Víte, jak na pálení žáhy?

Hrdlo v jednom ohni. Rady, co dělat při pálení žáhy

Palčivá bolest za hrudní kostí se obvykle dostaví jako následek konzumace příliš tučných či pikantních jídel a může trvat celé hodiny. Jak se vyhnout zážitku, na který se nezapomíná?

Mnozí z nás se v takové chvíli ptají, proč to, proboha, tak ukrutně pálí? Na vině je reflux neboli zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu, ke kterému může dojít během trávení. Jestliže je přitom produkováno velké množství žaludečních kyselých šťáv, sliznice jícnu je silně drážděna, což se projevuje obávaným pálením žáhy.

Otázkou je, proč k refluxu a k nadměrné tvorbě žaludečních kyselin dochází. Možných příčin je celá řada. Jednou z nich může být oslabení svěrače, který brání zpětnému toku kyselého obsahu ze žaludku do jícnu. 

Důvodem bývá například zvýšený tlak v dutině břišní během těhotenství (proto si na pálení žáhy tak často stěžují budoucí maminky), dále užívání některých druhů léků (proti hypertenzi, astmatu, srdečním onemocněním nebo hormonální antikoncepce), pomalejší vyprazdňování žaludku kvůli vředové chorobě, onemocnění pojivové a svalové tkáně či brániční kýla, kdy se část žaludku vyklene přes oslabenou bránici do hrudní dutiny.

S pálením žáhy neboli pyrózou se někdy potýkají také děti a mladiství v období růstu. Nadměrnou produkci žaludečních šťáv často způsobuje konzumace vydatných jídel, zejména ve večerních hodinách, kdy se trávení zpomaluje. 

Mezi rizikové potraviny patří především smažené pokrmy, uzeniny, majonézy, tučné ryby, cibule, zelí, kapusta, papriky, vejce vařená natvrdo, čerstvý chléb, luštěniny, ale i sladkosti, alkohol, silně kořeněná jídla, příliš horké, či naopak studené pokrmy, turecká káva a perlivé nápoje.

Cigaretka pro lepší trávení

Typickým spouštěčem je také stres, při němž se nám žaludek křečovitě stáhne a začne produkovat zvýšené množství kyselin. 

Negativní vliv na jícnový svěrač má i kouření, přičemž nejhorší je cigareta, kterou si zapálíte bezprostředně po vydatném jídle, paradoxně často se záměrem, aby „vám to lépe trávilo“ (zlozvyk, který provozuje většina kuřáků). Výsledek však bývá zcela opačný. 

S pálením žáhy musí počítat také lidé, kteří trpí nadváhou, neboť nadbytečná kila zvyšují tlak na žaludek a jícnový svěrač zátěž nevydrží.

Čím je možné zchladit žáhu?

Sklenka vody s čerstvě vymačkanou šťávou z půlky citronu – přestože má kyselou chuť, působí v těle jako silná zásada, která neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku.

Zázvorový čaj - působí protizánětlivě a mírní bolest. Popíjejte preventivně dvakrát až třikrát denně mezi jídly.

Sklenice vlažné vody se dvěma lžičkami jablečného octa – urychluje trávení a pomáhá potlačit bolest spojenou s pálením žáhy.

Čerstvá šťáva z brambor (připravíte si ji v odšťavňovači) – je zásaditá a při pálení žáhy přijde velmi vhod. Užívejte skleničku čtyřikrát denně na lačno mezi jídly.

Hrstička mandlí – křupavá pochoutka podporuje trávení a vysoký obsah zdravých tuků neutralizuje aktivitu žaludečních kyselin.

Sklenka vody, ve které jste rozmíchali malou lžičku jedlé sody – tahle super silná zásada spolehlivě neutralizuje žaludeční kyseliny.

Stroužek česneku – funguje podobně jako zázvor. Proto při potížích rozžvýkejte jeden syrový stroužek.

Zdroj: iDnes.cz