Znáte Raw potraviny?

Lidmi požadovaná „čistá“Raw strava je na vzestupu

Poslední dobou nastupuje tzv. raw strava na cestu velkého boomu. V České republice to platí doslova dvojnásobně a to z důvodu výskytu skutečně až posledních pár let. I když se již v našem hlavním městě pár raw restaurací nachází a pořád by se bohužel daly spočítat na prstech jedné ruky, zcela určitě jsou to první vlaštovky. Tento druh stravy se totiž více preferuje v samotných domácnostech. Lidé si tak sami upravují a přizpůsobují jídelníček.

Raw strava se ve Spojených státech a Austrálii stala obrovským trendem (odkud také pochází)  přibližně v devadesátých letech minulého století. V Evropě se objevila zhruba v roce 2010.

Syrová strava je nositelem kvalitnějších živin na rozdíl od tepelně zpracované, což je základní myšlenkou tohoto stravování. Toto se zakládá na pravdě, co se vitamínu C týká (například rajčata), anebo určité enzymy (například brokolice). Zato jiná jídla podle různých studií zase pro změnu předávají tělu více antioxidantů v tepelném zpracování.

Je poměrně logické, že se k tomuto způsobu stravování nejvíce hlásí vegetariáni a vegani, o nichž je známo, že k takovémuto způsobu stravování mají blíže, než ostatní lidé. Stále více narůstající skupinou fanoušků raw stravy jsou v poslední době ale zejména ti, kteří si přísně hlídají původ toho, co mají na talíři a chtějí jídlo oproštěné od veškerých škodlivin a s co nejvyšší výživovou hodnotou.

Moderní strava Raw

Zakladatelka prvního výrobce českých raw potravin, značky Lifefood -Tereza Havrlandová tento nový trend potvrzuje slovy: „Poptávka po raw stravě se u nás během posledních let významně zvýšila. Největší boom jsme zaznamenali zhruba před rokem. Za zmínku také stojí, že pražská akce RawFest je největším festivalem rawfood v celosvětovém měřítku.”

Havrlandová je navíc přesvědčená, že stoupající popularita raw stravy je dána tím, že lidské pocity jsou po dlouhodobé konzumaci doslova perfektní. Jsou plni energie, cítí se svěže a sytě. Tato propagátorka raw stravy ještě dodává: „Navíc když objevíte tu pestrou škálu chutí, bez jakýchkoliv plnidel, přídavků a chemikálií, nemáte potřebu se k neraw vařeným laskominám už vracet.”


Příprava je rychlejší, než příprava klasického jídla

Jídlo, jež je připravováno za nízkých teplot (do45 stupňů Celsia) uchovává maximum živin v té nejpřirozenější podobě. A právě toto je základní myšlenkou raw stravy. Takto připravené jídlo zabraňuje překyselení organismu a ve své podstatě posiluje imunitu. Havrlandová si ani nemyslí, že by příprava raw stravy trvala déle, nežli příprava stravy klasické, tak jak jsme na to zvyklí.  „Vždy záleží na tom, jak se člověk stravuje. Třeba příprava mojí nejoblíbenější raw pochoutky – vodního melounu – zabere přibližně tři vteřiny. Rozkrojím ho a vezmu do ruky lžíci. Obecně je příprava raw stravy jednoduchá a rychlá. Běžný salát nebo pomazánka je záležitostí 15–20 minut. Ale ani ta nejsložitější jídla á la gourmet raw, jako jsou raw dorty, omáčky, burrita nebo raw palačinky, nezaberou na přípravu tolik času jako řádná nedělní svíčková,” míní Havrlandová.

Majitelka bistra Raw for you Iva Jurásková slova Havrlandové potvrzuje. „Příprava raw pokrmů je časově méně náročná než příprava běžných jídel. Je to hlavně zavedení systému. Například namáčení ořechu a semínek večer na druhý den. Pak už se vše jednoduše mixuje s dalšími surovinami. Většina pokrmů se připravuje za pomoci mixéru nebo kuchyňského robotu. Zabere to jen pár minut a výsledek je vynikající. Kouzlo je hlavně v kvalitě a čerstvosti surovin.”

Raw strava k nerozeznání od běžných jídel

Jídla, která jsou připravena jako raw, vypadají naprosto stejně, jako ta běžná. Samozřejmě kromě různých umletých směsí. Takováto strava slaví obrovský úspěch v restauracích, zabývajících se tímto produktem. Iva Jurásková k tomuto ještě dodává: „Cuketové lasagne s kešu sýrem anebo třeba mexické tortilly s guacamole a cheesecaky v našem bistru jsou nejvíce populární. Dá se tedy říci, že raw strava je maličko obměněnou verzí klasických jídel. Podle našich zkušeností, chutnají všem a to bez rozdílu způsobu stravování.“

Dá se tedy s raw stravou vydržet dlouhodobě? Tereza Havrlandová v tom má jasno: „Pro některé jedince je přechod na syrovou stravu maličko obtížnější. On totiž ne každý má tak silnou motivaci. Pokud ale začnete zařazovat do svého jídelníčku více ovoce, zeleniny, oříšků a semínek, změny na těle je možné pocítit takřka okamžitě. Už s osmdesáti procentním raw podílem ve stravě, což je pro mnohé daleko snazší a jednodušeji udržitelný cíl, se dá docílit výrazných zdravotních benefitů. Samozřejmě je to o individuálním přístupu. Nejdůležitější je, aby se člověk naučil naslouchat potřebám svého těla. Je jasné, že se dá podle principů raw stravovat dlouhodobě. Já jsem vitariánkou už jedenáctým rokem a blahodárné účinky živé stravy pociťuji dnes a denně. A nějaké zdravotní problémy? Tak to už si ani nepamatuji.“