Znáte NIMBU?

Azadirachta indica – Nimba (Neem) neboli Zederach indický

Co je to Nimba? Zederach indický je strom dorůstají do úctyhodné výšky 8 – 10 metrů. Jeho kmen bývá rovný s tlustou, drsnou kůrou, z níž se získává latex . Mohutné větve se rozrůstají do všech stran. Listy Nimby jsou stejnorodé, složené a  vyznačují se především svým tvarem – tvarem očí. Bývají spárované a to po 6 – 14. Opadávají v zimě a na podzim se začnou objevovat nové, načervenalé lístky. Na začátku období dešťů začínají rašit malé, vonné a bílé květy, jež jsou předzvěstí zelených a tvrdých plodů, které při dozrání zežloutnou a změknou. Plody se nazývají nímbólí. Jejich střed obsahuje kromě jednoho semene, ze kterého se získává olej, lepkavou dužninu, se sladkou, až mírně ostrou chutí. 

Nimba se řadí do čeledi meliaceae – srdcovité (zederachovité) a roste pouze v Indii.

Zederach indický proslul svými vynikajícími zdravotními účinky. Velkou zajímavostí je i obrovská odolnost tohoto stromu vůči jakémukoliv hmyzu a veškerým nakažlivým nemocem. A právě toto je dokladem (kromě jiného) jeho neobyčejných léčivých vlastností.

Azadirachta indica neboli Nimbovník je mocnou bylinou v ájurvédské medicíně. Má neuvěřitelné množství použití od pomoci s trávicími potížemi až k léčení kožních problémů. Může být užívána orálně nebo lokálně. Říká se jí (zcela právem) – strom života. Všechny přípravky z Nimby jsou založené na přírodní, bylinné bázi. Vynikající Nimbová kosmetika se vyrábí pouze z ekologicky pěstované Nimby.

Co všechno se ze stromu Nimba používá a hlavně jakým způsobem?

Vynikající antiseptické účinky – to nabízí nimbový olej, lisovaný za studena. Získává se z plodů stromu. Je úžasný pomocník při zmírňování pocitů svědění. Olej se vyznačuje vysokým obsahem mastných kyselin a dalších užitečných látek. Tyto vlastnosti ho přímo předurčují k léčbě při onemocnění kůže. Používáním nimbového oleje byly prokázány nejenom antivirové a antibakteriální vlastnosti, ale také protiplísňové.

- Stejně jako olej z plodů stromu Nimba, je jedinečný i extrakt z jeho listů. I ty mají  protibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky.

- Nimba také dokáže zabezpečit celkovou očistu těla – hlavně krve.

- Přírodní medicína využívá blahodárných účinků Neemu například při cukrovce, přejídání a hubnutí.

- Bez povšimnutí nezůstává ani podpora imunitního systému a metabolismu.

- Produkty z Nimby dokáží snížit horečku, vynikající je při nachlazení, při bolestech v krku, při chřipce, angíně a dalších nemocech a je naprosto jedno, zdali se jedná o bakteriální, virový, či kvasinkový původ. V její moci je také odstranění jedů, jež jsou zapojeny při většině zánětlivých onemocnění pokožky, anebo i takové toxiny, nacházející se ve zvředovatělých sliznicích.

- Preparáty z tohoto stromu mají mimo další, přímo vynikající účinky co se kožních nemocí a zánětů týká. Mimořádně nápomocné (a v poslední době hodně známé) jsou nejen při akné, ekzémech, lupech a alergické dermatitidě, ale i při zánětech střev a žaludku.

- Výtažky z Nimby jsou schopné odstranit veškeré nadbytečně a hlavně cizí tkáně. Velkým bojovníkem je i v případě doplňkového adstrigentního účinku, jež podporuje hojení (zpevňuje tkáně, snižuje sekreci a výtoky).

- Tyto výtažky jsou doslova zabijácké pro herpes virus (jsou pro virus způsobující opar silně toxické) a z tohoto důvodu jsou schopny velmi rychle hojit boláky, jež způsobuje právě tento vir, tedy opar.

- Úporné svědění při planých neštovicích, výskyt pupínků s následnými jizvami... Nimba veškeré tyto příznaky nemoci zmírňuje a snižuje.

- Během dvou až tří dnů je Nimba schopná odstranit i plíseň z pokožky. Ta má na svědomí trichofycii, což je onemocnění vyvolané plísněmi ze skupiny trichophyton.

- Za pomoci Nimby je také v ohrožení i plísňové onemocnění a kvasinkové infekce, jež má na svědomí Candida, což je druh kvasinkové plísně. Výtažek z Nimby také snižuje stálé svědění, které způsobuje právě Candida.

- Před výskytem plenkové dermatitidy zase chrání krém a prášek z Nimby a zároveň pomáhá léčit již napadenou pokožku tímto onemocněním.

- Vitiligo (porucha pigmentace kůže, jež se projevuje bílými skvrnami na kůži) – i zde pomáhá Nimba. Udržuje rovnováhu produkce melaninu a tak snižuje výskyt bílých fleků na kůži, způsobených tímto nevzhledným onemocněním kůže.

