

Domácí, přírodní bojovníci proti bolesti - 2

 

Trpíte bolestmi zubů, kloubů, břicha, či hlavy a nechcete se cpát chemickými tlumiči bolesti? Když pomineme tuto stránku, medikamenty stojí i nemalé peníze, za které ne každý je ochotný utrácet. A přitom řešení obojího problému je tak snadné. Seznamte se s přírodním léčivem, které máte s největší pravděpodobností doma a ani netušíte o jejich doslova zázračných účincích.

Levandule

Snad nejznámější, voňavá bylinka, mající nezastupitelné místo v našich zahradách. Její krása se vyznačuje v bohatém porostu, kterému vévodí sytě fialové květy. Levandule se nejenže pěstuje běžně v našich podmínkách, ale za léčebnými účely se také hojně dováží. A snad z toho důvodu není vůbec těžké si zakoupit přípravky z levandule přímo v lékárně. Její využití má obrovské spektrum.

Jméno levandule je odvozeno od slova umývat, což napovídá, že se bylinka již ve středověku používala především z hygienických důvodů. Z její velmi široké škály uplatnění slouží dnes v první řadě jako uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Čaj z levandule pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Poradí si i s takovými nepříjemnostmi, jako jsou nezastavitelná třesavka, migréna a hysterické stavy. Levandule se také používá při astmatu, žaludečních kolikách a nadměrné plynatosti. Bylina se také velmi dobře uplatňuje i na játra a žlučník. Vynikající účinky se dostavují při inhalaci levandulové silice – urychluje léčení katarů průdušek (bronchitidy), angíny, chřipky atd. Silný odvar nebo tinktura slouží jako kloktadlo, čistí drobné vřídky v ústní dutině, uvolňuje ochrnutí jazyka a zajíkání.

Důležité uplatnění nachází levandule při vnějším použití, kde je nejlepší ve formě levandulového oleje. Natírání bolavých míst levandulovým olejem překvapivě pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů. Kromě toho, že olej z levandule působí proti křečím a bolestem, je navíc skvělým relaxačním prostředkem ke zklidnění mysli. Přímo ideální do vonné lampy v obýváku nebo ložnici. Olej z levandule ná ještě daleko větší spektrum využití: například léčí i vředy, infikované rány a povrchové záněty.

V neposlední řadě se dá levandule použít jako koupel. S přidáním rozmarýnu doslova zázračně zkepšuje krevní oběh a celkově upravuje a oživuje organismus nejenom dospělých, ale i dětí.

Pokud trpíte nespavostí, vložte do pytlíku levanduli s kozlíkem lékařským, tymiánem a chmelem. Takto vycpaný pytlík položte vedle polštáře. Tak si zajistíte kvalitní a hlavně klidný spánek. Pozor ale na tzv. předávkování. Ačkoliv levandulová „droga“ nemá žádné nepříjemné účinky, v silných dávkách je schopná omámit. Proto i zde platí pravidlo, že se musí užívat s mírou.

Zázvor

Nevzhledný kořen, jež zná spousta lidí jako ďumbíř, byl známý již ve starověku a to pro jeho silnou léčebnou sílu. Silnými a hlavně účinnými látkami jsou hlavně silice a ostře chutnající gingerol.

V našich domácnostech se používá jako koření do omáček, polévek, k masu, ale také jako přísady do čajů nebo limonád. Snad nejznámější je jeho účinek při nachlazení, chřipce. Co se ale možná neví, je jeho schopnost snížit bolest svalů. Nezanedbatelný je také při nevolnostech. V tomto případě je ale třeba nezaměňovat normální nevolnost s nevolností těhotenskou. Na tu bohužel většinou zázvor nepomáhá.

V arabských zemích je zázvor považovaný za velmi silné afrodiziakum a z toho důvodu ho přidávají do veterinárních léků, za účelem zvýšení plodnosti zvířat.

