Víte, jak na detoxikaci těla?

Dopřejte svému tělu pořádnou očistu – detox a dodejte mu tak energii. 

Detox je cizí slovo, v současnosti používané ve velkém. V překladu se jedná o zbavení se jedů v organismu. Celkově si pod tímto názvem můžeme představit ledacos a to od radikálních metod, co se narkomanů týká, přes různé výplachy střev, všelijakých půstů a životu na ovocných šťávách, až po jemnější metody, které vedou k důkladnému očištění našeho organismu. Jedná se o velmi rozumnou dietu, ke které se přiklání spousta výživových odborníků.

V tomto momentě si jistě řada z nás klade otázku – proč zrovna jemnější metoda a bude to vůbec účinné?

Odpověď je jednoduchá – klidně buďte radikální, když vám to víc vyhovuje, ale mějte na paměti, že až s touto radikální očistou skončíte, může se stát, že se přehoupnete do nějakého dalšího extrému. V naší nabídce je týdenní očistný program, jehož cílem je bezpečné zbavení se veškerých toxinů a to za pomoci takové diety, jež má za úkol tělu odlehčit.

Při této jemné dietě se nemusíte bát hladovění. Budete jíst přesně tak, aby tělo nebylo oslabené tvrdou dietou a nemuselo tak veškerou svoji energii vkládat do trávícího procesu, ale právě naopak, aby ji spíše využilo k námi zamýšlené regeneraci a očistě.

Cílem naší jemné očisty těla je být štíhlejší s pocitem lehkosti a s daleko lepší náladou, což se u radikálních diet ne vždy podaří. Radikální diety totiž nejsou schopny zajistit našemu tělu dostatek látek včetně kalorií, které nutně potřebuje a to z důvodu možnosti zpomalení metabolismu a tzv. postdietických problémů.

Co je nejdůležitější?

V první řadě se jedná o striktní dodržování počtů jídel denně. Jedná se o tři malé porce jídla a k tomu dvě svačinky. Velmi důležitá je také pravidelnost. Nejdůležitější je dbát na to, aby poslední jídlo – večeře - bylo konzumováno minimálně čtyři hodiny před ulehnutím do postele.

Co budeme potřebovat?

Budeme potřebovat ovoce, zeleninu, škroby, proteiny, mléčné výrobky a tuky.

Ovoce by mělo být nejlépe v bio kvalitě – nemusí však nutně být. Nejlepší jsou jablka, hrušky, jahody a lesní plody. Ty totiž obsahují nejméně cukrů a tuků, což se třeba nedá říct například o banánech.

Co se zeleniny týká, tam je volba jasná. Použijte jakoukoliv zeleninu, kterou máte rádi a je naprosto jedno, jestli jsou okurky, rajčata, špenát nebo červená řepa. Samozřejmě i zde je nejlepší v bio kvalitě.

Co se škrobů týká, tak mějte na paměti, že by se neměl překročit stanovený limit množství, které odpovídá polovině brambory. Jako vyhovující náhrada se jeví například batáty nebo sladké brambory, které obsahují více vlákniny a tolik důležitých antioxidantů. Vynikající náhražkou jsou zrna. V tomto bodě je doporučená denní dávka polovina až třičtvrtě šálku. Dalším produktem vhodným k dietě je samozřejmě celozrnná rýže, vyzkoušejte klidně také oves, bulgur, quinou, špaldu anebo kroupy. K zařazení do jídelníčku jsou také vynikající ovesné vločky.

Důležité proteiny

Co se proteinů týká, máme velkou nabídku toho, co je v tomto případě vhodné. Jedná se například o vaječný bílek, kuře v biokvalitě, ryba, mořské plody, tofu, fazole a tempeh (což je pochoutka ze sójových bobů, je výsledkem kvašení a obsahuje mnoho prospěšných látek, dá se koupit téměř v každé prodejně se zdravou výživou).

