Znáte bojovníky proti bolesti? (1)

Domácí, přírodní bojovníci proti bolesti - 1 

Trpíte bolestmi zubů, kloubů, břicha, či hlavy a nechcete se cpát chemickými tlumiči bolesti? Když pomineme tuto stránku, medikamenty stojí i nemalé peníze, za které ne každý je ochotný utrácet. A přitom řešení obojího problému je tak snadné. Seznamte se s přírodním léčivem, které máte s největší pravděpodobností doma a ani netušíte o jejich doslova zázračných účincích.

Heřmánek pravý

Kdo by ho neznal. Víme o něm však všechno? Jedná se o velmi známou rostlinku, která se vyznačuje drobnými, bílými květy a představuje jednu z nejstarších a hlavně nejznámějších léčivek. Bylinka s antiseptickými a antibiotickými schopnostmi byla známá už ve starém Egyptě. Vydatně ji též používaly i naše babičky a jeho léčivou sílu využíváme dodnes. Za vynikajícími účinky stojí celý soubor aktivních látek a díky nim je heřmánek pravý zcela právem považovaný za univerzální léčivku. Ale pozor, nesmíme si ho plést s jinou, velmi podobnou rostlinkou – rmenem.

Heřmánek se hodí k rychlému utlumení všech možných bolestí a to bolestí hlavy, krku, svalů anebo kloubů. Dále se heřmánek používá při nachlazení, žaludečních a střevních potížích, žaludečních vředech, různých kožních nemocech, akné, ekzémech a dalších. Je to dáno jeho protizánětlivými a zklidňujícími účinky. Heřmánek také velmi dobře zmírňuje podráždění a je velmi podpůrným prostředkem při hojení ran. Dá se také využít jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní, po operaci zubů, na otlaky od zubních protéz atd. Zapomínat na jeho léčivou sílu se nesmí ani při léčbě dětských a hlavně ženských potíží.

Nejznámější užití heřmánku je pití čaje. Dá se ovšem aplikovat i jako tinktura, jako esenciální olej či čaj k vnějšímu použití (koupele, obklady, výplachy, kosmetické přípravky). Heřmánek se také dobře hodí do relaxačních, bylinných směsí.

 

Esenciální olej Heřmánek s olejem 10 ml 

TOPVET Heřmánková mast 50ml 

Kurkuma

Bylinka pocházející z jižní Asie (známá převážně jako koření), používající se hlavně při přípravě asijských jídel. Víte ale, že se jedná i o léčivku, jež je hojně využívána při zdravotních potížích? Díky své moci působit antisepticky, antibioticky a antioxidačně, je bezesporu lepší sáhnout po této bylince, než třeba po klasickém aspirinu, neboť kurkuma má v případě viróz nebo bolesti hlavy třikrát vyšší účinnost, než chemické produkty, kam se řadí právě aspirin, či paralen.

Kurkuma je od pradávna součástí asijské medicíny a to včetně indické ajurvédy. Ta ji používala hlavně a především při onemocnění jater. Pozitivní vliv kurkumy má ale daleko širší rozsah. Dá se použít prakticky na vše: pomáhá k lepšímu prokrvení organismu, čímž se významně podílí na prevenci tvorby krevních sraženin. Snižuje cholesterol a tím předchází onemocnění srdce. Vynikající je při utlumení bolesti v krku nebo zubů. Velmi účinná je při menstruačních bolestech a jejich poruchách. Kurkuma se také osvědčila při zevním používání, jako například při zánětu spojivek a různých drobných poraněních.

Kurkuma kladně působí i při zánětech žaludku, tenkého střeva a všech vnitřních orgánů. Zmínit je také potřeba její doslova kouzelný vliv při zánětlivém onemocnění kloubů (artritida). Co se týče trávení, díky svému složení je kurkuma naprostým favoritem při zlepšení trávení a především díky podpoře tvorby a vylučování žluči.

Mnohé zdroje rovněž uvádějí, že antioxidant kurkumin může potlačit časný vývoj rakovinných buněk a mohl by se vůbec stát účinným doplňkem při léčbě národových onemocnění. Je ale potřeba brát na zřetel i maličko záporné body, při používání kurkumy - u citlivějších lidí může kurkuma občas způsobit alergickou reakci. Navíc není doporučována konzumace osobám, které berou léky na ředění krve. Alespoň ne ve větším množství.

Kurkuma 

Rozmarýn

Hojně rozšířená bylinka v našich zahradách nebo za oknem. Spousta hospodyněk ji používá při pečení nebo grilování masa. Víte ale, že tato nenápadná rostlinka, která se pyšní obsahem vitaminu B6, železa, vápníku a působí antioxidačně, je schopná vás zbavit (zmírnit) bolesti? Pokud trpíte úpornými bolestmi hlavy, či migrénami, uvařte si čaj z rozmarýnu.

