Znáte chia semínka?

Chia semínka

Latinsky Salvia Hispanica (Šalvěj Hispánská) z čeledi hluchavkovitých, přezdívané také „poklad aztéckých běžců,“ známější jako chia semínka, pochází z Mexika a Guatemaly. V těchto zemích již od pradávna zaujímalo hned vedle amarantu, kukuřice a fazolí své výsostné místo. Pro své výjimečné vlastnosti se semínka chia přidávala prakticky do všech jídel. Roztloukala se na mouku, popíjela v nápojích (Chia Fresco), prostě tvořila hlavní součást menu. Byla také nedílnou součástí výživných kaší a léčiv. Byla hojně vyhledávaná běžci, kteří si z ní tvořili chutné svačinky. Díky doslova zázračným semínkům chia dovedli mnohem lépe hospodařit s energií a tím pádem uběhnout daleko větší vzdálenosti. Nejhlavnějším přínosem těchto semínek pro náš organismus je vysoký obsah omega – 3 mastných kyselin, jejichž obsah je 24 % omega 3 esenciálních mastných kyselin a 8 % omega 6 esenciálních mastných kyselin. Zázračné semínko chia tak dodává našemu organismu tolik potřebné esenciální kyseliny, které si tělo samo neumí vytvořit a proto je nutné je přijímat stravou. Typ omega -3 mastných kyselin, které se nachází právě v chia, se nazývají alfa – linoleová kyselina (ALA) a v lidském organismu tak sehrávají velmi důležitou a podstatnou roli. Podporují například správnou funkci ledvin, jater, plic a žlučníku, mimořádně zkvalitňují paměť, mají prokázaný hojivý a protizánětlivý účinek, prokazují mimořádně blahodárný vliv na srdce a cévy, buněčné stěny, nervy a imunitu. Dalšími pozitivními vlastnostmi je snížení rizika vzniku diabetu 2. typu, umí snížit hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi, jsou nápomocné předcházení vzniku Alzheimerovy choroby a v neposlední řadě jsou významnými antioxidanty. Do popředí zájmu se semínka chia znovu dostala jako „superpotravina“ budoucnosti (podobně jako třeba merlík chilský quinoa a jiné prastaré plodiny jihoamerických indiánů). 

Mají chia semínka vedlejší účinky? Ačkoliv nebyly žádné prokázány, některé dostupné prameny ale uvádí, že chia semínka mohou vadit lidem s nízkým krevním tlakem.

Jaké tedy mají chia semínka účinky na náš organismus? V první řadě, jak již bylo uvedeno, mají vynikající protizánětlivé účinky. Přímo vynikajícím způsobem prospívají vlasům, nehtům a pokožce celkově. Jsou jako dělaná pro lidi, kteří jsou vystaveni zvýšené psychické zátěži a velmi vhodná je i pro celiaky. A jelikož nemají žádné vedlejší účinky, mohou ji konzumovat i děti a kojící ženy.

Chia semínka hubnoucí zázrak – jsou více nežli vhodná při redukční dietě. Vyplní totiž žaludek díky své schopnosti nabobtnání a brání tak pocitu hladu. Semínka chia mají tak vysokou absorpční schopnost, že v tekutině až dvanáctinásobně zvětší svůj objem.

Jaké jsou možnosti chia semena použití? Jelikož nemají žádnou chuť, mohou se přidávat prakticky do každého jídla – do pečiva, jogurtů, k masu atd. a to buď suchá či ve formě gelu nebo se z nich připraví nápoj, který se jednorázově pije jako doplněk stravy.

Tato semínka mají ve velké oblibě sportovci. Obsažené tuky jsou vynikajícím zdrojem energie, gel, jež se vytvoří nabobtnáním zase drží v rovnováze tekutiny, takže nevzniká pocit žízně a v neposlední řadě brání únavě.

Při požívání tohoto zázraku je ale potřeba dodržovat množství, které je potřeba denně pojídat. Chia semínka denní dávka by neměla být vyšší, než 15 gramů, někde se doporučuje denně 15 – 25 gramů.

100 gramů chia semínek obsahuje:

 20,7 g bílkovin

 32,8 g tuků

41,8 g (z toho tvoří vláknina 41,2 g) sacharidů

714 mg vápníku

16,4 g železa

613 mg niacinu (B3)

0,18 mg thiaminu (B1)

0,04 mg riboflavinu (B2)

Chia semínka mají tedy jak vidno, pouze samé plus. Mají ovšem i pár nevýhod. Jako první se jeví vyšší cena produktu. Zde je ale potřeba podotknout, že cenové rozpětí je značné. Vždy tak záleží na místě nákupu a samozřejmě kvalitě semínka. Další nevýhodou je menší dostupnost v menších městech. A snad právě z toho důvodu je potřeba využít e- shopů, které se tímto produktem zabývají. Jedním z e-shopů je i EKOMARKET.cz, který nabízí výběrová bolivijská chia semínka za skvělou cenu.