Tyto všechny vyjmenované produkty jsou vysoce proteinové a lehce stravitelné. Navíc jsou schopny navodit pocit nasycení. Je více nežli důležité, aby v žádném jídle nechyběly potraviny obsahující proteiny.

Jak jsou na tom mléčné výrobky?

Tady musíme zvednout varovný prst. Mléčné výrobky je totiž nutné co nejvíc omezit.

Vyzkoušejte místo klasického kravského mléka mléko mandlové, ovesné či rýžové. Všechna vyjmenovaná mléka jsou chuťově vynikající a jejich přirozeností je sladká chuť. Z klasických mléčných výrobků je vhodný snad jen bílý jogurt. Ale pozor. Musí být bez přidaných látek, což znamená opět v bio kvalitě.

A co tuky?

Ačkoliv se to zdá hodně divné, bez tuků není žádná dieta kompletní. I tady ovšem rozlišujeme tuky kvalitní a nekvalitní. Potraviny obsahující ty kvalitní tuky jsou například: avokádo, olivový či sezamový olej a samozřejmě oříšky. Sice se jedná o poživatiny hodně kalorické, ale i zde platí pravidlo – že míň je někdy víc. Co to znamená? Je potřeba zachovat množství. U ořechu se jedná o množství dvou lžic, u olejů jedna lžíce (klidně můžete použít v tomto množství i arašídové máslo) anebo ¼ avokáda. To vše na jednu porci jídla.

Čeho by jsme se měli vyvarovat?

Během týdenního detoxu zapomeňte na velké množství cukru a soli. Tyto jsou potřeba eliminovat na minimum. Budete se muset přeladit z kořeněných jídel na „mdlá“ jídla. Pro změnu budete schopni vnímat přirozenou chuť potravin. Můžete si být jisti, že po dvou dnech vám to přijde samozřejmé. Vypustit zcela sladkou chuť ovšem nemusíte.

Jak nahradíme cukr?

I tady se nabízí docela široké spektrum náhražek. Jedná se například o obilné slady (rýžový, kukuřičný či pšeničný). Ty jsou vyráběny za pomoci tlaku a teploty na přeměněná obilná zrna. Jedná se o druh sladidla s maximálním obsahem polysacharidů vznikajících z obilí za pomoci fermentace bez přídavku cukru. Jako bonus získáte navíc v takovém případě slad, který obsahuje tělu tolik prospěšné látky, jako jsou sodík, draslík, železo, vápník, hořčík, fosfor, udržuje v rovině krevní cukry a šetří slinivku, protože na rozdíl od cukru nepřechází rychle do krve.

Za sladkou a velmi zdravou delikatesu je považován také javorový sirup. Jedná se o čistě přírodní produkt, který se získává z javorové mízy. Jeho cukr se nevstřebává přímo do krve, ale do střevních stěn, čímž nezatěžuje slinivku.

Dalším vynikajícím produktem je jablečná šťáva. I sůl můžete nahradit kvalitnější náhražkou, což jsou například kvalitní sójové omáčky, pasty miso anebo umeocet. Ty jsou přímo perfektní při dochucování polévek. Pokud možno, vyhněte se velkým obloukem veškerým konzervám a jiným produktům, obsahujících umělá barviva, aromata a dalším, ne příliš prospěšným přídavným látkám.

Je potřeba se řídit pravidlem: Čím víc je jídlo průmyslově upraveno, tím míň ho během očistného týdne zařazujte. Vynechte alkohol a kofein. (Jestli je pro vás den bez kafíčka příliš silná káva, zavíráme jedno oko  a povolujeme jeden mrňavý ranní šálek. Samozřejmě bez mléka a cukru...)

Co je přímo zakázáno: veškeré přeslazené nápoje, jako je Coca-Cola, Sprite atd. Z pevných jídel se jedná o pečivo, těstoviny a sušenky. Buďte v klidu, ten týden se bez těchto poživatin v pohodě obejdete. Ani červené maso není tento týden vhodné, je těžko stravitelné a pohybuje se trávicím traktem těžce a pomalu.