- Nimbové mléko je určeno těm, kteří mají citlivou pleť na sluneční paprsky. Snižuje totiž zarudnutí kůže po opalování a zároveň za jeho pomoci nedochází k tak masivnímu odlupování vrchní vrstvy pokožky.

- Více nežli vynikajícím podpůrným prostředkem je Nimba při hojení jakýchkoliv ran. Navíc pomáhá tělu velmi rychle vytvářet tzv. kolagenová vlákna, která jsou potřebná k uzavření rány.

- Pro léčbu rakoviny je strom Nimba doslova symbolem. Je zdrojem celé řady individualizovaných (patentovaných) výtažků právě pro její léčbu. Byly prokázány úžasné výsledky - kdy se aplikovala do okolí tumoru injekce s nimbovým výtažkem. Již v průběhu několika týdnů se tumor výrazně zmenšil. Stejné je to i u rakoviny kůže. I v tomto případě prokázala Nimba (a to opakovaně) svoji neskutečnou schopnost bojovat s touto zákeřnou nemocí. U mnoha pacientů došlo k dechberoucím výsledkům – rakovina kůže prostě zmizela a to po několika měsíční aplikaci (denní) krému z Nimby.

- Pro stimulaci činnosti jater jsou určené listy (hlístopudné). Použití Nimby v ájurvédě se doporučuje při léčbě žloutenky, protože tato rostlina mimo jiné pomáhá játrům správně odfiltrovat toxiny. Dokáží také odstranit zvýšenou kaphu (překážka) v dýchacích cestách a tím pádem snižuje tvorbu hlenu.

- Pro perfektní fungování zažívacího traktu jsou určeny plody – zácpa. Pro změnu při průjmech jsou vynikajícími pomocníky kůra a listy. Jejich odvar (kůra a listy)  také vynikajícím způsobem snižuje horečku.

- Semeno z plodů stromu Nimby je určeno pro ženy – stimuluje dělohu.

- Pro dospívající (a nejen pro ně), kteří mají nejvýraznější problémy s akné, se doporučuje denně pít odvar.

- Časté přejídání se, pití alkoholu, požívání léků či drog (zejména steroidů, antibiotik či chemoterapeutik), vede k usazování v lidském organismu a je potřeba ho od těchto škodlivin pročistit. Nimba je doslova kouzelníkem v pročišťování krve od usazených toxinů. A jako bonus dokáže Nimba snižovat i revmatické bolesti.

- Při nemocech dutiny ústní, jako je například paradontóza, jsou mikroorganismy, které se vyskytují v zanícených dásních, rezistentní vůči penicilinu i tetracyklinu, ale nejsou odolné vůči antibakteriální rostlině, jako je Nimba.

- Nimba může být použita i v boji proti střevním červům. Pití nimbového čaje zabíjí kroužkový lišej a svrab.

- Nimbový olej se v Indii tradičně používá jako lubrikant a také poměrně účinný prostředek proti nežádoucímu otěhotnění. Tyto vlastnosti, spolu s protivirovým a imunostimulačním účinkem, z něj dělají prostředek přispívající k bezpečnému a příjemnému sexu.

- Nimba je také dobrý přírodní repelent proti hmyzu, bezpečný pro použití. Používá se rovněž v šamponu proti vším – olej se vetře do vlasů a nechá působit přes noc. Nimbový olej může být také přidáván do psích šamponů proti klíšťatům. Dalším použitím jsou ochranné spreje před škůdcům na zahrádce.

- Za zmínku stojí i nezaměnitelné výrobky v kosmetickém průmyslu. Za své jedinečné a nezaměnitelné účinky vděčí nimbová kosmetika obsahu aktivních látek jako nimbin, azadirachtin, nimbidol, quercetin a nimbidin, které můžete najít jenom v přípravcích s obsahem nimbového oleje a extraktu nimbových listů a nimbové kůry.

Kdo by neměl výtažky z Nimby používat

-      V žádném případě je nesmí používat pacienti s uměle ředěnou krví, neboť podporuje vliv heparinových léčiv (léčiva pro ředění krve).

-      Jejich dlouhodobé používání snižuje tzv. Šukru (Shukra - problémy s potencí, erekcí).

-      Výtažky z Nimby v praxi působí jako antikoncepce – zabraňuje oplodnění. U těhotných může lehce způsobit potrat, proto se v žádném případě v těhotenství nesmí používat.

-      Ve větších dávkách zvyšuje Vátu (spojena s nervovým systémem a tělesným pohybem).

Jak popisuje Český herbář Nimbu z roku 1899:

Zederach (Melia) je pěkný strom rostoucí v Asii a jižní Evropě; u nás se pěstuje jen ve sklenících. Celá rostlina má hořkou chuť a moc silně pročišťující; též slouží jako lék proti červům; větší dávka způsobuje dávení, závrať, průjem, křeče, ba i smrt. Z jader a jahod se lisuje olej, z oříšků soustruhují se růžence.