Zázvor nejenomže bystří smysly a povzbuzuje krevní oběh, ale také má naprosto bezkonkurenční léčebné vlastnosti – zlepšuje zrak, tiší bolest, doporučuje se v případě nechutenství, špatného trávení (žaludeční potíže), při nadýmání, průjmech, pocitech plnosti, infekčních chorobách, impotenci. Je rovněž velmi užitečný pro celý proces trávení. V zimě je naprosto úžasný pro posílení imunity. Zázvor, stejně jako česnek, má vynikající výsledky při snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku.

Pro léčebné účely se doporučuje užívat čerstvý kořen zázvoru. Je totiž nejúčinnější. Při nevolnosti (na zvracení) se doporučuje žvýkat plátek čerstvého zázvoru, anebo zkonzumovat zázvor kandovaný. Zázvorový čaj, punč či sirup se zase používá v případě machlazení a k vyléčení kašle. Pravidelné používání zázvoru funguje jako prevence proti srdeční příhodě. Zázvor se také báječně hodí je zmírnění bolesti svalů a kloubů. Na tento problém se doporučují zábaly, koupele nebo obklady. Takto použitý zázvorový odvar má uvolňující a osvěžující účinek.

Bazalka posvátná

Bylinka známá také jako tulsi, je nejposvátnější rostlinou hinduismu. V Indii, kde má svůj prapůvodní domov, se pěstuje už více než 3000 let. V hinduismu je to mimořádně posvátná a uctívaná bylina, která se vysazuje na posvátných místech. Sama o sobě je legendou pro Indy - Tulsi byla manželkou boha Višny a podle několik tisíciletí staré legendy se do této rostliny vtělila. Bazalku posvátnou uznává lékařství, farmakologie a především milovníci asijské kuchyně. Lístky se používají jako koření do sladkých jídel, ovocných salátů a exotických omáček, nápojů. Šťáva z listů nebo odvar léčí katar horních cest dýchacích, prochladnutí, ale i choroby jater a snižují horečku.

Ačkoliv má tedy bazalka svůj původ v Asii, postupem času se zabydlela i v našich zahradách. Tulsi má neskutečnou léčitelskou sílu. Je nápomocna při bolestech a zánětech, obsahuje velké množství antioxidantů. Kromě toho drží pod kontrolou stresové hormony kortizol a adrenalin. Čaj z bazalky se používá při potížích se žaludkem. Má celkově vynikající výsledky pro náš organismus - podporuje vylučování žluči.

Bazalka se může pochlubit bakteriálními účinky, jež se využívají v již zmíněném boji při léčbě zažívacího ústrojí. Používá se hlavně při nechutenství, anémii, astmatu, neplodnosti, zánětech ledvin a zánětech močového měchýře. Byla prokázána i určitá účinnost při léčení rakoviny. Odvar léčí nejenom záněty horních cest dýchacích a prochladnutí, ale i choroby jater.

Bazalka se tedy používá při odstranění poruch trávení, navíc má protizánětlivé účinky. Dokže výrazně snižit hladinu krevního cukru, působí imunomodulačně, proti stresu, analgeticky a antipyreticky. Vykazuje i radioprotektivní a antitumorózní účinky a snižuje krevní tlak.

Ďáblův dráp

Pro nezasvěcené naprosto neznámá bylinka. Jedná se o rostlinu pocházející z jižní Afriky. Její název je odvozen od tvaru plodů – má na nich ostré háky, které zraňují nohy a kopyta zvířat. Ačkoli tato rostlina vypadá hrozivě a dokonce nebezpečně, má pozoruhodné léčivé  vlastnosti. Divoce rostoucí rostlina v poušti Kalahari, jejíž léčivé účinky byly objeveny teprve nedávno. Z kořene ďáblova drápu se připravuje extrakt nebo prášek, který pomáhá především proti bolestem hlavy, kloubů nebo zad a také podporuje trávení.

Koncentrát z této rostliny (lépe řečeno z jejího kořenu), doslova blahodárně působí nejen na bolest hlavy, ale na celkovou bolest při poranění, při horečkách a kopřivce. Výzkumem do nedávna neznámé rostliny byly prokázané analgetické a protizánětlivé účinky při bolesti kloubů. Publikované studie navíc naznačují zajímané účinky na benigní, chronické a  revmatologické stavy.