Jak se tedy po celý týden správně stravovat?

Jen to, co je nejblíž k přírodě. To znamená vše, co roste a není průmyslově zpracováno. Za nejvhodnější se samozřejmě jeví bio kvalita. Vzpomeňte si také na moudrá slova našich babiček: Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej svému nepříteli. Z toho logicky vyplývá, že snídaně má být nejvydatnější. Stavte každé jídlo jako pyramidu – základem je zelenina a ovoce, pak následují proteiny, po nich malé množství celozrnných karbohydrátů.

Také je potřeba vyhýbat se nápojům s bublinkami, nejvhodnější je čistá voda. Také je potřeba dbát na důslednost a plánovat si vše vždy den dopředu. Vařte si zdravé jídlo s sebou i za cenu toho, že si každý den o hodinku dřív přivstanete.

Je tu ovšem ještě jedna důležitá věc a to kvalitní spánek, který by mel trvat osm až devět hodin. Ten je velmi důležitý pro správný chod metabolismu.

Pro lepší očistu vašeho těla vám nabízíme sedm tipů pro snídani, oběd, večeři a také svačinky.

Sedm tipů na snídani:

1. Bílý jogurt se 2 lžícemi nasekaných oříšků a šálkem lesních plodů.

2. Omeleta ze 3 vaječných bílků s krůtí biošunkou.

3. Míchané vaječné bílky na cibulce, salsa a 1/4 avokáda

4. 3/4 šálku cereálií s rýžovým, mandlovým či ovesným mlékem a 2 lžíce sekaných oříšků.

5. Povařte půlku jablka doměkka a dejte ho do bílého jogurtu, dodejte skořici a 2 lžíce sekaných oříšků.

6. Ovesná kaše se skořicí, dvěma lžícemi vlašských ořechů a 1/2 šálku hrušek na kostičky.
7. Koktejl (2 dl) z ovoce připravený v mixéru s mandlovým mlékem, k tomu buď 2 lžíce oříšků či 1 vejce natvrdo.

Sedm tipů na oběd:

1. Krůtí prsa osmahnutá s chilli, 1/4 avokáda, půl sladké brambory jako příloha.

2. Zelné závitky se 100 g kuřecích prsou, jablko.

3. 100 g obřích krevet na olivovém oleji a česneku, salátové listy, rajčatový salát.

4. 100 g čerstvého dušeného tuňáka s 1/2 šálku hrášku, listový salát a citron.

5. Tabouleh (doměkka uvařená špalda, petržel a citronová šťáva], 100 g restovaných kuřecích prsou.

6. Zelený salát, 2 lžíce vlašských ořechů, vinný ocet, 100 g dušeného lososa, 1 nakrájená vyzrálá hruška.

7. 3/4 šálku doměkka uvařených obřích bílých  fazolí s čerstvým koriandrem a cibulkou, 1/2 šálku celozrnné rýže, rajče.

Sedm tipů na večeři:

1. 100 g halibuta na olivovém oleji se zelenými fazolkami.

2. 100 g kuřecího prsa s vařenou kukuřicí, salátem, citronovou šťávou a vinným octem.
3. 100 g mořských plodů na česneku, podušený špenát.

4. Menší pečené kuřecí stehno na olivovém oleji, rukola.

5. 3 míchané vaječné bílky na paprice, mrkvi a cibulce, salát.

6. Polévka z 1 šálku červené čočky osmahnuté na cibulce na sezamovém oleji s kokosovým mlékem.

7. Zeleninové rizoto s uzeným tofu.

Sedm tipů na svačinu:

1. Jablko se lžičkou arašídového másla.

2. Mrkev a dýně hokaido nakrájené na nudličky a pečené na olivovém oleji v troubě.

3. Rozvařené hrušky se skořicí.

4., 5., 6. Oříšky, ovoce nebo kousek hořké 75 procentní čokolády.

7. 2 lžíce humusu s čerstvou karotkou.