Rozmarýn má svůj původ ve Středomoří. Ačkoliv se jedná o vytrvalý keř, v našich podmínkách se mu moc nedaří, neboť je náchylný na zimu. Pokud ho ale chcete pěstovat, je nutné jej zazimovat. Potom už můžete pouze využívat jeho léčebnou sílu, neboť rozmarýn upravuje trávení, působí proti nadýmání, nechutenství. Má desinfekční účinky (působí proti mnoha mikroorganismům, způsobujících infekce), používá se též jako kloktadlo nebo ústní voda. Nezanedbatelnou roli hraje i v ženských problémech – prokrvuje dělohu. V případě, že žena trpí na nepravidelnou menstruaci a potřebuje ji vyvolat, potom by měla zcela jistě sáhnout právě po rozmarýnu. Ale pozor, paradoxně není určen pro těhotné ženy. Při zahlenění průdušek, plic a dutin z důvodu nachlazení, chřipky anebo také i při alergii, je rozmarýn naprostým favoritem.

Nejčastěji se rozmarýn užívá ve formě čaje. Výluh z rozmarýnu je výborný také jako kondicionér pro tmavé vlasy. V koupeli osvěžuje a výborně čistí póry. Silnější výluh může posloužit jako repelent. Podobně jako levandule odpuzuje hmyz.

Rozmarýn 1

TOPVET Rozmarýn - 100% silice 10ml 

Hřebíček

Kdo by neznal hřebíček. Aromatické koření, známější hlavně jako dochucovadlo svařeného vína. Hřebíček má ale i mnoho jiných vlastností – je vynikající při nevolnosti, bolesti zubů nebo zánětu žaludku, obsahuje řadu významných látek včetně vitamínu C a K, minerálů, vlákniny, eugenolu a dalších významných látek. Jeho aplikace je velmi jednoduchá: stačí vložit do úst (na několik minut) jeden nebo dva hřebíčky a jako mávnutím kouzelného proutku bolest mizí. Hřebíček je také nápomocen proti kvasinkám, významně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Domovem hřebíčku jsou ostrovy Moluky, přezdívaných též „ostrovy koření“ a jeho léčebná síla se využívá již od raného středověku. Hřebíček se využívá nejen v kuchyni, ale také v parfumerii. Navíc je toto koření i silným repelentem.

Jedním z hlavních odvětví, kde se hřebíček užívá dodnes, je péče o zdraví. V minulosti se hojně používal při dezinfekci ran, v boji s bakteriemi a parazity a při péči o zuby.

Hřebíček obsahuje antioxidační látky (např. eugenol), které se podílejí na ochraně před oxidativním stresem, podporuje posílení imunitního systému (vitamín C je obecně známým ochráncem přirozené obranyschopnosti), ústní vodou lze i kloktat při potížích a bolestech v krku, hřebíčkový olej se též používá pro svěží dech (1 kapka do sklenice vody). Říká se, že pravidelné promazávání hřebíčkem může sloužit jako prevence zubních potíží, má močopudné účinky, lidoví léčitelé jej používají na bolesti kloubů a svalů, při revmatických potížích, hodí se i na rýmu a záněty horních cest dýchacích (zde je vhodná i aromaterapie s použitím hřebíčkových vonných silic), zlepšuje chuť k jídlu a uvolňuje křeče v břiše, podporuje vylučování trávicích enzymů a celkově zlepšuje trávení. Účinně bojuje proti střevním parazitům. Někomu též pomáhá při škytavce. Ajurvéda doporučuje hřebíček i pro posílení srdečního svalu. Dále lze bylinu použít jako domácí osvěžovač vzduchu. Lze přitom použít pomeranč, do kterého zapíchneme koření.

Hřebíček celý

TOPVET Hřebíček - 100% silice 10ml 

TOPVET Hřebíčkový masážní gel 250ml 

Řimbaba obecná

Ačkoliv je řimbaba původem z jihovýchodní Evropy, v současné době je rozšířená v celé Evropě (kromě severu). Více se jí daří v teplejších oblastech. U nás se velmi často pěstuje jako okrasná květina – kopretina. Ačkoli je dnes nedílnou součástí našich zahrádek, málokdo tuší, že se jedná o bylinku s mnoha léčitelskými schopnostmi. Nálev z řimbaby nejenom že zmírňuje bolesti hlavy a zubů, ale je vynikající i při menstruačních potížích, navíc podporuje trávení, rozšiřuje cévy a úžasně snižuje horečku. Uvolňuje křeče svalového a nervového původu. Zlepšuje látkovou výměnu, nachází uplatnění při zánětu tlustého střeva a v neposlední řadě se užívá k vypuzení placenty po porodu, úžasně čistí a regeneruje dělohu. Řimbaba má nejenom vnější, ale i vnitřní protirevmatické působení (revma, revmatoidní artritida). Dále se užívá proti střevním parazitům. Zevně se používá při zánětu ucha. Tato rostlina je vynikající i při kolikových zánětech břicha, revmatických bolestech a kožních nemocech (obklady). Tinktura z řimbaby se používá také jako repelent či na hmyzí bodnutí. Čerstvá i sušená nať odpuzuje moly. Pozor na řimbabu by si ale měly dát těhotné ženy, neboť pro jejich používání se neporučuje.

TOPVET Řimbaba obecná 50ml