Nejzajímavějším faktem (co se této bylinky týká) je absence jakýchkoliv nežádoucích účinků. Díky velmi vysoké žaludeční snášenlivosti může být tato rostlina používána dlouhodobě a to jak samotná, tak i v kombinaci s běžnými léky. V takovém případě mohou být klasické léky podávány v nižší dávce, než je obvyklá doporučená dávka.

Třešně

Červené plody našich stromů zná důvěrně každý z nás. Málokdo si ale uvědomuje, že tyto sladké a šťavnaté plody mají doslova blahodárný účinek na lidský organismus a proto byly zcela právem zahrnuty do léčivek.

Ačkoliv jsou třešně sezonní záležitostí, měly by být po ruce celý rok – klidně jako sušené.

Třešně jsou totiž plné (pro nás nezbytných) anthocyaninů, jež mají zodpovědnost při snižování bolesti. Dále třešně obsahují velké množství antioxidantů, jsou plné vitaminů C (posiluje imunitu) a v neposlední řadě obsahují draslík, který má za úkol vylučování vody u těla. Třešně jsou i zdrojem jódu a vápníku. Pomáhají regulovat trávení, odstraňují nahromaděné toxiny a čistí ledviny, játra, krev, zároveň chrání nervy a působí jako prevence rakoviny. Při dávce více než 250 g třešní na den snižují hladinu kyseliny močové v krvi, tím preventivně chrání před vznikem dny. Pozor však, třešně mají mírně projímavý účinek, rozhodně je nezapíjejte větším množstvím tekutin a už vůbec ne mlékem.

Třešně mají opravdu širokou škálu využití.

Čaj z třešní má jen 77 Kcal a proto se jedná i o vhodné dietní jídlo. Třešně mají navíc silnou zbraň v boji proti snížení zánětů v kloubech a artritidy. Jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C a vlákniny. Třešně jsou také schopny zlepšit funkci mozku, dokonce při jejich pravidelném užívání snižují příznaky Alzheimerovy choroby a Huntingtonovy nemoci (dědičné neurodegenerativní onemocnění mozku).

Jak známo, třešní je několik druhů a každý druh má v sobě něco maličko jiného. Ty tmavší jsou bohatým zdrojem hořčíku, železa, jódu, fosforu, zinku, vápníku, draslíku a křemíku. Z vitamínů obsahují ve významné míře vitamín A, betakaroten, vitamín P, vitamín C, vitamín E a vitamín B. Díky vysokému obsahu jódu mají příznivý vliv na problémy se štítnou žlázou a bolesti páteře. Díky vysokému podílu vápníku jsou také dobrým zdrojem pro růst kostí a zubů. Pomáhají chránit tělo proti různým druhům zánětů, parodontóze a artritidě. Jsou také vhodným dietním jídlem. Třešně také zabraňují poškození svalů, snižují bolest po cvičení, v dlouhodobém horizontu mohou zabránit většímu poškození. Bolest svalů bývá znamením dobrého tréninku, ale vše má své hranice. Třešně působí jako antioxidanty, které vykazují blahodárné účinky na lidské tělo, tiší bolest. Chrání cévy a srdce před poškozením, ale také buňky lidského těla před rakovinným bujením, mohou pomoci léčit cukrovku a snižovat také cholesterol.

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, že obyčejné třešně nám mohou tak úžasně pomoci, výčet jejich blahodárného vlivu na náš organismus tímto nekončí. Pokud máte trable se spaním, i tady je možnost. Třešně jsou přirozeným zdrojem melatoninu, hormonu, který pomáhá kontrolovat spánek. A právě spaní je nejlepší regenerace pro unavené tělo z tréninku.

Pokud není sezóna třešní nebo jsou v obchodech drahé, zkuste zařadit do svého jídelníčku třešňový džus, kompot. Třešně obsahují 80 procent vody a pektin, který podporuje trávení a vyvolává pocit sytosti.