Znáte lék, který máme zadarmo?

Smějte se - smích léčí duši

Proč se každý den smát? Protože smích léčí! Přesně tohle prokázaly studie kanadských odborníků, kteří uvádějí, že se máte smát za každých okolností. Berme je vážně. Vždyť úsměvem si můžeme kolikrát zlepšit náladu a to nejen sobě, ale i druhým. Pro příklad: představte si, že jdete po ulici a proti vám jde někdo zamračený. Vy se na něho krásně a povzbudivě usmějete a on vám možná úsměv vrátí. Vsaďte se, že vám bude hned lépe.

Je potřeba si totiž uvědomit, že úsměvem se dá komunikovat a to nejen se sebou, ale i s druhými. Úsměv vám může dopomoci i k partnerovi. Lékařka Irena Zvánovcová k tomu dodává: „Úsměvem dávám najevo, že někoho ráda vidím. Prostě že mám radost se shledání. To stejné ale praktikuji i sama se sebou. Každé ráno se na sebe usměju do zrcadla anebo jen tak vnitřně, klidně i v průběhu celého dne. Velmi pozitivně tím ovlivňuji nejen svoji náladu, ale i těch druhých. Úsměvem se dá totiž „nakazit“ celé své okolí. Děje se tak na základě tzv. zrcadlových neuronů. Takto vysílané emoce do světa zachytí další jedinci a jejich mozky začnou vyvolávat podobné stavy, které prožívají ti druzí.“

Pozitivní myšlení díky obyčejnému úsměvu

Nešetřete smíchem - usmívejte se na okolní svět. Vyzařujte pozitivní energii. Klidně mějte na obličeji vrásky, ale nikdy ne od zloby a starostí. Ty vrásky musí být  od smíchu. Ukažte všem škarohlídům, že i oni by si měli najít každý den alespoň chviličku na úsměv. Vždyť usmívající se člověk vypadá daleko lépe, než věčně zamračení morousi.

Není vám právě do smíchu? Začal váš den třeba hádkou s partnerem anebo jste měli konflikt v práci a proto teď máte na tváři vrásky od mračení? Zkuste se tomu zasmát. Uvidíte, že svět bude hned vypadat lépe. Docela určitě vám spraví i špatnou náladu. Prostě se usmívejte a tím nedáte nikomu najevo, jaká je vaše současná nálada. Odborníci totiž uvádí, že výraz vaší tváře napovídá cosi o vaší náladě a právě úsměvem je možné to změnit a ovlivnit. Podle nich emoce vznikající v mozku nejsou pro výraz tváře a naší náladu nijak podstatné. Ač se to zdá neuvěřitelné, hlavním iniciátorem zlepšení naší nálady jsou svaly ve tváři. Ty evokují posílení veškerých našich pocitů. Podle vědců při povzbuzování dobré nálady a potlačení špatné, se tvář sledovaného člověka dokázala silněji vyrovnat s emocemi, než prozrazovala. Samozřejmě byl započítán i úsměv falešný.

Není vám vůbec do smíchu?

Tak se do něj prostě přinuťte. Mozek není schopen rozeznat falešný úsměv od toho srdečného a proto se vaše mizerná nálada dokáže během okamžiku přetavit v pocit štěstí. Doktorka Zvánovcová vysvětluje: „Když se člověk začne usmívat, ačkoli je to jen úsměv předstíraný, protože mu třeba právě vůbec není do smíchu, zažije i něco z těchto emocí. Obličejové svaly roztahující tvář do úsměvu, tímto jednoduchým pohybem spouští v centru mozku, spojující se s radostí, produkci endorfinů a serotoninu, nazývaného též hormonem štěstí.“ Podle ní může výraz obličeje také ovlivnit výslednou náladu. Proto vřele doporučuje se usmívat a to za každých okolností. „Jste ve stresu nebo máte strach? Usmívejte se, docela určitě budete mít hned lepší pocit.“

Usměvavý člověk působí důvěryhodněji

Vědci z univerzity v Pittsburghu vypozorovali, že usmívající se osoba působí na okolí daleko důvěryhodněji, než mračící se člověk. Po bližším zkoumání tohoto jevu zjistili, že čím více se dobrovolníci usmívali, tím větší důvěru v ně měli další účastníci této studie. Jak dále uvádějí, úsměv má doslova kouzelnou moc a to jak při budování lepších vztahů anebo v případě odpustků. 

Další studie je doslova šokující. Podle dlouholetého výzkumu bylo zjištěno, že lidský mozek je naprogramovaný na negativní myšlení. Je to z důvodu jakéhosi ochranného mechanismu, ovšem častý úsměv na tváři dokáže tento jev zvrátit a pomůže naladit mozek na pozitivní vlnu. Proto je tak důležitý úsměv za každých okolností. V praxi to znamená, že čím více se bude člověk usmívat, budou ustupovat tyto negativní emoce těm pozitivním. Čím delší úsměv, tím pozitivnější myšlení.

Úsměv je nakažlivý

Jak uvádí autor knihy The Happiness Advantage Shawn Achor, popisující štěstí, měli bychom se usmívat pokud možno každý den. Doslova uvádí. „Směj se a celý svět se bude smát s tebou.“

Další příklad je nasnadě. Vejdete do obchodu a za pultem bude stát zamračená a usměvavá prodavačka. Na kterou se obrátíte raději se svojí prosbou? Odpověď je snadná. Samozřejmě požádáte tu usměvavou a zcela přirozeně se na ni začnete usmívat také. Tato usměvavá prodavačka má tím pádem i větší produktivitu práce. Proto je úsměv tolik žádaný na každém pracovišti. Šťastní a usměvaví lidé prostě odvádějí lepší práci a jsou více motivovaní.

Smích navíc pomáhá odbourávat stres, snižuje psychické napětí, posiluje imunitu a organismus je díky němu i odolnější vůči infekcím. V některých případech dokonce dokáže i mírnit bolest.

Shrnuto: smích opravdu dokáže léčit. Tak se usmívejte, buďte pozitivní. Hoďte negace za hlavu. Uvidíte, že svět bude hned růžovější.

 

Máte podobné postřehy s úsměvem? Dokáže i vám zlepšit náladu? Podělte se s námi o své poznatky.

 

EKOMARKET.cz doporučuje: