Co nevíte o kopřivách…

Jakmile se objeví bolesti kloubů, vyzkoušejte léčivou sílu kopřiv

Bolesti kloubů patří mezi jedny z nejnepříjemnějších. Umí nám totiž zcela zabránit vykonávat naše běžné činnosti. Jen těžko si lze představit, že budete s bolavými prsty nebo zápěstím v práci ťukat do počítače, nebo že budete s bolavými koleny zvládat pochůzky a péči o rodinu. Bolest kloubů nás přitom může zaskočit už v mladém věku. Někdy je na vině genetika, jindy špatná strava nebo nedostatek vitamínů, ale jisté je, že řešení těchto obtíží bývá zdlouhavé a náročné. Naštěstí nemusíte spoléhat jen na lékaře a jejich metody. Můžete využít i sílu přírody, která nezřídka bývá mocnější než kdejaký lék.

Využijte sílu kopřiv

Listy kopřivy obsahují velké množství zeleného barviva – chlorofylu, který se používá jako skvělý desinfekční prostředek. V kopřivě však najdeme i další prospěšné látky jako je vitamín C, třísloviny, acetylcholin, serotin, histamin a minerální látky. Tyto látky vyvolávají mírné močopudné účinky, působí proti průjmu, ale hlavně pomáhají při revmatických onemocněních, které se projevují silnou bolestivostí kloubů.

Velkou výhodou je, že kopřivy jsou velmi odolné rostliny, které rostou prakticky všude, takže je jistě najdete i v okolí vašeho domova. Sbírá se nať z kopřivy dvoudomé i kopřivy žahavky. Sbíráme ještě před kvetením v období od konce dubna do září.

Proti bolestem může pomoci především tak, že našemu těla dodá chybějící živiny. Kvůli nekvalitní půdě totiž spoustu živin nedokážeme získávat ze zeleniny a ovoce jako dříve, takže stále naléhavěji potřebujeme tyto doplňky. Díky konzumaci kopřivy doplníte vitamíny a minerály, které vaše tělo pro bezchybné fungování nutně potřebuje.

Jak kopřivu konzumovat

Extrakt z kopřivy nejvhodněji získáme při přípravě čaje. Ten uděláme tak, že listy kopřivy spaříme vroucí vodou, necháme chvíli louhovat a poté nálev pijeme. Nálev je možné použít i k inhalaci, ale pravidelná konzumace je nejlepším prostředkem, jak do sebe účinné látky dostat. Extrakt z kopřivy pozitivně působí na zdraví celého těla – bojuje proti chronické bolesti, působí jako mírné diuretikum, a proto se používá i při chronických nemocech ledvin, a stimuluje také tvorbu červených krvinek.

Na bolavé klouby dobře poslouží i kopřivový olej. Ten vyrobíte tak, že listy rozdrtíte v mixéru a přidáte jakýkoliv olej a necháte v uzavřené nádobě louhovat asi týden. Poté olej slijete a používáte jej jako účinnou mast na bolavé klouby. Olej používejte po dobu alespoň 10 dní, aby se projevily výsledky.

Využijte i kořen

Pro zdravotní účely lze využívat i kořen kopřivy, který obsahuje velké množství tříslovin. Ten se hodí především k výrobě kloktadla, které vás ochrání před krvácejícími dásněmi nebo jako přísada do koupele při tvorbě lupů a šupinatosti pokožky.

Zdroj: Zdravé stravování

 

EKOMARKET.cz doporučuje na klouby:

Fyto balzám Svaly a klouby - účinný prostředek při bolesti svalů a kloubů. Podporuje lokální krevní oběh, normalizuje propustnost cévních stěn, zpomaluje vznik zánětlivých procesů v pojivových tkáních.

Zmijovit - krém s hadím jedem - tento krém je zajímavý i svým složením. Kromě hadího jedu též obsahuje výtažky z léčivých rostlin, které jsou známé pro své příznivé účinky na pohybový aparát.