Znáte jednoduchý pohyb, jak zhubnout?

Znáte jednoduchý pohyb, jak zhubnout?

Asi to zná každý. Kalhoty jsou už zase malé, sukně nejde a nejde dopnout. Cvičit se nám nechce nebo na to prostě nemáme čas.

Snad nejvíce se tímto problémem zaobíráme po vánočních svátcích a s příchodem léta, kdy by každý z nás chtěl vypadat v plavkách co nejlíp. Hlavní myšlenou se stává jediné slovo – hubnutí.

Jak tedy zhubnout? Za tímto účelem je podle vědců nejefektivnější úprava našich stravovacích návyků – tedy sestavit si jídelníček na hubnutí, v kombinaci s pohybem a cvičením. Pro ty, jež se jakékoliv fyzické aktivitě vyhýbají, přinášíme dobrou zprávu – velmi vyhovující je i chůze. Je to běžná věc a navíc -  je to zdarma a jedná se o naprosto zdravé hubnutí. Chce to jen chuť se sebou konečně něco dělat.

Jak je to s chůzí

Nejpřirozenější pohyb pro člověka je chůze. Jedná se o nejlehčí a nejlevnější a přitom velice účinné cvičení. Pokud tedy máme na mysli pohyb, potom se zaměříme především na chůzi, tolik prospěšnou pro hubnutí a udržení kondice.

To, že se mezi nejčastější a nejhlavnější příčiny úmrtí v ČR řadí nemoci srdce a cév, není žádným tajemstvím. Pro tuto nemoc moderní doby nahrává mnoho faktorů: Některé jsou bohužel dědičné (infarkty, obezita, cukrovka atd.), ale i v tomto bodě je pomoc. Chce to jen pevnou vůli. I pro takovéto jedince totiž existují dietní recepty na hubnutí. Ty nedědičné rizikové faktory si člověk způsobuje sám. Nezdravá životospráva, kouření, alkohol, neléčený cholesterol, stres a přejídání s následnou obezitou a nulová fyzická aktivita. Nechce se vám vyvíjet jakoukoliv aktivitu? Vyměňte tedy cviky na hubnutí za chůzi.

Význam chůze ve studii

Spousta jedinců vyznává tzv. rychlé hubnutí. V praxi to znamená pořádně se začít věnovat sportu, či jiné fyzické aktivitě + jídelníček na hubnutí anebo jakékoliv dietní recepty na hubnutí. Co ale dělat, když se nám opravdu cvičit nechce? Je ochota či neochota cvičit dána geneticky anebo se jedná jen o vedení ke sportu odmala? Zaznívají totiž tvrzení, že neochota cvičit je dána geneticky. Odborníci tvrdí, že každý člověk má v sobě zabudované jakési biologické hodiny, které řídí naši mysl ohledně sportu. Jiné názory zase tomuto tvrzení odporují. Podle nich nemůže příležitostný pohyb žádným způsobem ovlivnit genetika jakéhokoliv člověka. Podle posledních výzkumů vedených ve Finsku, se dá genetický odpor ke sportu snížit. Podle této studie už i jen příležitostný pohyb vede ke snížení tohoto rizika o 34%. U pravidelně se pohybujících jedinců (více než 30 minut chůze alespoň 6 dní v týdnu) se toto riziko snížilo dokonce o 56%.

Je tady ovšem ještě jedna studie, zaměřená na seniory. První skupina chodila každý den 1,6 km a druhá skupina dvojnásobek – tedy 3,2 km. Výsledek je doslova šokující. U první skupiny byla více jak dvojnásobná úmrtnost oproti druhé skupině. Další zajímavostí je fakt, že ve druhé skupině byl i nižší výskyt nejenom nádorových onemocnění, ale i kardiovaskulárních onemocnění anebo cukrovky.

Podobnou studií prošlo i několik žen, u nichž bylo prokázáno několik zajímavých faktů. Vždy záleží především na intenzitě samotné chůze. Nezáleží totiž na tom, kolik kilometrů ujdete, ale jak je ujdete. Pro zdravé hubnutí je také velmi důležitá hmotnost jedince a rychlost jeho chůze. V praxi to znamená, že čím svižnější chůze, tím rychleji nastupuje rychlé hubnutí. Kardiologové, zabývající se tímto problémem doporučují minimálně 30 minut alespoň 5 x týdně.

S velmi zajímavým a maličko odlišným výsledkem přišla studie z Ameriky. Ta po dobu 15 let sledovala 13 500 mužů ve věku 58 let. Prokazuje, že výrazného snížení rizika úmrtí lze dosáhnout ujitím více než 20 kilometrů týdně, což odpovídá cca 4 – 5 hodinám chůze. Tato studie se dostala do rozporu se stávajícími doporučeními většiny kardiologů. Autoři studie provedli další analýzu, kterou prokázali, že i kratší intervaly chůze, včetně fyzické aktivity, hrají velkou roli ve snižování kardiovaskulárního rizika. Doporučené tempo se uvádí kolem necelých pěti kilometrů za hodinu.

Pokud tedy chceme udělat něco pro svoje zdraví a ještě při tom podpořit hubnutí, potom je nejlepší chodit alespoň hodinu denně rychlostí kolem pěti kilometrů v hodině. Na tomto se nakonec shodla většina autorů. Je nutno ale podotknout, že opravdu nezáleží na ujité vzdálenosti, ale na vyšším tempu chůze.

Ve srovnání dopadů chůze a farmakologických opatření na úmrtnost a vznik nových srdečních a cévních chorob, vyšla chůze jako jasný vítěz.

Chodit za všech okolností

Jak ze studií vyplynulo, je chůze lepší, přirozenější a pohodlnější, nežli cviky na hubnutí. Jak tento fenomén vysvětlit? Zřejmě tak, že tato přirozená věc pro každého člověka, trpícího (anebo preventivně) cévním onemocněním zprostředkován vlivem na známé rizikové faktory, které se prezentují jako vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol s tuky v krvi, anebo cukrovka. Rázná chůze odbourává nejen objem tukové hmoty a zlepšuje citlivost organismu na inzulín, ale odbourává také nahromaděný tuk v celém těle. Čímž tedy nastupuje zdravé hubnutí. V neposlední řadě také při této činnosti dochází k určité relaxaci nervové soustavy, která zase velmi pozitivně ovlivňuje hladinu krevního tlaku. Dalším, vysoce pozitivním faktorem, je odbourávání stresu a tím zlepšení celkové kvality života. Pro tyto aspekty je také velmi důležité udržet si dobrou fyzickou kondici co nejdéle je to možné. Proto odborníci doporučují chodit a chodit.

Proto by si všichni, kteří mají zájem udržovat si zdravý životní styl a zachovat si dobrou kondičku bez zbytečných faldíků, měli pořídit kvalitní obuv a vyrazit ven. Překonat sám sebe.

Hubnutí v tomto momentě je velmi jednoduché. V kombinaci s tou správnou stravou, či potravinovými doplňky, to jde opravdu samo.