Znáte pivo jako lék?

Pivo jako lék

A je to tu po dlouhé době zase. Do Evropy vtrhla chřipková epidemie, která se postupně dostala i k nám, do Čech. Češi se jí ale nebojí, protože na ni mají svůj tajný recept – pivo. Čechy tolik milovaný a oblíbený nápoj má doslova zázračné vlastnosti pro náš organismus. Myslíte, že se jedná o alibismus pijáků zlatavého moku? Omyl. Díky jeho vlastnostem funguje pivo nejenom jako velmi účinný preventivní prostředek proti chřipce, kašli, nachlazení, rýmě, ale dokonce pomáhá při uzdravování doslova jako lék, když už nám chřipka klepe na dveře.

Pitný hořký režim

Při každém nachlazení a zvláště při chřipce je velmi důležité, jak asi každý ví, dodržovat pitný režim. Je to z důvodu oplachování sliznic, aby mikrobi měli maličko těžší práci při usazování se na nich. Již usazené bakterie se z těla vyplavují a tak mají daleko menší šanci škodit. Proč tedy neproplachovat pivem, když nám tolik chutná a navíc i pomáhá? Je ovšem spousta jedinců, kterým pivo v zimě „nejede“, protože je studené. Vzpomeňte si na naše dědy, kteří měli ve výčepech dokonce ohříváčky do piva. Prostě v zimě pili zásadně teplé pivo. Vyzkoušejte to i vy a proplachujte organismus při nachlazení nebo při podezření na blížící se chřipku teplým pivem.

Není ani žádným tajemstvím, že pivo velmi dobře podporuje trávení a posiluje vylučování. Prakticky funguje jako iontový nápoj.

Chmel není jenom zlato

Ve známé písničce se zpívá – „chmel je naše zlato…“ A z čeho je pivo? No přece z chmele. V nedávné době uskutečnily dvě světové laboratoře výzkum, které nezávisle na sobě oblevily prvek Humulon, obsažený ve velké míře v chmelu. A právě ten má v sobě látku s protizánětlivými účinky. Právě díky němu má pivo tu úžasnou nahořklou chuť, která dělá pivo pivem, tak jak ho máme rádi. Nejlepší ale na něm je fakt, že dokáže ubránit lidský organismus před útokem virů.

Pivo a děti

Japonští univerzitní vědci se na základě těchto poznatků pustili do výzkumu, co se vývoje jídla a nealkoholických nápojů s Humulonem týká. Jednalo se jim především o to, aby tuto látku mohly konzumovat i děti a tím by byly chráněny proti různým zimním nákazám, jako jsou chřipka a nachlazení.

Jak vědci dále zjistili, Humulon je přímo ideální v boji se škodlivým respiračním syncitiálním virem (RSV), jenž má na svědomí takové nemoci, jako je zápal plic a různé dýchací potíže a to hlavně u předčasně narozených dětí a dětí do věku pěti let. RSV je vysoce nakažlivý a snadno jej lze zaměnit za jiné nemoci. U těch nejmenších dětí postižených touto chorobou dokonce statistiky hovoří o úmrtí. Bohužel proti tomuto viru nebyla vyrobena ještě žádná vakcína, takže chmel v tomto případě hraje prim. Opravdovou sázku na jistotu.

Chmel zahání angínu, opary a koutky

Jak na zpomalení biochemických procesů v krvi, které jinak vedou k zánětům, se zaměřil výzkumný tým z Innsbrucku. Bylo prokázáno, že pití piva tuto moc má. Samozřejmě tím nemysleli, aby každý z nás denně vypil několik piv, ale vřele doporučují jedno až dvě pivka pro zdravíčko a to nejen v létě, ale i v zimě, kdy je největší nebezpečí onemocnění chřipkou, či nachlazení. Dokonce prokázali, že pití piva v letních měsících funguje velmi podobným způsobem i na střevní chřipku.

Dále objevili v chmelu další vynikající látku – Lupulon. I v tomto případě se jedná o  jedinečnou věc, protože je to přírodní antibiotikum. To je obsaženo nejvíc v práškovém povlaku chmelových šišek. Je to úžasný bojovník proti všemožným plísním a bakteriím, zánětům a virům, které mají na svědomí takové nepříjemnosti, jako jsou opary anebo prasklé koutky. V tomto případě nastupuje do boje zinek a všechny vitaminy skupiny B, které jsou rovněž obsaženy v chmelu.

Tímhle ale výčet perfektních vlastností nekončí. Pivo totiž obsahuje i další vitamíny, stopové prvky a minerály. Jedná se především o hořčík, draslík, fosfor a křemík. Veškeré tyto prvky jsou přímo ideální pro lidský organismus. 

Hygiena na prvním místě

Jak tedy zúčtovat s nastupující chřipkovou epidemií? Co nám pomůže kromě pitné pivní kůry? Vždyť jak známo, chřipka se nepřenáší jen vzduchem, ale i dotekem. Jak se tedy chránit? Je to jednoduché. V tomto rizikovém období je nejhlavnější a nejdůležitější zachovávat přísnou hygienu. V praxi to znamená: používat jednorázové kapesníky a po každém jejich použití by si každý měl umýt ruce. V případě nouze postačí i kapesníky vlhčené

Nezapomínejte také na přísun vyšších dávek vitamínů. Poohlédněte se v lékárně, kde je dostatek různých podpůrných léků, které donutí chřipku a nachlazení brzy na ústup.

Spousta nemocných jedinců vyžaduje v tomto případě antibiotika. Jenže pozor. Ty na chřipku nezabírají. Sice jsou velmi nápomocné při závažnějších onemocněních, jako je třeba zápal plic, ale proti chřipce jsou bezcenná

Co říci na závěr? Snad jen to, že přesně jako uznáváme různá lidová moudra, je nutno věřit i starému hospodskému moudru – pivo vyléčí nachlazení, chřipku i počínající angínu.

Proto pijme Češi pivo. Chráníme se tak proti chřipce a nachlazení. Posilujme svůj imunitní systém!

 

Podělte se s námi o svoje zkušenosti s léčivými účinky piva.