Znáte pupalkový olej?

Znáte pupalkový olej?

Oenothera biennis neboli pupalka dvouletá je rostlina výjimečná svými voňavými, žlutými květy, které rozkvétají pouze na večer. Jejich život končí v ranních hodinách, kdy odkvetou a odumřou. Tato léčivá bylinka dorůstá do výšky až dvou metrů a je známá svými výjimečnými vlastnostmi, které jsou součástí tradiční medicíny již stovky let. Jejím původním domovem je Severní Amerika, kde jsou (a nejenom tam) do dnešních dnů plně využívány její léčivé účinky. Pupalkový olej, jež se získává lisováním (za studena) semen pupalky, dostává léčitelství do popředí a to při léčení mnoha zdravotních problémů. Zřetelně intenzivněji se začal pupalkový olej používat přibližně ve třicátých letech minulého století a to hlavně při léčbě různých kožních onemocnění a hlavně ekzémů. 

Zdraví s pupalkovým olejem

Kdo by alespoň jednou v životě neslyšel o zdraví prospěšných nenasycených mastných kyselinách – omega 6. A právě pupalkový olej je jejich obrovským zdrojem, konkrétně kyseliny gama-linolenové (GLA). Tato kyselina je dostupná pro člověka pouze z potravin. Její denní dávka by měla pro dospělého jedince obsahovat minimálně půl gramu. V případě, že se tento, pro lidský organismus tolik významný prvek do těla nedostane, anebo jen v malém a nedostatečném množství, mohou nastat různé zdravotní problémy, někdy dlouhodobě vleklé. Tělo tak reaguje na nedostatek kyseliny. Jedná se nejen o různé kožní problémy, nervové obtíže, ale i snížení kvality vlasů a nehtů.

Na co je vhodný pupalkový olej?

Je prokázáno, že pupalkový olej a jeho účinky na lidské zdraví, respektive kyselina gama-linolenová, jsou naprosto vynikající. V něm zastoupené omega 6 nenasycené mastné kyseliny jsou schopny perfektně odbourat a tím pádem snížit vysokou hladinu cholesterolu a krevní tlak, vyrovnává psychiku, perfektní pomocník pro imunitu, likviduje veškeré příznaky premenstruačního syndromu, migrény a spoustu dalších, pro tělo nepříznivých potíží. V pupalkovém oleji jsou mimo kyseliny zastoupeny také vitaminy B, vápník a hořčík. V moci pupalkového oleje je také snížení nepříjemných bolestí kloubů a odbourání jejich otoků.

Balzám na pokožku? Pupalkový olej

Pokud trpíte jakýmikoliv kožními neduhy, zcela určitě se svěřte do péče pupalky. V její moci jsou doslova zázračné léčivé účinky v boji s touto nepříjemnou nemocí. Pupalka je schopná velmi rychle zmírňovat jakékoli příznaky ekzému. Při používání pupalkového oleje vás přestane svědit kůže, zmizí zarudnutí, olupování, nebudou vznikat další puchýřky a hnisající praskliny. Odborníci začali pupalkový olej dokonce doporučovat při léčbě akné a psoriázy. A nejen to. Pupalkový olej se perfektně osvědčil i v oblasti krásy. Nemilosrdně bojuje s tmavými kruhy pod očima, vráskami, stařeckými skvrnami a samozřejmě se suchou pokožkou.

Pupalkový olej proti impotenci a Alzheimerově nemoci

Nenasycené mastné kyseliny obsažené v pupalkovém oleji mají spoustu pozitivních vlastností, které jsou obrovskými bojovníky proti různým nemocem. Mimo jiné se k nim řadí i boj proti zánětům, které má na svědomí roztroušená skleróza. Při Alzheimerově chorobě jde ještě dál. Posiluje totiž přenos nervových impulsů, čímž eliminuje při této neléčitelné nemoci výpadky paměti, kterou je Alzheimer pověstný. Mezi další zdravotní problémy, se kterými je pupalkový olej schopný se poprat, se řadí i impotence, která je spojená se špatným krevním oběhem. Jelikož je olej z pupalky perfektním podpůrným prostředkem krevního oběhu, je schopný podpořit i průtok krve do penisu. Tímto způsobem vlastně dokáže odstranit jednu z mnoha možných příčin mužské impotence. Odborníci, zabývající se tímto problémem, doporučují užívat společně s pupalkovým olejem vitamin C a ginko bilobu.

Krása díky pupalkovému oleji

V žádném případě nesmíme zapomenout ani na krásu. Ruku na srdce – kdo by nechtěl mít krásně hebkou pleť bez vrásek? A co lesklé vlasy a nehty, zbavené všech neduhů? Pupalkový olej se totiž pyšní ještě navíc výraznými stimulačními účinky na lidský metabolismus. Pokud má člověk podporu metabolismu, spálí daleko více kalorií než za normálních okolností. A v případě, že je užívání pupalkového oleje podpořeno ještě tělesnou aktivitou, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Užívání pupalkového oleje

V žádném případě se pupalkový olej nesmí tepelně zpracovat a to z jednoduchého důvodu. Varem se zničí veškeré léčivé vlastnosti pupalky. Pupalkový olej je přímo vynikající jako dochucovadlo do polévek a různých salátů. Odborníci doporučují denní dávku jedné čajové lžičky vždy po jídle a to ráno i večer.

V případě kožních potíží se menší množství pupalkového oleje rozmíchá s krémem anebo mastí a takto vzniklá konzistence se jednoduše nanese na pleť. Pokud trpíte vážným či chronickým onemocněním, je vždy na místě konzultovat užívání pupalkového oleje se svým ošetřujícím lékařem.

Chcete se zbavit nebo alespoň eliminovat různé zdravotní neduhy? V tom případě vyzkoušejte zázračný pupalkový olej.