Znáte zlozvyky po jídle?

Nejhorší zlozvyky, kterých se můžete dopustit po jídle

Zlozvyky. Kolik jich jenom člověk má. Nejtěžší věcí pro člověka je – změnit je.

Pokud máte problémy se zdravím (nebo byste si chtěli udržet pěknou postavu, dožili se v dobré kondici vysokého věku atd..) a rádi byste si ho alespoň maličko zlepšili, potom je na čase se nad svými zlozvyky zamyslet a začít se řídit sedmi základními pravidly, jež doporučují experti, zabývající se tímto problémem. Ti přímo určují, co by člověk v žádném případě neměl nikdy dělat po jídle:

Zapálit si cigaretu hned po jídle

Kouření samo o sobě je dost velký problém, který škodí ve vysoké míře každému z nás. Co je ale ještě horší – dát si cigaretku hned po jídle. Odborníci varují, že tento zlozvyk má daleko větší dopad na naše zdraví, než se nám může na první pohled zdát. Vykouřená cigareta hned po jídle má totiž stejný efekt, jako deset vykouřených cigaret během dne.

Konzumace ovoce hned po jídle

Ačkoliv mnoho lidí žije v domnění, že jíst ovoce hned po jídle jako dezert je zdravé, opak je pravdou. Ovoce totiž naše tělo tráví úplně jinak, než například maso. Zkonzumované hlavní jídlo tak doslova brání průchodu ovoce žaludkem a střevy. To pak zahnívá a vypouští plyny a toxiny. Pravidelná nebo častá konzumace ovoce hned po jídle navíc také podporuje vznik celulitidy.

Kdy tedy konzumovat jinak velmi zdravé a našemu tělo prospěšné ovoce? Nejlépe na prázdný žaludek anebo minimálně dvě hodiny před či po jídle.

Pití kávy nebo čaje hned po jídle

Další - do značné míry velmi často u nás praktikovaný zlozvyk. Kofein obsažený v těchto nápojích totiž na sebe váže železo, což má za následek velmi špatné anebo zpomalené trávení. Pro lidi, trpící anémií, to může být obzvlášť závažný problém. Tito jedinci by se měli doslova vyvarovat tomuto nešvaru a pít své oblíbené, kofeinové nápoje minimálně jednu hodinu po jídle.

Toto pravidlo ovšem platí i pro tekutiny ihned po jídle. Kupodivu se to týká i obyčejné vody. Tekutiny totiž ředí žaludeční kyseliny a tím zvyšují proces zahnívání špatně stráveného jídla ve střevech.

Plavání hned po jídle

Nejeden člověk si jistě vzpomene na varování našich babiček a maminek, že takovýto pohyb ihned po jídle není zdravý. Experti, zabývající se tímto problémem, dokonce varují i před obyčejnou sprchou ihned po jídle. Ono sprchování sice zlepšuje prokrvení celého těla, ale v případě trávení by se mělo tělo soustředit především na tuto činnost. Navíc při sprchování či koupání dochází k prudké změně teploty. V praxi to znamená, že tělo přesměrovává přísun krve. Tím vlastně vzniká nedostatek krve v žaludku, jehož následkem je ztížení trávení právě zkonzumovaného jídla.

Cvičení v oblasti břicha hned po jídle

Nejhorší věc, kterou může člověk pro své tělo udělat, je cvičení břišních cviků ihned po jídle. Cviky, které zapojují do pohybu břišní dutinu, jsou schopny způsobit i zauzlení střev a zpomalení trávení. Opravdovým paradoxem je i to, že takovéto cvičení nevede k úbytku naší váhy (jak si všichni naivně myslíme), ale právě naopak je nápomocné k daleko většímu ukládání tuku nejenom v těchto problémových partiích.

Zvýšená fyzická aktivita hned po jídle

Řadíte se mezi ty, kteří se domnívají, že zvýšená aktivita hned po jídle je tělu prospěšná? Potom jste na omylu, protože pravda se nachází někde jinde. Fyzická aktivita totiž způsobuje blokaci trávícího traktu a jeho schopnost vstřebávat potřebné živiny z potravy. Pokud tedy potřebujete nějakou činnost, potom se vydejte na příjemnou, nenáročnou procházku. Tím se vyhnete zbytečnému vynaložení námahy a i tak svému tělu dopřejete pohyb.

Spaní nebo povalování se hned po jídle

Každý zcela určitě slyšel o tom, že po jídle se má deset minut trávit, nejlépe maličkých šlofíkem. Jedná se o další mýtus, který byl vyhodnocený jako mylný. Pokud totiž spí naše vědomí (což je vlastně spánek), spí i naše tělo. A pokud tělo spí, není schopno správně trávit. Proto jsou vědci tolik proti spánku po jídle. A nejedná se pouze o spánek. Odborníci varují i před polohou vleže. Ani ta není vhodná pro správné trávení a vylučování trávících šťáv. Ty potom nejsou schopny správně vykonávat svoji funkci. Je dokonce prokázáno, že spaní nebo ležení hned po jídle, může vést až k závažným žaludečním problémům.

Našli jste se v těchto pár větách? Potom je na čase s těmito nešvary něco udělat. Pokuste se je změnit, dokud je čas. Nečekejte, až vám některý problém zaťuká na dveře. Věřte tomu, že vaše tělo a hlavně zdraví se vám odvděčí.