Co nevíte o zázvoru

Léčivý zázvor. S čím vším pomůže?

Palčivé aroma zázvoru nejen zahřeje, ale prospívá tělu i v mnoha jiných ohledech. Ideální je dopřát si ho hned po ránu, aby organismus z dávky zdraví mohl čerpat již zkraje dne. S čím vším vám zázvor pomůže?

Ajurvéda vyzdvihuje zázvor jako mimořádný léčebný prostředek, který znali lidé v dávné Indii a Číně již minimálně před třemi tisíci lety. Kromě silné chuti má totiž i mimořádné složení. Pyšní se vysokým obsahem cenných vitaminů a antioxidantů, které pomáhají tělu bojovat s četnými neduhy. I když kořeny zázvoru lékařského nevypadají pěkně, jsou plné vitaminů A, B1, B2, B6, C a E i dalších cenných prvků, jako je draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník a železo.

Začněte den zázvorovou vodou

Ráno je tělo jako houba: po spánku odpočaté a připravené vstřebávat prospěšné látky, z nichž potom v průběhu dne bere energii. Proto je výhodné zařadit zázvor do jídelníčku hned po probuzení. Ideálním způsobem, jak ho do sebe po ránu dostat, je zázvorová voda: dva silné plátky zázvoru povařte asi 5 minut ve třech šálcích vody, pár minut nechejte louhovat a sceďte. Můžete pít teplé i studené. K čemu je to dobré?

1. Pomůže vám zhubnout

Díky schopnosti regulovat hladinu cukru v krvi snižuje zázvor chuť k jídlu. Pokud si jej dopřejete každé ráno, pravděpodobně toho potom během dne sníte o poznání méně.

2. Zlepší zdraví pokožky

Zázvor díky antioxidantům zpomaluje proces stárnutí pokožky a zmírňuje začervenání pleti. A nemusíte ho jen pít. Pokud masírujete pokožku plátkem zázvoru, můžete jí dodat zdravý nádech a zářivou barvu. Při akné se doporučuje potírat pokožku zázvorovým čajem. Pro snížení rizika přecitlivělosti doporučuje vždy nejprve vyzkoušet působení zázvoru nejprve na jiné části těla, než je obličej.

3. Posiluje trávicí systém

Trápí vás zažívací potíže, jako je pálení žáhy, nevolnosti nebo zácpa? Úlevu může poskytnout právě zázvor, který svým jedinečným složením posiluje celý trávicí systém, zbavuje jej škodlivých mikroorganismů a podporuje pročišťování organismu. V konečném důsledku to znamená například i to, že vám trochu splaskne břicho. Zázvor v malém množství je velmi dobrý k utišení nevolnosti a obecně i ranních těhotenských návalů na zvracení.

4. Bojuje se záněty

Zázvor je známý svými protizánětlivými vlastnostmi. Čerstvý zázvor obsahuje významnou bioaktivní látku gingerol, která má antibakteriální a antivirové účinky. Z toho důvodu je velmi dobrý jako prevence nebo jako případná doprovodná léčba u běžných nachlazení či respiračních onemocnění. Pravidelná konzumace zázvoru se pozitivně podepisuje na zvyšování odolnosti a posilování imunitního systému i dlouhodobém snižování zánětlivosti. Zázvor také pomáhá od různých bolestí i otoků.

5. Snižuje hladinu LDL cholesterolu

Vysoká hladina škodlivého LDL cholesterolu zvyšuje riziko vzniku mrtvice i onemocnění srdce. Těmto potížím pomáhá předcházet zázvor, který ji pomáhá regulovat.

Ne víc než 4 gramy denně

Všeho moc škodí. Což je i případ zázvoru. Pokud byste překročili doporučenou denní dávku, která činí čtyři gramy zázvoru čerstvého nebo gram sušeného, mohla by se dostavit nevolnost, zvracení, průjem či potíže se srdcem. Nevhodný může být pro děti nebo v kombinaci s léky na zažívací nebo srdeční potíže.

Zdroj: PROŽENY